| NoOneCanSeeMe a întrebat:

Sentimentul acela de Deja-Vu, cred ca toti l-am simtit macar o data pana acum, acea seanzatie ca ai mai trait odata un moment, o clipa. Mie mi se intampla sa aud oamenii vorbind si sa am din nou acest sentiment ca am mai auzit odata exact aceeasi conversatie cu aceleasi persoane, desi nu s-a mai intamplat. Sau de exemplu cand aud o melodie pentru prima oara, sa zicem una nou aparuta, care imi place foarte mult, am senzatia ca o stiu de undeva, candva am mai auzit-o desi stiu sigur ca e prima data cand o ascult. Nu mi se inampla foarte des, dar cand se intampla raman putin pe ganduri... V-ati gandit vreodata ca poate chiar am mai trait acele momente? Cred ca ati auzit cu totii de reincarnare, sincer eu nu prea credeam in asa ceva, adica sunt o persoana credincioasa si cred in religia mea, dar sincer cand am sentimetul acela de Deja-Vu, ma gandesc destul de serios ca poate este adevarata teoria aceea cu reincarnarea, poate noi de aceea avem acest sentiment, poate ca am mai trait odata, poate eram alte persoane, poate in ere diferite sau nu, dar am trecut prin unele clipe pe care acum, ni le amintim si trecem din nou prin unele asemanatoare sau poate aceleasi? Oare poate fi posibil asa ceva? As vrea sa aud parerile fiecaruia dintre voi! happy Eu va doresc o zi buna tuturor!

18 răspunsuri:
| adisuper a răspuns:

Eu nu înţeleg un lucru.Ce legătură are reîncarnarea cu deja-vu? Adică trăieşti într-o viaţă anterioară întâmplări din viitor? Asta nu are sens.
Sunt n teorii despre asta, una foarte itneresanta ar fia ceea care sunt ceva de genul : ˇla naştere ne vedem toată viaţa prin faţa ochilor, dar o uiităm şi ne aducem aminte, rareori mici fragmente şi de aici sentimentul de deja-vuˇ...şi se poate continua.

| KinoAndreea a răspuns:

Da,stiu! happy Si eu raman pe ganduri in astfel de momente.E foarte ciudat... thinking
Am citit ce ai scris tu, si sa stii ca mi-ai dat de gandit... se poate sa fie adevarat, nu stiu. Uneori ma sperie momentele de deja-vu si imi vine sa fug laughing

| NoOneCanSeeMe explică (pentru KinoAndreea):

Si pe mine ma cam sperie, pentru faptul ca nu inteleg si nu gasesc nici-o explicatie rationala.

| Anonima264 a răspuns:

Mie din cate stiu nu mi s-a intamplat niciodata.

| rousz a răspuns:

Hey! Da cred ca fiecare dintre noi a avut acel sentiment! In lumea aceasta cred ca orice poate fi posibil si orice poate existawinking spre exemplu sunt anumite documentarii despre demoni si anumite filme inspirate din fapte reale, cred si asta pentru ca ma gandesc in felul urmator daca exista o paret a binelui si o parte a raului orice poate fi posibil si orice se putea /s-a putut /se poate intampla!

| victorr_3274 a răspuns:

In legatura cu muzicade care zici ca o auzi prima oara si ti se pare ca ai mai auzit-o, nu ma mira. Sunt multi plagiatori in muzica, de exemplu Moga. laughing

| SaveTheNature a răspuns (pentru victorr_3274):

Eram sigur ca se va trezi cineva aici cu o altfel de explicatie, in lipsa de idei.

| victorr_3274 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Macar explicatia mea e reala si nu tine de domeniul sci-fi.

Răspuns utilizator avertizat
| ParrotsSpeakers a răspuns:

Da, si eu fac la fel, si sincer nu stiu ce sa cred despre reincarnare. Probabil ca o fii adevarat happy.

| LoryZuzu1 a răspuns:

Si eu gandesc exact ca tine..sincer nici nu mai stiu ce sa cred, cand am sentimentul ala de Deja Vu ..si eu raman pe ganduri cine stie poate ne-am reincarnat cu totibig grin

| mihaelaestee a răspuns:

Buna happy

Char dimineata asta am ajut acest sentiment. Eu cred ca se produce atunci cand ne aflam intr-un loc de doua ori facand acelasi lucru ( parerea mea).
Deja-vu cred ca este prezintă un sentiment ciudat sau iluzia că am văzut sau trăit deja o experienţă.

Funda?

| NoOneCanSeeMe explică (pentru mihaelaestee):

Da, ar putea fi si asta in unele cazuri, dar totusi mie mi se intampla cateodata si stau, si ma gandesc foarte mult daca nu cumva am mai trecut intr-adevar prin asta, dar chiar nu imi amintesc sa se fi intamplat vreodata, de asta am ajuns eu la concluzia care am scris-o mai sus! Dar repet este doar o parere, nu stiu care e acea,, explicatie rationala'' de aceea am pus intrebarea, vroiam sa aud parerile voastre happy si faza cu funda, nu am publicat intrebarea petru a da funa unui raspuns castigator, cum am mai spus vreau doar sa vad si parerile celorlalti! P.S.: sper ca nu te superi pentru asta!

| Silkroad a răspuns:

O zi buna si tie! Nu exista reincarnare, ci sugestii, emotii si imagini proiectate de entitati (duhuri) care chiar le-au trait in mod indirect. Cand o entitate poseda un om sau un animal, isi satisface dorintele si "traieste" prin acela. Iisus a trimis duhurile din om in turma de porci, deci demonii erau fiinte cu ratiune (vorbeau si gandeau asemenea omului). Nu s-au intrupat in porci, ci au intrat in ei! Iisus spune (Ioan 10, 1- 9) de cel care intra in staulul oilor pe aiurea, adica sare gardul, ca e talhar si fur. Se refera la demonii care nu se incarneaza, ci isi fac treaba luand cu japca in posesie trupuri care nu le apartin. Mai zice in Ioan: "Hristos, care lumineaza si sfinteste pe tot omul ce vine in lume". Deci fara inchinare in fata lui Hristos nici un suflet nu se poate intrupa (ca dupa aceea "uita" de El, e partea a doua). Daca ingerilor cazuti li se da sansa reabilitarii prin intrupare ca oameni, multi dintre ei nu vor sa se inchine lui Hristos si sa ispaseasca printr-o viata de chin relele facute, ci aleg sa-si satisfaca simturile si dorinta de putere parazitand oameni. Exact cum unii traiesc virtual si se identifica cu personajele, privind un film de dragoste sau de violenta, demonii pot "trai" si simti prin cel luat in posesie, doar ca identificarea e aproape perfecta, depasind cele mai perfectionate simulatoare de realitate virtuala. Plus ca ele retin tot ce-au vazut si trait in mii de ani, de cand bantuie lumea, inclusiv episoadele cand unul avea sub control un barbat, iar celalalt o femeie (si cei doi oameni se iubeau). Reincarnarea e o mare amagire si iluzie. Nu exista reexaminare, viata asta e singurul examen!
"Şi precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata." (Evrei 9, 27)

| Krisna a răspuns:

Fiecare traire este unica, atat ca unele trairi/experiente le identificam a fi in similitudine cu altele. Nu putem vorbi despre deja vu; eu le-as spune false recunoasteri.

| Geo111 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie o chestie de genu deja-vu, problema e urmatoarea orice organism viu are un al saselea simt acesta iti arata ce o sa se intample de dinainte sa se intample. Ai avut vreodata senzatia k o sa se intample cava rau si s-a intamplat? Un vis k o sa te afli intr-un loc si a doua zi esti acolo? asta e al saselea simt. Daca am putea ne-am face toti ghicitori in palma dar nu se poate.

| Emilian601 a răspuns (pentru Geo111):

Total de acord cu tine, odata cu asa-zisa "evolutie" a omului acest simt a devenit din ce in ce mai putin activ, nu stiu cum sa-i zic al saselea simt, intuitie, oricum a-i pune-o este ceva mai presus de ratiune, poate la nivel spiritual (pe care il consider un nivel Universal)