| pinkygloss a întrebat:

Am mai pus intrebarea: ce aparate folosesc efectul magnetic al curentului electric? funda si vot

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Pe baza efectului magnetic funcţionează :
electromagneţii, soneriile, motoarele electrice (de exemplu motorul de casetofon, sau de ventilator, aspirator, bormaşină)
Uite si ceva in angleza (da-i la applications )
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_field

1 răspuns:
| georgesur a răspuns:

Pe linga electromagneti/relee electromagnetice(montati/e in incuietoti,sonerii, panouri de automatizare) se foloseste acest efect la difuzoarele electromagnetice audio,la ceasuri el.,la motoarele/generatoarele electrice, la circuitele de demagnetizare (sau la deflexiile)a tubului cinescop color(CRT), acceleratoare de particole, etc.