| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca istoria este mai mult o ştiinţă socială sau o poveste?
Ştiinţe sociale sunt: psihologia, sociologia si filosofia, nu e asa?
ISTORIA este o ştiinţă socială sau e mai mult o poveste?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai mult o relatare si un act de comemorare.

| gabicoo a răspuns:

Istoria e o știință!
De poveste (urâtă pot sa zic) sunt actualii guvernanți și măsurile luate de ei! Vezi ultimele declarații făcute de ministra "iedukatziei" Monique Anisiewinking

| StrongHeart a răspuns:

Istoria e scrisa de cuceritori, istoria completa nu o sa o stim niciodata cu detalii de amanunte.De ce a fost arsa biblioteca din Alexandria, de exemplu?

| gabicoo a răspuns (pentru StrongHeart):

Biblioteca din Alexandria a fost arsă, de creștini, în urma edictului lui Teodosie cel Mare prin care se interziceau cultele păgâne.
Creștinii au considerat că acele manuscrise sunt "păgâne" și că trebuie distruse. Nu a fost o acțiune a autorităților imperiale ci o reacție a plebei needucate!
Să nu confundăm evenimentele de atunci cu arderea cărților de către naziști sau cu trecerea lor la index în perioada regimului comunist!

| gabicoo a răspuns (pentru StrongHeart):

Istoria întotdeauna a fost scrisă de cuceritori și mai nou de învingători! Da! Corect! Dar dacă știi să citești printre rânduri poți afla sau intui cu ușurință adevărul!

| StrongHeart a răspuns (pentru gabicoo):

Asta asa e, poti afla o parte din adevar, adevarul in intregime nimeni nu cred ca il stie.