| victor987 a întrebat:

Credeti ca exista si o constiinta comuna? mai mult decat ceea cu care te nasti adica asa una cam permanenta?

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ştiinţa şi câmpul akashic
o teorie integrală a tuturor lucrurilor
de Ervin Laszlo

"Misticii şi înţelepţii ştiau de mult timp că există un câmp cosmic care leagă totul în cea mai profundă realitate, un câmp care conservă şi transmite informaţia. Acest câmp este cunoscut sub numele de "câmpul akashic".
Descoperirile recente din domeniul fizicii cuantice indică faptul că acesta este real şi îşi are echivalentul în câmpul punctului zero care conţine câmpul ca atare. Acest câmp constă într-o mare subtilă de energii fluctuante de la care apare totul: atomi, galaxii, stele, planete, fiinţe vii şi chiar conştiinţa.
Acest câmp al punctului zero (sau câmp A) este memoria constantă şi eternă a universului. El deţine datele a tot ceea ce s-a produs vreodată pe Pământ şi în cosmos şi le pune pe acestea în corelaţie cu tot ce trebuie să se întâmple.
În această carte, filozoful şi omul de ştiinţă Ervin Laszlo ne transmite esenţa acestui câmp de informaţii într-un limbaj clar şi accesibil tuturor. Graţie lumii ştiinţei, el confirmă intuiţiile noastre cele mai profunde în ceea ce are legătură cu marea armonie unificată a universului, şi aceasta prin teoria totului unitar. După cum spunea filozoful William James, "suntem asemenea insulelor din mare, despărţite la suprafaţă, dar legate prin fundul mării", şi exact asta vom descoperi aici."

Cauta informatii despre campul akashic, nu stiu daca am inteles bine intrebarea ta, dar cred ca la asta te referi.

| sabin89 a răspuns (pentru Kaℓi):

Teoria stringurilor, daca va fi confirmata, s-ar putea sa sprijine aceasta idee, a unitatii dintre toti si toate. Acele stringuri, ale caror dimensiuni sunt mai mici decat isi poate cineva imagina, ar sta la baza a tot ce exista, inclusiv a atomului si a particulelor subatomice; si poate si a noastra, si a gandurilor noastre (constiinta). In functie de modul in care ele vibreaza, se formeaza fie o particula, fie alta, asa incat totul in univers se afla intr-o legatura sau unitate.

| Lizzu a răspuns:

Te referi la constiinta colectiva? Una a tuturor fiintelor de pe Pamant?

| victor987 explică (pentru Lizzu):

A tuturor nu neaparat a fiintelor e asa ceva care e noi de fapt fiind nemuritori...

| Lizzu a răspuns (pentru victor987):

Nu stiu sigur daca inteleg corect la ce te referi, dar posibil sa fie ceva, ca o constiinta, ca o gandire care nu se schimba si nu trece vreodata. Care e de sine statatoare. E stabila.
Poate la ea trebuie sa ne intoarcem si spre acolo ne este drumul. Poate o avem adanc implantata in creier si suflet, dar am uitat-o si nu o mai recunoastem ca fiind a noastra, cand de fapt a fost candva, inca este si va fi.
Nu stiu. Poate vom afla odata. As vrea sa aflam.

| dragos9234 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred ca exista.

| agathapurple a răspuns:

Intrebarea este adresata prost... dar da, exista o constiinta comuna si aia se refera la un grup de indivizi sau la mase, nu are treaba cu nasterea si permanenta constiintei.

constiinta comuna in cel mai meltenesc mod poate fi observata in ceea ce se numeste la noi "mentalitatea de turma". aia este o modalitate in care se manifesta constiinta comuna sau colectiva.

practic contiinta colectiva sau comuna cum ii spui tu se manifesta la nivel de grup ai carui membri rezoneaza cu aceeasi ideologie, au puncte comune, mentalitati similare, se raporteaza la fel la un anumit eveniment, mediu etc.

| Robin0744 a răspuns:

Intrebarea e irelevantă prin formulare. Comună cu cine? Te referi la o conștiință în sensul de imaginar colectiv?