| anonim_4396 a întrebat:

Sirenele exista sau e doar un mit?

25 răspunsuri:
| NimeniCuActe a răspuns:

Mituri, basme sau sinonime de genul.

| cristina93 a răspuns:

Sirenele – Mit clasic sau fiinte inca nedescoperite?

Legendele despre creaturi jumatate om jumatate peste sunt omniprezente din cele mai vechi timpuri in mostenirea folclorica a oricarei civilizatii. De la zeita Ea, mentionata acum peste 5 000 de ani in mitologia babiloniana, la "Stimele apelor" din basmele romanesti, sirenele au tinut strict de domeniul mitului. Insa, in istorie, apar unele observatii cel putin interesante care se concretizeaza in prezent prin oameni Ri sau Ilkai din Pacific. Daca existenta acestora va fi confirmata vreodata, atunci se pare ca ne vom cunoaste fratii din adancuri...

Prima reprezentare a unui humanoid cu trasaturi acvatice vine direct de la vechii babilonieni care-l prezinta astfel pe Oannes, contrapartea masculina a zeitei sirena Ea. Mai tarziu, Odiseea lui Homer aduce o descriere mai elaboara a sirenelor. Cu toate ca putem fi tentati sa luam marturiile lui Homer drept simple mituri grecesti ale marii, nu trebuie uitat ca tot in acest mod, lumea stiintifica s-a indoit timp de sute de ani de existenta cetatii Troia, pana in momentul in care Schliemann, crezand in veridicitatea Iliadei, a descoperit-o.

Istoricul si naturalistul roman, Pliniu cel Batran, face la randu-i o descriere amanuntita a sirenelor care ar fi trait in acea perioada, indeosebi in apele din jurul Siciliei. Pe lista personalitatilor lumii care afirmau, la modul serios, ca au vazut astfel de fiinte omenesti cu aspect acvatic se numara si Cristofor Columb. Astfel, celebrul navigator si explorator genovez descrie intr-unul dintre rapoartele sale ca la data de 4 ianuarie 1493, el si echipajul sau au avut ocazia de a observa trei sirene care se jucau in valuri, undeva in apropierea insulei Haiti. Columb le descria ca fiind:
-"Nu atat de atragatoare precum cele pictate de oameni, cu toate ca fata lor semana mult cu cea a omului, iar capetele le sunt impodobite cu plete lungi".

Daca sirenele lui Columb aveau, insa, un aspect feminin si o natura jucausa, fiinta descrisa de cronicarii norvegieni in textul "Speculum Regale" din anul 1250 parea sensibil diferita. Conform relatarii razboinicilor vikingi, fiinta capturata de ei cu o plasa de pescuit in apropierea fiordului Trondheim semana mai degraba cu o creatura semi-acvatica cu aspect fizic primitiv si cu un caracter foarte agresiv. Vikingii au hranit-o timp de cateva zile cu peste, pana cand capetenia lor, care era convinsa ca fiinta este o divinitate a marii, a propus eliberarea sa in apele marii. Situatia devine si mai interesanta atunci cand, in anul 1560, Alfonso Bosquez, medicul personal al viceregelui din Goa, a autopsiat nu mai putin de 7 sirene prinse in plase de pescarii din Ceylon si predate pe loc autoritatilor. Seria intalnirilor cu fiinte humanoide adaptate la viata acvatica continua cu peste 143 de relatari pe care sursele istorice le-au retinut integral. Un alt incident demn de retinut este cel din anul 1830, atunci cand o taranca din insulele Noile Hebride surprinde o sirena care se juca la tarm. Inchipuindu-si ca va primi o recompensa pentru fapta sa, localnica ucide ciudata creatura cu un bolovan, izbind-o repetat in zona capului. Cadavrul nefericitei fiiinte este descris detaliat de Alexander Carmichel care nu-si poate ascunde uimirea si nici explica ce fel de fiinta a disecat…

| cristina93 a răspuns:

Sirenele – Mit clasic sau fiinte inca nedescoperite?

Legendele despre creaturi jumatate om jumatate peste sunt omniprezente din cele mai vechi timpuri in mostenirea folclorica a oricarei civilizatii. De la zeita Ea, mentionata acum peste 5 000 de ani in mitologia babiloniana, la "Stimele apelor" din basmele romanesti, sirenele au tinut strict de domeniul mitului. Insa, in istorie, apar unele observatii cel putin interesante care se concretizeaza in prezent prin oameni Ri sau Ilkai din Pacific. Daca existenta acestora va fi confirmata vreodata, atunci se pare ca ne vom cunoaste fratii din adancuri...

Prima reprezentare a unui humanoid cu trasaturi acvatice vine direct de la vechii babilonieni care-l prezinta astfel pe Oannes, contrapartea masculina a zeitei sirena Ea. Mai tarziu, Odiseea lui Homer aduce o descriere mai elaboara a sirenelor. Cu toate ca putem fi tentati sa luam marturiile lui Homer drept simple mituri grecesti ale marii, nu trebuie uitat ca tot in acest mod, lumea stiintifica s-a indoit timp de sute de ani de existenta cetatii Troia, pana in momentul in care Schliemann, crezand in veridicitatea Iliadei, a descoperit-o.

Istoricul si naturalistul roman, Pliniu cel Batran, face la randu-i o descriere amanuntita a sirenelor care ar fi trait in acea perioada, indeosebi in apele din jurul Siciliei. Pe lista personalitatilor lumii care afirmau, la modul serios, ca au vazut astfel de fiinte omenesti cu aspect acvatic se numara si Cristofor Columb. Astfel, celebrul navigator si explorator genovez descrie intr-unul dintre rapoartele sale ca la data de 4 ianuarie 1493, el si echipajul sau au avut ocazia de a observa trei sirene care se jucau in valuri, undeva in apropierea insulei Haiti. Columb le descria ca fiind:
-"Nu atat de atragatoare precum cele pictate de oameni, cu toate ca fata lor semana mult cu cea a omului, iar capetele le sunt impodobite cu plete lungi".

Daca sirenele lui Columb aveau, insa, un aspect feminin si o natura jucausa, fiinta descrisa de cronicarii norvegieni in textul "Speculum Regale" din anul 1250 parea sensibil diferita. Conform relatarii razboinicilor vikingi, fiinta capturata de ei cu o plasa de pescuit in apropierea fiordului Trondheim semana mai degraba cu o creatura semi-acvatica cu aspect fizic primitiv si cu un caracter foarte agresiv. Vikingii au hranit-o timp de cateva zile cu peste, pana cand capetenia lor, care era convinsa ca fiinta este o divinitate a marii, a propus eliberarea sa in apele marii. Situatia devine si mai interesanta atunci cand, in anul 1560, Alfonso Bosquez, medicul personal al viceregelui din Goa, a autopsiat nu mai putin de 7 sirene prinse in plase de pescarii din Ceylon si predate pe loc autoritatilor. Seria intalnirilor cu fiinte humanoide adaptate la viata acvatica continua cu peste 143 de relatari pe care sursele istorice le-au retinut integral. Un alt incident demn de retinut este cel din anul 1830, atunci cand o taranca din insulele Noile Hebride surprinde o sirena care se juca la tarm. Inchipuindu-si ca va primi o recompensa pentru fapta sa, localnica ucide ciudata creatura cu un bolovan, izbind-o repetat in zona capului. Cadavrul nefericitei fiiinte este descris detaliat de Alexander Carmichel care nu-si poate ascunde uimirea si nici explica ce fel de fiinta a disecat…

| cristina93 a răspuns:

Zcuze ca l-am pus de 2 orihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt sigura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sirenele au existat cu adevarat, acum 4 ani tata a vazut una in ocean cand facea scufundari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sigur ca exista:EU! ...cand ma ud ma transform in sirena laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este un mit .nimic adevarat.

by zui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da exista pentru ca a fost vazuta una in anul 2007 in romania la mrea neagra uni oameni cred ca este un monstru marin dar nimeni nu stiu ce e cu adevarat acolo pentru mai multe detalii sunati la [021] 4114474
multumesc ca ati venit pe pagina mea ma numesc ciuperca monica multumesc ca ma-ti ascultat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca exista deoarece le-a vazut si cristofor colum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un mit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Siene

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sirene nu exista se spune ca e un mit dar poate ca a existat nimeni nu stie dar ar fi tare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt adevarate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiferent de ce parere au unii, eu cred ca sirenele exista. V-ati gandit ca poate ele nu se lasa vazute decat de persoane care merita sa le vada?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toata lumea stie ca nu exista sirene e doar un mit cand am fost eu mica atunci am crezut in sirene ca nu aveam minte dar acum sunt mare si mai cred toata lumea stie am citit raspunsurile si toata lumea a raspuns diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca au, existat altfel nu sar fi auzit de sirene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! Exista! S-au vazut mulllte! si a fost gasita una si in maiamy(scheletul ei), una la marea neagra, le-a vazut si cristopher columb

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista

| mirunik16 a răspuns:

Nu stiu nici eu sigur, prietena mea spune ca strabunicul ei a vazut una...

| rousela a răspuns:

Nu stiu chiar daca exista eu cred ca sunt doar nisteoameni costumati

| sarty a răspuns:

Mama bunicii mele mai traieste. De fiecare data cand merg la ea imi povesteste despre sirene. A vazut una la varsta de 9 ani. Era foarte trista asa ca s-a dus intr-o pestera de langa o mare ...cand aintrat a vazut ca inca mai era apa si in ea era o sirena adevarata (fara sutien) mai era cu inca 5 copii...2 au murit acum cateva zile nu stiu pe unde, iar ceilalti 3 povestesc inca despre sirena vazuta!

| andyandyutza a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic cred ca as pune si eu acceai intrebare... dupa mine cred ca undeva acum cativa mii de ani au existat nu sunt doar o intruchipare, o legenda