| TomaAndrei18 a întrebat:

Ce aplicatii practice ale efectului magnetic al curentului electric stiti (pe langa motor electric si sonerie)?

Răspuns Câştigător
| tintareco a răspuns:

Electromagnetul, sistemul alcătuit dintr-o bobină în interiorul căreia se află un miez de fier se numeşte electromagnet. Experimental s-a demonstrat că:
1 -Forţa de atracţie exercitată de electromagnet asupra unui obiect din fier este mai mare atunci când bobina electromagnetului are mai multe spire.
2 -Forţa de atracţie exercitată de un electromagnet asupra unui obiect de fier este mai mare atunci când intensitatea curentului electric prin spirile bobinei electromagnetului este mai mare.
Releul electromagnetic. Este un dispozitiv cu care se comandă, de la distanţă, închiderea şi deschiderea reţelelor electrice cu tensiuni periculoase sau alte circuite şi mecanisme.
Macaraua electromagnetică.Se foloseşte la ridicarea şi transportul obiectelor din fier, greu de manevrat.