| Seba2013 a întrebat:

Spuneti-mi va rog o idee despre Brecht si Teoria Distanţării.

1 răspuns:
| Parakeets a răspuns:

Am încercat să citesc. happy Pe bune că da... și cu ocazia asta, mulțu că ne-ai prezentat un nou poet happy Chiar nu știam de Brecht ăsta. Îi citii aseară și poeziile, interesante. happy
Și am dorit să te ajut dragă Seba, cu o informație sau o părere, dar nu am înțeles mare lucru din această TEORIE A DISTANȚĂRII.

Pot doar spune ce cred eu că am înțeles, anume că actorul trebuie să și trăiască rolul, adică nu doar să evoce sau prezinte așa niște simple emoții, dar cu toate acestea actorul să fie veșnic cu conștiința deschisă și să nu pice "too much" în rol, gen, al treilea ochi al actorului să fie mereu în gardă, oricât de mult cei 2 ochi ai lui sunt prinși la rol. happy Apoi mai zisă ceva de rolul de catarsis parcă pe care îl are sau trebuie să-l aibă spectacolul și teatrul dar și ceva de distanța normală dintre actor și spectator.

Nu știu n-am priceput prea mult, dar am citit oleacă de pe Scribd, ce am găsit pe acolo despre teoria asta, propusă de tine. happy