| acsva a întrebat:

Maine am examenul la matematica si am gasit niste subiecte pe edu.ro dar nu stiu sa raspund la o intrebare deoarece nu am invatat-o poate stiti voi. Temperatura este măsurată cu ajutorul termometrului reprezentat în figura alăturată
(termometru cu lichid). Precizează în care zi din săptămâna în care s-au făcut măsurătorile, la
ora 12:00, lungimea coloanei de lichid din termometru a avut cea mai mare valoare. Justifică
răspunsul pe baza unui fenomen fizic. acesta este exercitiul, temperaturile au fost Luni- -2 grade C, Marti -1 grad C, Miercuri 0 grade C, Joi 2 grade C, vineri 1 grad C.
Dau funda

3 răspunsuri:
| StefaniaM a răspuns:

Hmm...pai joi deoarece corpurile se dilata la temperaturi inalte[si no joi e cea mai inalta]
P.s.Bafta la rahatelul de examen

| acsva explică (pentru StefaniaM):

rahatelul de examen?

| StefaniaM a răspuns (pentru acsva):

Da scumpete.