| deeeeeebora a întrebat:

Si totusi, de ce oamenilor le este frica sa moara?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Unora le e frica de judecata, de Dumnezeu, de unde vor ajunge, altii nu sunt convinsi ce va urma dupa moarte si este frica de necunoscut, altii se tem de nefiinta eterna, altii se tem de durerea pe care o vor simti, altii se tem ca nu o sa mai vada pe cei dragi sau sa se bucure impreuna cu ei, altii se tem pentru ca le place viata aceasta si constientizeaza ca nu vor mai avea niciodata ocazia de a face ce faci in viata cum ar fi mancat, ascultat muzica, stat pe computer si multe altele.Moartea inseamna necunoscut, iar necunoscutul provoaca teama.

29 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Tie frica sa nu te intepe o albina, iti este. Pai daca tie frica doar de atat de ce mai intrebi de ce ne este frica de moarte?

| Razvan a răspuns:

Pentru ca le e frica de singuratate, le e frica de momentul in care li se vor cere explicatii pentru faptele nedrepte, le e teama ca nu ii vor mai vedea pe cei dragi niciodatahappy

| danut a răspuns:

Oamenilor le este frica de moarte fiindca NU STIU CE URMEAZA dupa.

| danut a răspuns:

"Strong women explică: Majoritatea mi-ati raspuns ca oamenii nu stiu ce urmeaza dupa, dar Biblia oare nu ne spune ce urmeaza?"
Asta este o alta intrebare din care ar deriva alta: Cati oameni cred in ce scrie in Biblie? Cei ce cred in Cuvantul Lui Dumnezeu nu au probleme cu "ce urmeaza", dar astia sunt putini. crying

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pentru că le este frică de necunoscut. Ca să înveţi cum să trăieşti, mai întâi trebuie să înveţi să mori happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Este manifestarea cea mai evidenta a instinctului de conservare a vietii. Nu doar oamenilor le e frica de moarte, ci si animalelor. Daca n-ar fi asa, specia ar risca extinctia prin propria natura, mai ales sub influenta curiozitatii, a nevoii de explorare pentru resurse etc.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cum adica "si totusi"? Ti-se pare un fleac? Este lucrul de care se teme toata omenirea, nici macar animalele nu vor sa moara! Pentru ca "dupa" este ceva necunoscut.Si ne temem de necunoscut! Poate tu, care esti strong women nu te temi... dar m-as mira!

| Marcian a răspuns:

1). Le e frica de necunoscut.
2). Instinctul animalic.
3). Gandul la ce vor pierde.
Un om ce nu ii este frica de necunoscut, ce are destula capacitate mintala pentru a-si controla unul dintre cele mai profunde instincte si care nu are ce pierde nu ii este frica de moarte.
Exista situatii in care oamenii sunt dispusi sa-si sacrifice viata pentru un anumit motiv(patriotism, iubire si altele) dar totusi nu doresc sa moara.

| cornculapte a răspuns:

Habar nu am. Probabil ca asa suntem noi oamenii, traim cu frica-n san. Ne e frica sa traim, ne e frica sa incercam, ne e frica sa fim noi insine, ne e frica sa progresam, ne e frica sa murim. E firea omului. Personal, mi se pare neintemeiata frica asta, dar sunt constienta ca uneori ma copleseste si pe mine. De moarte insa nu. Singurul lucru de care mi-e frica e ca o sa doara. Infantile temeri, nu?

| deeeeeebora explică:

Majoritatea mi-ati raspuns ca oamenii nu stiu ce urmeaza dupa, dar Biblia oare nu ne spune ce urmeaza?

| moodyblues a răspuns:

Cred ca deoarece iubesc prea mult lumea asta astfel incat sa mai si accepte ca vor fi nimic si mai ales nu sunt constienti cat de necesara este de fapt moartea

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Unui om ii este frica sa moara pentru ca poate murii in cel mai incredibil mod posibil. Le este frica sa nu-i doara moartea.

| profudereligie a răspuns:

Se numeşte instinct de conservare şi este datorat faptului că organismele care aveau secvenţa de cod genetic ce producea acest instinct au avut şanse mai mari să se reproducă, respectiv să transmită mai departe acest instinct: "teama de moarte". Noi, oamenii, doar suntem conştienţi de el.

| TąNyą a răspuns:

Sa n-ajunga in iad probabil le e frica de ce au facut si nu stiu ce ii asteapta.

| marissa a răspuns:

Intotdeauna oamenilor le-a fost frica de necunoscut.Si daca sunt atasati de lumea materiala, se despart foarte greu de ea.

| nemo_6725 a răspuns:

citat : "nu de moarte mi-e frica ci de vesnicia ei "

| nestlebaby a răspuns:

Eu cred ca le e frica ca parasesc lumea asta si dau nas in nas cu marele judecator, iar apoi ajung intr-un loc necunoscut lor.
moartea e un lucru firesc, la fel cu e nasterea unui bebelus si mie personal mi-e frica doar de dumnezeu si atat.

| zeenath a răspuns:

Le este frica pentru ca nu il cunosc pe Dumnezeu si nu sunt impacati cu El, plus durerea de a te desparti de cei dragi in lumea asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai auzit ca oamenilor le e frica sa moara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca...
Unui alcoolic ii este frica ca nu o sa mai poate bea.
Unui fumator ca nu mai poate fuma...si lista poate continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De prosti! De ce ti-ar fi frica de un lucru despre care nu cunosti nimic? Este ceva natural. Te nasti, traiesti, mori. Ce atata filozofie despre o chestie despre care nimeni nu stie nimic? TRAIESTE CLIPA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De prea multa dragoste de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om care se teme de moarte, deja a si murit.de ce m-as teme? sunt atatea morti in urma mea si inaintea mea, miliarde.eu sunt nesemnificativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi un om care nu se teme de moarte. Cand te avanti intr-o cursa de motociclete, nefiind expert, neavand echipament si nefiind sigur pe fortele tale, apare teama de accident, de a nu mai trai. Vezi? Aici chiar e ceva de facut, nu este un lucru inevitabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pierzi iubirea... iubirea pe care ai daruit-o vietii. Toti din clipa in care incepem sa traim iubim viata si ne este greu sa ne despartim de ea pentru ca viata este cel mai scump lucru si darul cel mai de pret de la Dumnezeu si pe care il putem primi vreodata.

| candycarrie a răspuns:

Pentru ca le e frica sa nu fie asta ultima lor viata:d si pentru ce o sa piarda, pentru persoanele dragi. intrebarea ta m'a deprimat, sincer:-s

| bianca123456 a răspuns:

Buna!
cred ca ne este frica pentru ca nu stim ce ne asteapta o data ce murim, nu stim daca ne vom reincarna, ori vom ajunge in rai sau iad. ne e frica de necunoscut, de ce se intampla dincolo de lumea nostra. eu una cel putin asa gandesc. si mie imi e frica uneori, dar alta data ma resemnez si ma gandesc ca asa a fost sa fie, ne nastem si murim...hmm...ce simplu pare.

| LeVeL a răspuns:

Pt ca nu stiu ce urmeaza. Si oamenilor le este frica de ceea ce nu cunosc

| cristinel99 a răspuns:

Mahsadhappyoameni le e frica de moarte ca le e frica ca dupa aia se duc in iad crying