| Luna7645 a întrebat:

Bună ziua, după terminarea facultății de psihologie după obținerea licenței, mă pot angaja? Bineînțeles continuând și masterul, dar mă interesează dacă după cei 3 ani pot lucra? Mă puteți ajuta vă rog?

3 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu sunt 100% sigur ca am inteles intrebarea. De angajat te poti angaja si cu 10 clase terminate. Ce tu nu poti face e sa-ti deschizi un cabinet propriu, dar, din cate mi-au spus altii, daca esti masterand ai optiunea sa tii sedinte de terapie, de exemplu, atata timp cat esti asistat.

Dar in afara de asta, te poti angaja cam pe orice post din domeniu si daca ai doar facultatea. Uite, HR ar fi o optiune unde, desi nu e obligatorie facultatea, te ajuta mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Te poti angaja, dar ma indoiesc ca-ti vei gasi de munca, fiindca-n ziua de azi cu facultatea de psihologie nu se gaseste nicaieri de lucru, fiind o facultate inutila ca si cea de Jurnalism si Drept.

| StoicAnalysis a răspuns:

Te poti angaja direct ca psiholog in scoli sau la institutii de stat maxim. Daca vrei sa devii psiholog pe cont propriu, din ce mi-a explicat psihoterapeutul la care am fost, mai trebuie sa faci 2-3 ani in plus de practica cu un psiholog profesor.