| RAY a întrebat:

Stiintific vorrbind credeti ca exista vreo sansa de a reîntâlni o persoana moarta dupa ce mori?
Sau conștiința moare?

19 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Stiintific nu. Ai murit si show-ul s-a incheiat cu la cateva minute dupa ultima suflare, cand se distruge creierul.

| RAY explică (pentru Wr3nch):

Practic totul dispare, trist

| FreddieM a răspuns:

,,Dincolo" nu mai exista corp fizic, patrunde in acea dinensiune doar corpul energetic, deci nu mai ai ce recunoaste.
Pace

| RAY explică (pentru FreddieM):

Suna asa trist, practic noi suntem constienti cat timp existam apoi adio constinta

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Exact. Constiinta moare odata cu creierul.

| Mosotti a răspuns:

Moare creieru, se duce toata masinaria, stop joc. Si constiinta si tot, se opreste odata ce masinaria care face constiinta, se opreste.

Oricum ma intreb...cum dracu deschid ochii in anume corp si nu in altul, cand ma nasc, ma mananca intrebarea asta de mult. Adica de ce sa ma vada vecina pe mine, si sa nu fiu eu aia si sa il vad pe vecinu (eu de acum). Si cine hotaraste, ca ma nasc fiul regelui sau fiul vanzatoarei din piata! Adica cine hotaraste constiinta unde se duce.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Mă gândesc că la inceput toți avem conștiința 0 și din prima zi de când ne-am născut începem să ne-o clădim dupa educația pe care o primim, sau ce vedem in jur.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu, foarte trist dar nu.

| Inferno a răspuns:

Nu.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da. El poate se refera ca suntem constienti de noi adica chestia aia sa fi tu fara corp, adica cum ar veni sa te mute in alt corp sau altundeva dar tot tu sa fi ala, ceva de genul.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

Probabil posibil dacă luăm un creier de la o persoană si o implantăm la alta. Nu mă descurc in biologie atât de bine, zic că ar fi interesantă chestia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da! De ex daca mi-ai lua creierul meu si l-ai baga in corpul lui Johanis, o sa te trezesti ca la TV iti fac cu ochiu dupa ce ti-am zis aici pe privat ca voi face, ca-s eu asta. Desi am vocea lui, totul al lui, mai putin gandirea, amintirile, caracterul si altele.
Insa eu am alta intrebare care sincer a depaseste si sa o formulez.
Pai nici nu e nevoie sa te pricepi, totul sta in creier, identitatea si tot, odata mutat creierul, gata.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Mosotti):

E greu pentru ca trebuie dupa se conectezi creierul la toate organele fără să pierzi simțurile, nervii etc.
Nu poti sa il iei si il arunci acolo si gata

| Dana1999 a răspuns:

Constiinta se pierde. Ea s-a format de a lungul anilor in creierul nostru. Nu am fost conștienți inca de la nastere. Constiinta s-a dezvoltat in timp.

| Dana1999 a răspuns (pentru Andrei200202):

Exact

| Mosotti a răspuns (pentru Andrei200202):

Da, eu zic daca am avea tehnologia cand nu va mai fi greu.

| Mosotti a răspuns (pentru Dana1999):

Sigur, se duce odata cu smecheria unde este constiinta, adica creierul, si dispare tot, poate din pacate sau din fericire.

| Dana1999 a răspuns (pentru Mosotti):

Da