| Aztecas_Alexandru_1997 a întrebat:

Stie cineva de ce avem liniile alea in palma manii? Semnifica ceva? Voi cate aveti si ce credeti?
Raspunsurile gen "de la laba" vor fi sanctionate.

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Se vede ca esti cam debusolat din cauza prostiilor astea vehiculate prin lume.
Urmele din palme sunt doar indoituri ale pielii cauzate de excesul ei. Daca ai avea pielea intinsa si n-ai avea indoituri, n-ai putea sa-ti intinzi palma perfect, dar nici n-ai putea sa inchizi pumnul.

| Miauti a răspuns (pentru ErrorFound):

Gresit! Indiferent ca nu ar avea ''ramificatii' pielea tot se va intinde si vei putea sa intinzi palma.

http://news.bbc.co.uk/....../img/4.jpg

| ErrorFound a răspuns (pentru Miauti):

Ramificatiile sunt urmari ale indoirii pielii, nu face greseala sa pui efectul inaintea cauzei.>>desi, si eu m-am exprimat gresit in acest sens.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca te uiti bine linii de genul ala apar la orice incheietura, deci este o cutare a pielii ca sa faca cea spus cineva pe aici.In palma sint mai pronuntate pentru ca si folosesti mina foarte mult, aproape tot timpul.Restu sint povesti pentru naivi.Ai cute din astea la fiecare falanga sau cum se mai numesc la degete. Daca nu leai avea nai mai putea indoi degetele, sau tiar fi foarte greu s-o faci sau incomod.

| suffarstar a răspuns:

Linia vietii apare cand embrionul are 8 saptamani.(linia vietii inconjoara degetul mare) Liniile din palma spun ce fel de om esti, caracterul si chestii din astea. Sunt oameni ce pot ghici in palma, adica spun ce lucruri te pot astepta dar nu sunt 100% adevarate pentru ca nu exista viitor deja tesut, adica viitorul poate fi modificat in orice secunda, exista o infinitate de alternative. Eu cred ca ghicitul in palma e un lucru periculos, multi au innebunit incercand sa-si descifreze viitrul, cel mai bine e ca omul sa-si traisca clipa.
Mai multe gasesti pe aici http://ghicitul-in-palma.visele.ro/
daca te intereseaza ca fapt divers.

| Adryan17 a răspuns:

Sa-ti dau un exemplu: daca indoi un cablu de plastic, acestuia i se face o restatura, un santulet in parte unde l-ai indoit. Cam asa e si cu liniile din palma, daca strangi pumnul, observi ca acele linii devin tot mai adanci. Pur si simplu reprezinta locul unde palma noastra se poate indoi. Nu stiu daca m-am exprimat prea clar, sper sa fi inteles.