| Skylar a întrebat:

Crestinilor, daca Dumnezeu exista, si stie tot, atunci stie tot ce se va intampla, deci nu avem vointa libera sa ne schimbam viitorul?

Răspuns Câştigător
| Chris a răspuns:

Intrebarea ta nu e asa inteligenta cum pare.Reciteste-o si vezi!

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Esti liber sa alegi.Cine te opreste? Dumnezeu in atotstiinta Sa stie deja ce alegeri ai sa faci pe parcursul vietii tale.El nu intervine, doar ca cunoaste tot ce vei face tu.

| danut a răspuns:

"Abgesang a răspuns: Cică avem, dar el nici nu intervine când greşim, apoi tot el ne pedepseşte. Ce sadic. laughing"
Sti care este sansa ta? Ca asa...cum esti tu, totusi El are mila de tine si NU TE PEDEPSESTE. Daca te-ar pedepsi nu ai putea face vreun comentariu pe aici.

| MMihai a răspuns:

Dacă te străduiești serios, ce puțin parțial, vei reușii.

| MMihai a răspuns:

Viitorul trebuie înțeles ca o funcție complexă formată din n funcții componente, iar graficul ei într-un spațiu R ( la puterea ) n este rezultatul efectelor interacțiunii acestor funcții : funcția predestinare inițială, funcția predestinare modificată în funcție de activitatea omului în acest plan existențial terestru, funcția păcătuire -ne păcătuire, funcția creație -non creație, ș.a.m.d.

Dumnezeu nu știe totul, și nici nu este de loc interesat să știe totul, fiind un Dumnezeu al Întregului Univers și nu un Dumnezeu al tău și al familiei tale.
Evident că nici nu poate bănui ce vei face sau ce nu vei face TU.
Evident că prin ne păcătuire și creație poți modifica esențial predestinarea ta inițială.

| MadnessCaffe a răspuns:

Pai daca stie ca vom gresi, de ce nu ne indruma spre calea cea buna? =)

| costis a răspuns:

Cred ca e de asteptat sa nu dai cu capul de tocul usii sau nu iti dai cu ciocanul peste degete, insa tu, daca vrei sa iti provoci destinul poti sa dai cu capul de tocul usii sau sa iti articulezi un ciocan peste degete. Deci ai libertate de miscare. Probata printr-un cucui sau o unghie neagra. Mai mult de atat ce vrei?

| costis a răspuns:

Ohaio! Ca sa intelegi cum e cu viitoru, hai sa traim un caz. Sa presupunem ca dupa o masa copiosa si variata, trebuie sa mergi la baie. Sunt doua evenimente probabile: cel mai previzibil este sa mergi la baie cat mai repede. Insa poti schimba viitorul facand in pantaloni. Incerci?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu exista!

| Laura a răspuns:

Cică avem, dar el nici nu intervine când greşim, apoi tot el ne pedepseşte. Ce sadic. laughing

| MindBlowing a răspuns:

Ma enervati deja cu aerul asta superior al vostru. Te credezi cel putin un Stephen Hawking nu`i asa? Crestinii sunt niste ignoranti care nu merita nicio flegma in conceptia ta? Uita-te in jurul tau si daca esti atat de rational pe cat sustii, o sa iti dai seama ca exista un Creator si ca trebuie admirat pentru opera lui.

| LotusRadioactiv a răspuns:

@Shreya, este cel mai stupid argument pe care l-am auzit...nu vreau sa te ofensez, dar Dumnezeu stie calea pe care o vei alege tu singura, fara a-ti impune nimic. El are planuri benefice pentru noi, insa e problema noastra daca nu le urmam. Te rogi pentru ca vrei ca Dumnezeu sa te ajute sa ai un viitor bun.
@Ophiel, te-ai gasit sai tu sa pui o intrebare la care, daca nu ii aflii raspunsul, o sa se intample o tragedie, nu-i asa? Intreaga existenta a omenirii se bazeaza acest lucru. Permite-mi sa te contrazic, dar eu consider ca aceste argumente impotriva existentei Lui Dumnezeu sunt doar scuze pentru interesul propriu de a te mentine/ a intra in pacat.
Omul trebuie sa traiasca si sa incerce sa se mentina/ sa se intoarca pe calea cea dreapta. Asta vrea Dumnezeu de la noi toti.

| Azazel_2358 a răspuns:

Sa ploua cu stupid peste toti ateii!laughingCam asta ati facut voi...cine a zis ca exista o soarta?

| 9gag a răspuns:

Prietene, Biblia spune ca Dumnezeu ti-a dat dreptul de a-ti alege drumul in viata deci avem acea vointa libera de care zici tu. Dumnezeu stie tot pentru ca el este Omniprezent si stie ceea ce gandesti si ceea ce faci si stie ce drum vei alege in viata. Pentru tine, fobia aceasta de religie, este doar conceptia altora despre ea si nu conceptia ta. Te intreb, ai citit vreodata Biblia sa iti gasesti singur/a niste argumente pentru a atesta faptul ca Dumnezeu nu exista? Nu...ai preferat sa te iei dupa oamenii care se cred inteligenti. Ei spun ca sunt destepti si ca pot dovedi faptul ca Dumnezeu nu exista dar ei nu pot defini si demonstra ce este Gandul uman. Iti recomand sa te mai gandesti inainte de face afirmatii gresite. Succes in continuare.

| FOCUS a răspuns:

nu este adevarat, cine te tine sa nu-ti faci singur program? daca era asa cum ai presupus tu sa stii ca nu iti aparea intrebarea

| AnotherGirl a răspuns:

Dumnezeu stie tot, dar asta nu inseamna ca nu ai libertatea de a-ti schimba viitorul straight face. Daca tu nu crezi in Dumnezeu e din propria ta vointa; iar eu cred in El nu pentru ca ma obliga sa fac asta, ci pentru ca Mi-a dat libertatea de a alege in ceea ce cred, la fel cum o ai si tuwinking. Toti au primit libertatea de a alege. Diferenta dintre noi e una singura: o parte alegem sa credem, iar altii nu vor sa o faca si invers.

| maissner a răspuns:

De multe ori mi-am pus si eu intrebarea asta. Dar am inteles ca nu e chiar asa. Dumnezeu nu a scris un viitor pentru noi ci noi il scriem. El ne da variante(ca atunci cand esti in padure si ai in fara o poteca bifurcata si trebuie sa alegi pe unde mergi) iar noi alegem. Viata depinde de alegerile pe care le facem. Hai sa iti dau o ilustratie ca sa intelegi mai bine si mai usor. O mama stie ce e mai bun pentru sanatatea copilului ei, dar pentru ca ea vrea ca acesta sa invete singur ceea ce e bine pentru el, nu ii baga pe gat o banana, ci il pune sa aleaga singur dintre o banana si un corn 7days, explicandu'i efectele pe care le are fiecare dintre alimente asupra lui(copilul fiind destul de maricel ca sa inteleaga). Acum copilul are de facut una dintre miile de alegeri pentru viata lui, sa manance ce are gust mai bun, sau ceea ce e sanatos dar nu la fel de gustos. Acum mama, pentru ca isi cunoste copilul(ca doar d'aia ii e parinte) stie ce va alege copilul ei, chiar inainte ca acesta sa aleaga. (mama-Dumnezeu, copilul-fiecare dintre noi). Sper ca acum ai inteles ca nu Dumnezeu ne scrie destinele, ci noi, El doar stie ce o sa alegem noi. Take care si sa ai o zi frumoasa :*

(Aaaa...si eu sunt crestina, si pot spune ca chiar il iubesc pe Dumnezeu. Dar fratilor! E alegerea fiecarui om daca vrea sau nu sa creada in Dumnezeu. Nu il mai trimite'ti voi in iad ca poate nu o sa ajunga. Asa cum pentru voi(nu si pentru mine...nvm)este reala partea asta cu iadul, pentru el poate nu este. La fel cum pentru indieni zecile de zei sunt reali, asa pentru el Dumnezeu e ireal. Nu cred ca rezolvati nimic daca face'ti p'aici urat. Fiecare are convingerile lui si trebuie respectat! )

| DonnaEmperatriz a răspuns:

Good question dearwinking
Eu sunt crestina, dar am incetat sa mai cred in Dumnezeu!
Cand eram micuta, eram fana lui nr.1...dar degeaba! si multe alte chestii!

Eu una mi-am pus intrebarea:
Daca D-zeu a scris deja o soarta pentru fiecare,dc ne mai rugam la el sa se intample ce si cum, cand deja totul e planificat!

So, fiecare face ce crede si persevereaza in viata dupa cum lupta si se straduieste! Sa lasam de o parte superstitiile si sa luptam sa fim fericiti!

Good luck!:*

| misterioasahug a răspuns:

Dumnezeu stie tot ce se va intampla, stie ce vom decide noi si ce vom face, ce se va intampla. noi ne controlam viata, prezentul si viitorul. imi dai fundita?:*:*:*

| sndjulian a răspuns:

Nimeni nu stie viitorul pentru ca e fizic si din toate punctele de vedere imposibil. Facem ce vrem si ne traim viata exact asa cum vrem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ophiel? daca nu furi,nu curvesti,nu omori,nu minti,nu spui blasfemii, iti respecti parintii si pe ceilalti, esti mai crestin decat mine.dar daca le faci? ce esti?