| benny7 a întrebat:

Ştiinţa opreşte timpul sau îl distruge?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai taie punctele alea de suspensie! :))) societatea in care traim sustine aceasta iluzie, pricepi? https://www.youtube.com/watch?v=ZyYqyYAKGC0&t=3s

35 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Totul este un ciclu...

| RAY a răspuns:

Stiinta nu opreste nici un timp nici un distruge, stiinta se ocupa cu cunoasterea, are multa treaba ca apar noi boli mereu si altele devin mai puternice

| benny7 explică (pentru RAY):

Timpul este progresul indefinit continuu al existenței și evenimentele care apar în aparență... Timpul în fizică este clar definit din punct de vedere operațional ca fiind "ceea ce citește un ceas". iar Știință: este o întreprindere sistematică care construiește și organizează cunoștințe sub forma unor explicații și predicții testabile despre univers... si apar noi boli mereu si altele devin mai puternice!

| benny7 explică (pentru RAY):

Despre tot...: Se spune că timpul le rezolvă/vindecă pe toate*

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Ti-am mai spus eu despre masa negativa si Dumnezeu dar nu m-ai crezut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steregoi):

Da, da.....lasa ca si eu am incercat sa-ti traduc anumite chestii si tot nu ma intelegi! laughing

| anonimg a răspuns:

Doar Dumnezeu are control asupra timpului.
El este în afara timpului; El a creat timpul.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu-i face nimic timpului.

| Donsavas a răspuns:

Timpul e o iluzie. Deci ce sa distrugi?

| benny7 explică (pentru Donsavas):

Mulţumesc-Conceptualizarea și abstractizarea a ceva numit timp nu este comun tuturor culturilor, dar este caracteristică pentru rasa umană să o folosească...

| Lioana a răspuns:

Nimic nu poate opri sau distruge timpul. E o valoare nemodificabila.

| oprescudorin11 a răspuns:

Stiinta nu are nici o importanta! Timpul nu exista ( afirma Einstein). Doar noi facem sau nu TOTUL!

| mastadont a răspuns:

Timpul este de fapt modificarea continuă a materiei și a spațiului. Cele mai exacte ceasuri se bazează pe modificările survenite la nivel atomic. De unde crezi că știu oamenii de știință că un schelet de exemplu are atâtea mii de ani? prin datare carbonică. Au analizat cât de mult s-a degradat carbonul știind că acesta are o rată fixă de descompunere și voilà.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti da tie internet sa postezi aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna din cele 2, habar nu ai ce vorbesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul nu exista! este o iluzie creata de creierul uman.

| benny7 explică (pentru anonim_4396):

Chiar ar fi tare bine, ba chiar ar fi minunat de bine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ar fi existat, legile fizicii nu s-ar fi aplicat.
Ceasul nu exista, asta e creat de om.
Deci daca intri pe time.is si te uiti la acele citate din josul paginii, ca timpul nu exista, se refera la ceas/time-zone.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Saracul copilas, te uiti la sarcasmul de pe acel canal si il crezi real, imi e mila de tine si de cei de varsta ta... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-ar placea sa-mi spui o poveste cu timpul? asa din mila pentru mine. ce semnifica pentru tine? pentru tine exista trecut, prezent si viitor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-as ruga sa dezvolti : '' ceasul nu exista, asta e creat de om ''! despre ce citate vorbesti?! timpul este DOAR o unitate de masura care arata stadiile prin care trece materia, energia '' asta pentru ca NIMIC in univers NU este static! cum poti masura o unitate de masura? arunca o privire la articolele din comentariile precedente, asta ca sa iti dispara sentimentul de mila!

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny7):

Mai taie punctele alea de suspensie! :))) societatea in care traim sustine aceasta iluzie, pricepi? https://www.youtube.com/watch?v=ZyYqyYAKGC0&t=3s

| benny7 explică:

In apropierea unei planete, ritmul unui ceas este mai lent decat cel al unui ceas aflat in spatiu. Este unul din efectele relativitatii generale a lui Einstein. In consecinta: indepartandu-ne de Terra, scapam de atractia gravitationala si timpul isi accelereaza ritmul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny7):

Stii ca tot spatiul se bazeaza pe forta gravitationala, nu?

| benny7 explică (pentru anonim_4396):

Gravitația se simte mai puternic unde spațiu-timpul este mai curbat.ok

| anonim_4396 a răspuns (pentru benny7):

Se pare ca nu ai prins-o p-aia cu timpul'. astronautii nu plutesc in spatiu, sunt in cadere libera! conform lui Newton, nu conteaza cat de mari sau la ce distanta sunt masele. intotdeauana exista forta gravitationala care niciodata nu ajunge la 0. asta inseamna ca orice obiect din univers atrage constant alt corp. nu gravitatia am incercat s-o explic, unde nu te contazic cu intensitatea, ci iluzia timpului. sper ca ai vazut video-ul cu A.E. iluzia este explicata in mai multe documentare!

| benny7 explică:

ştiinţa susţine că ziua s-a micşorat, în consecinţă o zi nu mai are 24 de ore ci 16 ore, dată fiind modificarea frecvenţei de la 7, 8 HZ la 12 HZ.Geofizicienii contemporani considera că Rezonanţa Shumann este adevărata bătaie a inimii planetei noastre. Ei au concluzionat că există o relaţie directă între accelerarea ritmului acesteia şi percepţia omului conform căreia timpul trece mai repede! Timp de mii de ani, Rezonanţa Shumann a avut valoarea constantă de 7, 8 Hz însă, începând din 1980 s-a constatat o accelerare rapidă. Astfel, s-a ajuns ca în zilele noastre Rezonanţa Shumann să aibă valoarea de 12 Hz, consecinţa directă fiind că 24 de ore actuale corespund cu 16 ore reale, în termenii timpului terestru!
Ceea ce nu înţelege omul este că fiind în timp, facem totul mai repede...

| EcceHomo a răspuns:

Îl studiază.

| Darkmagic a răspuns (pentru EcceHomo):

Iti dai seama ca in 2018, o tona metrica de indivizi inca nu stiu CE este Timpul?
Tot ii trag pe aici cu "timpul este o iluzie", "timpul este nemodificabil"...
Sunt tentat sa le pun si lor intrebarile de aici unde am incercat sa discut cu alti "intelepti"...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16464408/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16464774/
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16465145/
...dar se pare ca fizica le-a cazut de prin clasa a V-a si astia masoara (uneori la scara Plank) ceva ce "este nemodificabil" precum si o iluzie a creierului". :))
Pentru mine cele de mai sus seamana cu o...contuzie a creierului. :D
Ne pierdem pur si simplu timpul, incercand sa-i facem pe unii sa inteleaga, ...nefiind capabili sa inteleaga ca NU MASURAM iluzii.
http://www.tpu.ro/go-to-answer/8188161/
Si DA, raspunsul corect este: Il studiaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu-i asa ca-i trist! http://www.physics-astronomy.com/......usion.html https://www.nature.com/articles/d41586-018-04558-7 https://www.youtube.com/watch?v=lUkmEJgGi4c tu masori timpul? Albert Einstein te-ar lua drept ucenic! daca mai vrei informatii despre timp si mai ales fizica cuantica, trimite-mi feedback! o zi buna, ce-a mai ramas din ea! :* si am o intrebare, daca timpul nu este o iluzie, este tangibil? cum il masori? tu poti calatori intre ieri si maine? https://www.youtube.com/watch?v=9Qu9XaF2K10 ultimul documentar iti va arata ca este doar prezentul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Iarta-mi greselile gramaticale si de exprimare! nu am mai recitit comentariul inainte de postare!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

@relian ti-a spus ceea ce ar trebui sa stii : '' timpul este DOAR o unitate de masura care arata stadiile prin care trece materia, energia '' asta pentru ca NIMIC in univers NU este static! cum poti masura o unitate de masura? se pare ca cei cu ''contuzii la creier'' inteleg totusi mai bine! ai grija cum intelegi tu lucrurile!

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai adus tu in aceste link-uri sunt "razboaie" intre Relativitate si fizica cuantica.
Nimic mai gresit, cu atat mai mult cu cat aceste "enunturi" sunt facute de catre TEORETICIENI...in timp ce Relativitatea a fost demult demonstrata.
Multumesc ca nu mi-ai adus un Barbour ca userii ray sau inferno (saracii de ei, atat au putut) cu: "Un fizician englez (Barbour) susţine că nu are rost să ne mai facem griji legat de natura timpului. Nu are sens să fim preocupaţi că ajungem cu întârziere la o întâlnire sau că îmbătrânim prea repede – pentru că timpul nu există!" =))
...in schimb, mi-ai adus un alt teoretician, Rovelli, cu:
"is one of the creators and champions of LOOP quantum gravity theory, one of several ongoing attempts to marry quantum mechanics with general relativity".
Am explicat aici cum e cu "buclele":
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16300250/
...si fara suparare, pana nu vine cineva cu niste ECUATII care sa unifice Relativitatea cu cuantica, sustinatorii acestor teorii NU au nimic.
E nevoie sa scriu aici ECUATII pentru a vedea ca Timpul exista, ca e dilatat sau contractat de viteza si campuri gravitationale puternice, fapt demult demonstrat...sau credem cu totii in niste "teorii" fara matematici? :D
Orice teoretician poate sa spuna orice, (asta este chiar treaba lor!), dar pana nu apare si cu o matematica in spate, "rezultatul" are un singur sunet:
Fsss...
Rovelli avanseaza ideea unei "fizici fara Timp", Barbour pe cea a unui "Univers fara miscare".
Si gata! :D
Dăăă!
"Timpul e o iluzie..." - dar o masuram al dracului de bine! :))
1. Multumesc pentru link-uri, dar NU am citit in niciunul ca vreun fizician sa fi luat Nobel-ul pentru unificare, deci zic sa dam acestor link-uri intrebuintarea potrivita...sunetul de mai sus.
2. Poti sa-ti expui ideile singur, link-uri stie oricine sa urce o suta!
Raspundem deci fiecare cu creierul lui, sau unii mai putin mobilati, raspund cu "creierul" lui Google? :)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

1.atat relativitatea cat si fizica, mecanica cuantica au demonstrat intelegerea gresiata a conceptului ''timp'', nu trebuie sa le vezi ca se ''pupa''! 2. ceea ce te face pe tine sa ajungi la intalniri mai devreme sau mai tarziu, este miscarea de rotatie a Planetei pe care locuiesti! 3. NU timpul este vinovat pentru ridurile lu' bunica-ta, ci schimbarea continua a masei, energiei, electricitatii ( am mentionat faptul ca nimic Nu este static)! 4.cu placere pentru doctor Bruce Lipton! 5. ''o tona metrica de indivizi'' este putin spus! 6. Google doar ofera o varietate de informatii si depinde de fiecare creieras cum o proceseaza si ma indoiesc de faptul ca tu te informezi mai mult de la biblioteca! iata-te! 7. te vreau la N.A.S.A!

| AlexDarius3 a răspuns:

Distruge sincer. Parca timpul s-a mai scurtat de cand a evoluat asa mult stiinta si sa nu vorbim si de natura.

| PavelVladescu a răspuns:

Îl valorifică!