| Archangells a întrebat:

Stie cineva cum se numeste gena din ADN responsabila de vointa libera? Multumesc!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vointa libera nu depinde de ADN.

| Archangells explică (pentru Bula):

Dar de ce?

| Bula a răspuns (pentru Archangells):

De experienta de viata proprie.

| doctorandus a răspuns:

Daca te referi la "liber arbitru", e doar o fictiune.

| relian a răspuns:

Vointa libera, cei aia? Gindurile tale, sau sentimente, actiuni, etc, astea is rezultatul creierului, asa ca nu cred ca ai undeva vreo gena pentru asa ceva laughing

Daca nu ai vointa, banui ca nu poti sa te abtii de la mincare laughing ai putea sa intervii prin alte metode, arunci frigiderul laughing faci mincare putina, sa nu se strice, asa maninci mai putin.

Deci vointa si alte povesti genul asta, vin de la creier, ala cere, da-mi da-mi, iar tu sau el nu prea poate sa se abtina, vrea si el sa leneveze, pentru ca vointa aia presupune privarea creierului de ceva, iar el nu vrea sa fie privat de nimic laughing

Sa fi avut vointa cum spui, ar fi trebuie sa iasa creierul bun din fabrica, ori cu chestia asta cel putin mai buna in sensul asta sa te poti abtine.
Cine o fi responsabil cu CTC acolo la fabrica a bagat si el cea iesit, banui ca daca material de ala a avut, altceva mai buna na putut scoate laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Liberul arbitru nu depinde de ADN. Vointa ti-o dezvolti tu pe parcursul anilor tai de viata. Daca bunicul tau sa zicem, a fost curajos in razboi si a fugit in fata tancului sa arunce o grenada, asta nu inseamna ca o sa dezvolte si urmasii lui acest tip de curaj/vointa. Vointa depinde de mediul inconjurator.