| willwill a întrebat:

Soarele este format din gaze, 75% hidrogen si 25% heliu. In centrul Soarelui, unde are loc fuziunea hidrogenului, temperatura este de 15.000.000 grade C, ..INTRBAREA MEA ESTE : CINE A FACUT MASURATORILE SI CE FEL DE TERMOMETRU A FOLOSIT

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Asa e ai dreptate

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cu ajutorul spectografului.

http://en.wikipedia.org/wiki/Spectrograph

| willwill explică (pentru Apache):

Spune ce e spectograful? cum il folosesti cum ajunge in mijlocul soarelui gandeste tu nu wikipedia

| RandyMarsh a răspuns (pentru willwill):

Ti-e lene sa cauti si singur? Daca tot le spui altora sa gandeasca si sa nu ia informatii dupa alte site-uri, tu de ce nu incerci sa faci acest lucru?
GANDESTE TU! NU ASTEPTA RASPUNSURI!

| Mădă0611 a răspuns (pentru willwill):

Si tu de unde stii din ce e format Soarele si despre ce procente e vorba?
Apropo, stii cine a afirmat pentru prima data ca Pamantul e rotund, cum a ajuns la concluzia asta si cum a calculat circumferinta lui?

| Exilee a răspuns (pentru willwill):

Stimate, spectograful este un dispozitiv utilizat in spectometria de masa folosita prin determinarea de masa M ale atomilor, moleculelor etc...

Acest numar de de masa este egal cu numarul de protoni, respectiv neutroni din nucleu.

Desigur, pentru a efectua analiza particulelor prin aceasta metoda, aceasta ( particulele ) trebuie sa fie IONIZATE.
In cursul ionizarii desigur nu este obligaoriu ca o parte din ele sa disocieze, iar apoi fragmentele sa fie ionizate si inregistrate in spectru.De aceea, spectrele gazelor cointin si liniile fragmentelor moleculare.

APropo, spectrul unui singur gaz ne ofera oportunitatea de a-l identifica fara dubii.

Se foloseste atat in studiul componentelor unor component, e cat si al Soarelui...

| RAY a răspuns (pentru Apache):

Asa e ai dreptate

| willwill explică:

Trezitiva nu tot ce zboara se mananca

| willwill explică:

Nimeni nu stie...