| Malphas a întrebat:

De ce le este frica oamenilor de ceea ce nu cunosc?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

De schimbare. Teama de a nu face fata situatiei. E un atavism ramas de cand oamenii erau pradatori.

10 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Pentrru ca apare inprevizibilul...xD

| Skylar a răspuns:

Eu nu, sunt pro stiinta si necunoscut...

| Radioactive a răspuns:

Mai e si daca nu risti, nu castigi. Noi alegem mai simplu, nu castigi, decat sa ne zbatem si sa transpiram. Ne confruntam deseori cu situatii in care deznodamantul iese de pe usa rationamentului si ajunge ceva neasteptat. Noua ne a frica de neasteptat. Nu poti niciodata sa iti dai seama de la inceput cum isi va avea finalul un anumit lucru, te simti curios si neputincios in acelasi timp. Sunt speriati ca lucrurile sa nu ia o intorsatura neaspteptata si sa nu cumva sa se intoarca impotriva lor.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi in general lucrurile pe care nu le cunoastem dau frica, pentru ca asa suntem noi oamenii punem rau inainte! fundita?

| nikywillrock a răspuns:

Pai e evident raspunsul: Oamenilor le e frica de necunoscut datorita sentimentului de nesiguranta, iar cu ajutorul imaginatiei pot deduce consecintele deciziilor acestora.Dar nu toti oamenii sunt asa.

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Specific omenesc. După părerea mea este o fobie a oamenilor, deoarece necunoscutul poate fi mereu periculos, mereu o să constatăm că persoanele anxioase vor avea o teamă mai sporită pentru necunoscut.

| Anime1222 a răspuns:

Pentru ca nu stiu ce se poate intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca asa sunt "setati" genetic. Iar asta duce la curiozitate, iar curiozitatea duce la cunoastere (cu riscurile de rigoare). Fac ceva pe riscuri, hai sa mai cunoastem cate ceva!

| dextter a răspuns:

Traim intr-o lume bazata pe dovezi si informatie, teama de necunoscut apare datorita riscurilor, repercurisiunilor dat de un anumit "necunoscut".

| deyux_7324 a răspuns:

Pentru ca nu cunostirolling on the floor)