| EmaS a întrebat:

Stim cu totii ca nu suntem perfecti.Este nevoie sa facem un pic de curatenie la nivelul sufletului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curatati si partea dinlauntru a paharului.adica daca va spalati pe corp, spalati-va si inauntru lui.si daca la-ti spalat pe dinlautru, nu-l umpleti cu porcarii, ci sfintiti-l ca pe un templu al Duhului sfant.pentru ca acesta sa poata locui in el.

12 răspunsuri:
| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Nu este vorba de ceea ce cred altii,pur si simplu daca nu exista o curatenie sufleteasca, ai o stare de apasare, de disconfort.Nu ai liniste, pace.

| EmaS explică:

Danut
Tu crezi ca este gresit ca cineva sa te faca sa gandesti si la suflet? Nu crezi ca de peste tot suntem bombardati cu tot felul de lucruri negative, cu pornografie, pacat si imoralitate.Sigur la acelea nu protestezi.Sau poate ca iti face placere!

| danut a răspuns:

Iertare pentru intentile bune pe care le ai dar chiar vrei sa devi constiinta noastra? Si cu constiinta mea ce mai fac daca o inlocuiesc cu a ta? Dar oare a ta este buna? Cumva vrei sa iei locul Marelui Judecator?

| DorelSudoru a răspuns:

Nu,nu e nevoie de ce? Pentru ca nu trebuie' sa ne intereseze ce vorbesc sau ce cred altii...

| DorelSudoru a răspuns:

@ema eu nu am o astfel de stare...Sunt calm si relaxat

| DianaScorpio a răspuns:

Chiar "curatenie" nu stiu daca e cuvantul potrivit, dar cu siguranta trebuie macar din cand in cand sa reflectam asupra a ceea ce am facut, asupra anumitor actiuni care poate ne apasa si asa mai departe.

| chelstone a răspuns:

Nu ai cum sa cureti sufletul, este vorba de constiinta, totul se petrece in mintea ta, nu in sufletul tau. Sa faci curatenie in mintea ta este imposibil, nu poti sterge faptele de care esti constient ca le-ai facut, faptul ca unii au impresia ca pot primi iertarea cuiva, nu fac decat sa se amageasca, pentru ca astfel nu sterg nimic din constiinta lor, ci dau mai putina importanta anumitor lucruri, crezand ca daca practica anumite ritualuri faptele de care sunt mai putin mandrii vor fi iertate, astfel punand capat anumitor framantari pe care le au, la nivelul constiintei si nu al sufletului, nu constientizam binele sau raul cu sufletul ci cu mintea. Framantarile nu-ti macina sufletul, ci constiinta.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Si unde aruncam toata mizeria din el? In alt suflet? La gunoiul ceresc? Si ...care suflet?

| Dean1996 a răspuns:

Nu suntem perfectii,si cred ca daca oamenii si-ar face un pic de curatenie la nivelul sufletului,sa-si dea seama ca si ei au defecte atunci cand judeca aspru,lumea ar fi un loc mai bun,pentru ca oamenii judeca,dar uita ca si ei au defecte,ca nu sunt perfectii,si e o greseala care se poate indrepta meditand asupra ei.Un pic de curatenie trebuie facuta oricum,dupa ceva timp, pentru ca lucrurile rele se acumuleaza cu timpul, si trebuie sa mai faci "curatenie" in sufletul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui problema la fel de gresit ca si la intrebarea cu greselile si inteligenta. Nu vad legatura dintre curatenia sufleteasca si perfectiune. Un om poate sa aiba un suflet curat, asta nu-l face perfect. Si oricicta curatenie si-ar face "in suflet" un ticalos, nici el n-o sa ajunga perfect. De altfel o spui si tu cind afirmi ca nimeni nu-i perfect. Deci chiar nu vad de ce alaturi cele doua lucruri, care ar fi legatura dintre ele. E un fel de a te baga singura in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema,Nu este nevoie de curatenie.Ce nu au inteles oamenii din biblie,este ca Dumnezeu nu a conceput omul ca o fiinta perfecta,de aceea ne-a lasat trecatori pe pamint, orice ar face, nici un muritor nu va fi perfect.Ne umplem de pacate, in orice secunda, asa am fost ursiti.Numai bine.

| llylaav a răspuns:

Tragem putin aer in piept si iese "cel rau"hee hee