| AvalohAlyn a întrebat:

Sincer chiar credeti ca Terra a fost sau este vizitata de alte civilizatii extraterestre? Vreau parerea voastra nu ceva luat de pe internet.De ce credeti asta?

25 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu, nu prea cred.

Nu din cauza ca nu as crede in extraterestrii sau fiindca acest fapt ar fi sf, dar daca intr-adevar suntem sau am fost vizitati de extraterestrii unde sunt ei acum? Unde sunt dovezile de necontestat?
Unde sunt ozn-urile care aterizeza in mijllocul oraselor, unde sunt ruinele civilizatiilor atat de avansate incat nici nu le putem intelege tehnologia?
Noi avem doar niste piramide si unele temple cu scrieri ciudate.

Sunt actiuni pe care oamenii le puteau realiza si singuri, pentru ca de multe ori ne desconsideram singuri si uitam de ce suntem in stare ca specie si ca persoane.

Mai degraba cred ca in viitorul apropriat noi o sa ne transformam in extraterestrii colonisti pentru alte civilizatii.

| Karmesytta a răspuns:

Eu cred...
De-a lungul timpului apar din ce in ce mai multe semne, iar oamenii de stiinta incearca sa linisteasca lumea dand explicatii ca ar fi ceva banal si nu exista, ei sigur stiu mai multe si nu voir sa devaluie! PAREREA MEA!winking

| SimpleGirl408 a răspuns:

Nu, nu cred... Faza cu extraterestrii mi se pare o chestiune putin depasita. e ca si cum as zice ca mama s-a transformat dintr-o data intr-o creeatura cu serpi in loc de par, care e de 12 ori mai inalta ca mine si de 11 ori mai grasa, si mi-a mancat frigiderul... laughing

Bine, am exagerat putin!
Deci, concluzia: Extraterestrii sunt aia din tom si jerry... nu cred ca exista ceva de genu' si in realitate.

In plus m-am saturat sa cred in toate tampeniile astea cu meteoiti, comete, nave extraterestre, chestii prezise de mayasi. porcarii...
Daca ne mai luam mult dupa astia in vreo 15 ani a sa ne ingropam singuri.

Asta e doar parerea mea...

| ovidiu8msn a răspuns:

A fost vizitata de un... rahat. Astea sunt inchipuiri ale oamenilor. Au venit extraterestri sa ne faca noua piramidele si alte constructii dupa care au disparut toti. Sigur ca da...

| daniella9805 a răspuns:

Eu sincer, cred oarecum pentru ca e imposiibil ca in univerul asta infinit sa fim chiar singuri. oricum s, au descoperit ceva planeta intr.o alta galaxie care este exact ca terra la o distanta aproximativ egala de soarele ei cu distanta dintre noi si soare. si chiar cred ca am fost vizitati de alte specii pentru ca...credlaughing

| dragos9234 a răspuns:

Exista extraterestri? Da!
Ne viziteaza/vizitat? Nu!

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

Doar daca acei extraterestri traiesc sute sau mii de ani sau daca ei sunt atat de evoluati incat sa detina tehnologie mult mai avansata decat avem noi, ma refer la aparate de zbor foarte rapide(dar nu numai), cu care sa poata parcurge distante de cel putin sute de ani lumina. Bineinteles, prima data ar fi trebuit sa descopere Pamantul si sa obtina destule informatii despre el.
Nu prea cred, foarte putin probabil, dar nu imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Ai mancat din atotstiinta sau ai fumat din inganfare?

| marianvranceanul1 a răspuns:

Eu nu cred in extraterestri.Anticii erau mai avansati decat ne inchipuim noi.Dar sa stii ca exista o teorie numita,, Teroria astronautilor antici,, care spune ca am fost vizitati de extraterestiri in trecut.Adeptii acesteia spun ca dovezile sunt OZN urile,piramidele, templele maiase, chiar religiile oamenilor, sau progresul nostru tehnologic, Big Foot sau chiar si ca noi am fi extratrateresti sau niste hibrizi.

| Lizzu a răspuns:

Da, e posibil sa existe civilizatii mult evoluate si avansate fata de noi.
Si nu va ganditi la omuletii verzi cu ochii negri.
Pot arata la fel ca noi sau cu mici diferente.Pur si simplu sunt fiinte ca noi pe alte planete ca a noastra.
Ce e asa mare filozofie?
Universul e destul de incapator pentru toti.

Nu e Pamantul buricul Universuluiwinking

| Lizzu a răspuns (pentru marianvranceanul1):

Am auzit de teoria aceasta. Nimic nu e imposibil pana la urma.

| Lizzu a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

NIMENI de pe acest Pamant nu stie totul asa cum este in realitate.
Nici chiar tu!winking

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Da, foarte posibil sa existe civilizatii mult evoluate si avansate fata de noi. Nu este mare filozofie, specia umana este la inceput. Ar putea fi civilizatii in univers cu zeci, sute de milioane de ani inaintea noastra.
Insa intrebarea era alta.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca ele exista,da, este absolut posibil sa ne fi vizitat, poate mai ales in antichitate. Nici in vremurile moderne nu ar avea de ce sa nu o faca.
S-au descoperit texte si desene din antichitate in care oamenii de atunci pomeneau de "zei coborati din cer", si erau redati prin desene.
Ce ar fi putut fi ma intreb? La ce altceva s-ar fi referit ei?

Eu cred ca se ascund multe de noi.
Fiind mult evoluati si dispunand de tehnologii avansate ne pot vizita, pot vizita alte planete la distanta de ani lumina de planeta lor, parcursa intr-o secunda.

Deci tind sa cred, eu cel putin.
Scuze, aveam altceva in minte cand am raspuns.

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

"Zeii coborati din cer" pot fi din imaginatia oamenilor, aparuta din incapacitatea de a intelege realitatea, fenomenele naturale. Asa au aparut religiile.
Ce te face sa crezi ca ani lumina pot fi strabatuti intr-o secunda, ca exista aceasta posibilitate, ea fiind dependenta de tehnologie? Din cate stiu eu, viteze maxima din univers este de aproximativ 300000 de km/s in vid, conform legilor fizice, a teoriei relativitatii restranse a lui Einstein. Binenteles, nu este batuta in cuie definitiv, dar ma indoiesc ca ea va fi rasturnata la 180 de grade.
Tu probabil ca te gandesti la posibilitatea de teleportare. Nu ar fi exclus, este o posibilitate, nu zic nu, doar ca numarul atomilor unui om este colosal, sa se stabileasca ordinea lor ar trebui mii de ani(nu mai retin exact), dar probabil nici asta nu ar fi o problema la o tehnologie foarte avansata, insa nici in cazul teleportarii nu cred ca se va depasi viteza luminii.
Nu ai pentru ce iti cere scuze, eu sunt... eu am vrut sa aham.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Da, asta aveam in minte,teleportarea.
Stiu ca suna dubios si ciudat pentru multi de pe aici,dar eu cred ca daca exista alte civilizatii sigur o folosesc,pentru ei fiind ceva normal.

Da, ai dreptate,pot fi considerate "zei" si fenomenele naturii,de exemplu fulgerele,tunetele,uraganele.
Dar eu imi amintesc cum aratau desene de pe atunci descoperite si erau reprezentati oameni, persoane, fiinte, aveau forma de om, numai ca purtau ceva ciudat pe ei...
Acum nu stiu, nu vreau sa o dau in SF desi ma pasioneaza domeniul.

happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Lizzu):

Si daca in desene "erau reprezentati oameni, persoane, fiinte, aveau forma de om, numai ca purtau ceva ciudat pe ei..." - nu e clar? Eu cred ca ei au fost inspirati de realitate. Au desus, si-au folosit imaginatia. Sau, ar mai fi varianta, nu stiu.

| Lizzu a răspuns (pentru Alphawolf):

Aha... laughing vestita varianta "nu stiu"

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Nu cred ca Terra a fost vizitata de alte fiinte, calatoria in spatiu fiind foarte complicata, insa cared ca in Univers exista viata extraterestra.

| Lizzu a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Trebuia sa te astepti si la polemici cand ai postat comentariul tau. Din el reiese ca nimeni de pe aici nu are minte, si nu e frumos.

"Cred ca e mai bine ca majoritatea oamenilor sa doarma in prostia lor...nu e bine sa stie foarte multe lucruri pentru ca s-ar tampi de tot! "

Te-am citat. Eu zic sa fii mai ingaduitoare si sa nu-i mai privesti de sus pe ceilalti.

Nu, NIMENI dintre oameni nu stie cum sta treaba de fapt.
De ce esti asa de sigura ca cineva stie?

Răspuns utilizator avertizat