| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa am o mica discutie aici despre "calatoria in timp" dar sper sa pastrati mintea deschisa, vorba americana. Eu unu nu stiu daca va fi posibil asa ceva vreodata. chiar nu pot zice sigur da sau nu dar eu cred acea masinarie (dupa mintea mea ) va putea calatorii doar in trecut. de ce gandesc asa ceva? ipotetic vorbind, eu inventez masina timpului. pai cum pot eu merge in viitor? eu acum daca ma omor, viitorul se schimba. daca impusc pe cineva viitorul se schimba. daca nu fac nimic viitorul se schimba. si nu numai mie mi se aplica, ci fiecarui om de pe planeta si fiecarui obiect de pe planeta ( la ce ma refer, un pod poate ramane in "picioare" sau poate se rupe si mor 200 de oameni, iar viitorul se schimba). Daca ar fi sa luam "mersul in timp " din filme, pai asta ar insemna ca noi nu ne controlam viata, lucrurile se petrec ca scrise la carte, si de aia e mereu doar un viitor, de aia mie mi se pare imposibil sa mergi in viitor. repet daca asa ceva ca masina timpului, sa fie vreodata inventata. de asta sunt "de acord" cu chestia, nu face ceva daca te duci in trecut pentru ca poti schimba viitorul. e gandirea mea gresita? daca da, ce am gresit?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E posibil, deja s-au facut niste progrese in sensul asta. Discutam de informatii publice, nu de conspirationisme. http://www.gizmag.com/time-traveling-photons/32673/

| LaLaura a răspuns:

Iti recomand serialul quantum leap.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate o sa existe calatoria in timp poate ca nu.

problema pe care o vad eu momentan e ca noi nu putem (inca probabil) percepe timpul ca o dimensiune fizica. Personal e greu sa imi imaginez calatoria in timp si modificarea acestuia din moment ce pentru mine acesta marime nu e palpabila fizic.

Probabil asa gandea lumea si atunci cand considerau ca Pamantul e plat si nu stiau unde se termina

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar trebui sa te mai uiti un pic la povestile despre fizica cuantica si relativa.

Inca nu este clar cum se intampla. Conform fizicii newtoniene nu este posibil. In fizica relativa, timpul devine dimensiune. Si asa cum te poti deplasa in cele 3 dimensiuni, te poti deplasa teoretic si in timp.

Ca o faci cu gaura neagra sau altfel este alta problema. Viitorul poate sa evolueze diferit, pentru ca teoretic pot exista si alte universuri paralele.

Dar toata asta e doar speculatie pana in acest moment. Teoria stringurilor ar putea fi cea mai apropiata... dar inca ramane teorie.

Uita-te aici pe intelesul tuturor:

https://www.youtube.com/watch?v=3uatFAQIUoM

| drutzix a răspuns:

Daca s-ar inventa masina timpului, calatoriile in trecut ar fi pur turistice. Orice intentie de a schimba ceva ar deveni un paradox. (Paradoxul bunicului se aplica pentru orice schimbare, nu doar pentru ucideri)
Viitorul si trecutul sunt doar denumiri relative pentru un anume timp in spatiu deci daca o masina ar putea merge in trecut atunci mai mult ca sigur ar putea merge in viitor.
Confuzia ta vine din faptul ca privesti timpul ca pe o sageata, de fapt daca ai fi o fiinta ce traieste in afara liniei noaste temporale ai vedea tot timpul petrecandu-se simultan. E cam greu de vizualizat acest lucru. De aici rezulta si problema cu schimbarea trecutului. Daca te duci sa iti schimbi numele atunci tu din viitor ai facut asta deja => nu mai e nevoie sa iti schimbi numele => nu vei face asta => intelegi tu (paradox).
Calatoria in viitor e simpla (simpla la modul ca stim deja cum putem face asta). Te apropii de orizontul evenimentului al unei gauri negre si dilatarea temporala va face ca mai multi ani sa treaca intr-o secunda, dupa un timp de indepartezi de gaura neagra si gata esti cu cateva mii de ani in viitor fara posibilitate de a te intoarce inapoi.