| SnYcK3rS a întrebat:

am o chestie de facut. aplicatiile efectului termic al curentului electric pentru boilerul electric...

Am gasit pe net efectele curentului electric, dar nimic despre boiler.

Daca stiti voi ceva, ajutati-ma

FUNDA! big grin happy

1 răspuns:
| bitzuL a răspuns:

Ok. E un circuit destul de simplu. O rezistenta electrica pin care trece un curent electric, introdusa in apa va ceda căldura apei, care se va încălzi.procesul este controlat de un termostat care setat la o anumita temperatura va întrerupe alimentarea cu tensiune a rezistentei. când temperatura apei scade sub un anumit prag minim, rezistenta este pusa din nou sub tensiune care ca urmare a efectului termic al curentului electric (efect Joule-Lenz) va încălzi apa. de precizat ca se folosesc rezistente speciale pentru a putea fi imersate in boiler. De obicei se folosesc doua astfel de elemente de incalzire a apei unul in partea superioara a boilerului iar un altul in partea inferioara a acestuia.