| AmandytaErhan a întrebat:

Spuneti va rog toate modurile de inbogatire a unei limbi (tip. derivare) si da-ti exemple

Răspuns Câştigător
| TraficantDeVise10 a răspuns:

Vocabularul se poate imbogati prin 3 metode:
1.Derivare
2.Compunere
3.Schimbarea valorii gramaticale

1.Despre derivare cred ca stii cate ceva, se poate face cu ajutorul sufixelor [la sfarsitul cuvantului] sau a prefixelor [la inceput].
Ex:nedrept [drept+prefixul 'ne']
baietas [baiat+sufixul 'as']
Cuvintele care au si prefix si sufix se numesc derivate parasintetice.
Ex:îmbărbăta[barbat + sufixul 'ta'+prefixul 'im']

2.Compunerea:
Consta in imbinarea a 2 sau mai multe cuvinte.
Ex:binemeritat,rea-credinta,saizeci si noua.
Compunerea este de mai multe feluri:
a)Prin alaturare cu cratima
Ex:Satu-mare,rea-credinta,floarea-soarelui

b)Prin alaturare fara cratima
Ex:saizeci si noua,binemeritat, numaidecat, carevasazica

c)Prin abreviere[prescurtare]
1. abreviere doar cu litere
ex:CFR, PNL

2. abreviere cu litere si parti din cuvant
ex:TARom [Transporturi Aeriene ROMane, TA - literele, ROM-parte de cuvant]

3.Schimbarea valorii gramaticale:
Consta in schimbarea partii de vorbire,adica, in functie de contextul frazei, un cuvant trece dintr'o parte de vb in alta
ex:suferinta[substantiv] - suferind [ vb la gerunziu]
a inflori [verb] - (creanga) inflorita [adjectiv]

Cam lung raspuns'u dar sper ca ai inteles...
Funda pls!

3 răspunsuri:
| Oxanna a răspuns:

Derivarea
Compunerea
Topica
Schimbarea valorii gramaticale
Imprumutul dina lte limbi

| J3leU a răspuns:

Nute lua dupa ala
nici nu a zis de sudare, abrevirere, subordonare

| Bbadgirl a răspuns:

Compunerea, derivarea, schimbarea valorii gramaticale, imprumutarea de cuv straine(neologisme) de ex:binefacator, frumusel, invatatura(ai carte ai parte se refera inainte la: ai documente dovedesti ca e al tau, dar acum se traduce cu: ai invatatura ai loc intr-un institut), pizza, hamburger happybig grin