| Dalmore a întrebat:

Sociologia este o stiinta?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da.

| RAY a răspuns:

Sociologia este știința socială ce studiază regulile sociale și procesele care leagă și separă oamenii, nu numai ca indivizi dar și ca membri ai asociațiilor, grupurilor și instituțiilor. Termenul a fost propus de către Auguste Comte.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sociologie

| JackR a răspuns:

Numele iti spune ca este o stiinta. Provine din combinarea cuvintelor "societas", din latina, care inseamna societate si "logos", din greaca, insemnand stiinta. Sociologia= stiinta care se ocupa de studiul societatii umane.

P.S. In general, cuvintele cu terminatia "logie", definesc stiinte.winking

| Cristine9595 a răspuns:

Da.

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns:

Exact

| Corina528 a răspuns:

Teoretic da este o stiinta.