| xDicsii a întrebat:

Stiti ca mai demult chiar se credea in mai multi zei...
Acum nu se mai crede in mai multi zei, ci se crede doar intr-un zeu care este Dumnezeu.Deci` atunci cand se credea in mai multi zei, e ca si acum cand credem doar intr-un Dumnezeu sau cum?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

In lume sunt mai multe religii. Monoteiste si politeiste. Unii cred in existenta mai multor Dumnezei.(Budistii, hindusii, taoistii). Pe cand altii cred in existenta unui singur Dumnezeu. (Crestinii, musulmanii, iudeii). Unii incearca sa ajunga la Dumnezeu prin faptele lor, prin traditii si obiceiuri prin intermediul preotilor, sau prin anumite jertfe. Ei fac aceste lucruri pentru a fi mantuiti. Altii cred ca pot sa fie mantuiti prin Hristos si faptele lor. Intalnim oameni care sunt religiosi, cinstiti, amabili. Dar daca nu il primesc pe Domnul Isus in inima lor, faptele nu ii pot mantui. Sunt oameni care cunosc Cuvantul lui Dumnezeu il citesc, dar nu umbla in ascultare de El, aceasta cunostinta nu ii ajuta cu nimic daca nu o aplica zi cu zi. Poti sa ai o slujba in Casa Domnului, sa canti, sa predici, sa reciti dar daca faci si faradelegea, totul este zadarnic. Hristos a facut pasi spre omenire si a dat totul pentru noi. Jertfa lui este suficienta pentru mantuirea noastra. Ea este completa, perfecta. Adevaratii crestini care L-au primit pe Isus in inima lor fac fapte pentru ca natura lor s-a schimbat. Ei sunt copii de Dumnezeu. Dupa cum un copil poarta in mod genetic atributele tatalui sau, tot asa si cei nascuti din Dumnezeu poarta atributele Tatalui lor. Ei nu mai pot face ceea ce faceau inainte pentru ca au fost schimbati, transformati.Au fost stramutati din intuneric la lumina. Crestinul aduce roada, pentru ca Duhul Sfant rodeste in el. El este transformat: mintea, inima, modul de viata, sunt innoite de Cuvantul lui Dumnezeu. Crestinul creste din punct de vedere spiritual si in adversitatile vietii, el devine mai puternic, mai credincios. Pentru ca il cunoaste pe Dumnezeu mai indeaproape. Stie ca in orice circumstanta, se poate baza pe atributele lui Dumnezeu, si pe Cuvantul Sau care este Da si Amin. Avem o frumoasa definitie a credintei in Evrei 11:,, Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.

5 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Eu nu inteleg de ce multa lume are impresia ca in ziua de azi circula o singura religie, deci un singur zeu.In prezent exista in jur de 200 de religii, ceea ce implica diferite culturi, traditii deci si zei.In prezent multi adepti ai altor religii se roaga si cred in cu totul alti zei.Si ca o concluzie nici unul nu exista. Si daca tot vorbim cum era pe timpuri, oamenii se inchinau si la animale si la natura in principal.Ei se inchinau si isi faceau juraminte in fata copacilor.Acum ajungand cea mai mare arma de manipulare in masa, logic s-au schimbat multe.Ramane la alegera ta daca crezi sau nu si in cine.Doar nu mai ramane cu ideea ca in prezent se crede intr-un singur zeu sau o singura religie.

| 1fluturas a răspuns:

Mai bine de cei ce nu cred in zeitati si divinitati.

| Justina10ify a răspuns:

Nu...in acele vremuri erau alti oameni diferiti care credeau in zei...astazi credem in Dumnezeu din vechi timpuri.

| traceurpkvictor a răspuns:

Pai cam nu atunci exista tot Dumnezeu dar ei credeau ca sunt diferiti fiecare element fenomen avea zeii lui fiecare zeu pentru ceva ( sanatate, fericire, zeul marilor, ect) iar dupa ce moise ala sau cum il chema a venit cu alea zece porunci a dovedit ca exista numai unul ci anume Dumezeu de atunci toti cred in Dumnezeu. Acum mai sunt arabii cu Allah care inseamna tot dumnezeu si altele. FUNDA?big grin

| Silvia_6960 a răspuns:

Pai pe vremuri, cand se credea in politeism, fiecarui fenomen natural ii era desemnat un anumit zeu, sau fiecarui sentiment, cum era pe vremea grecilor. Pentru razboi aveam zeul Marte, pentru frumusete pe zeita Afrodita si tot asa, si venea idolatrizat fiecare in parte pentru a putea beneficia de "darurile". Daca se vroia sa se aiba succes intr-un razboi se cerea ajutorul lui Marte, daca se vroia sa se aiba succes la vanatoare se cerea ajutorul zeitei Artemis etc. (Astia sunt doar zeii din mitologia greaca, si i-am dat ca exemplu pentru ca au fost primii care mi-au venit in minte.) Sper sa te fi ajutat:*