| AvalohAlyn a întrebat:

Ai carte, ai parte.
Mai e valabilă zicala in România de astazi?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da mami, este și vorbim aici de școală de la facultate in sus nu de cursuri gratuite sau de doi bani

| Raimondo99 a răspuns (pentru sierra1):

Este adevarat, dar cred ca depinde ce vrei sa faci daca vrei sa te faci doctor trebuie ani ce carte dar daca vrei sa muncesti o meserie normala la care te pricepi 12 clasa(liceu -+ bac) iti ajung zic eu. Si nu cred ca cei fara carte nu au parte, parte din ce mai exact? fiecare are viata lui si face ce vrea, invata cat vrea si ajunge ce vrea.

| sierra1 a răspuns (pentru Raimondo99):

Zici bine dar dacă ai carte, ai [o] parte [mai mare]! Dacă ințelegi...

| Celcestietot a răspuns:

Daca nu iti intra pe o ureche si iti iese pe altahee hee.

| alexalx1234 a răspuns:

Nu prea cred. O gramada de analfabeti si agramati au functii mari in ziua de azi si cei cu facultate abia isi gasesc de munca

| Meme10Memu a răspuns (pentru alexalx1234):

Daca cunosti Biblia ai parte. Cu restul cartilor inclusiv cele de IT in format electronic nu e valabila zicala intotdeauna.

In Biblie se vorbeste despre o clasa dominanta de oameni exploatatoare si o clasa dominata exploatata.

IT-istul face parte din clasa exploatata.