| Filozoful a întrebat:

Stiti cumva niste exercitii legat de meditatie (esoterism), ceva interesant.Va rog fara mistouri.

Răspuns Câştigător
| dexro a răspuns:

La mine a functionat o singura chestie, nu este ceva paranormal ci foarte normal, doar ca senzatia te poate duce cu gandul la ceva esoteric.
Cand ai timp (preferabil noaptea) stai intins in pat drept cu fata in sus, ai grije sa fii imbracat cat mai lejer si inchide ochii imaginanduti ca te vezi deasupra ta plutind, daca faci asta chiar o sa "plutesti" - nu garantez ca o sa reusesti din prima dar incercand o sa reusesti, ai rabdare si nu te gandii prea mult la rezultat lasa mintea sa fie concentrata doar la ce iti imaginezi.

Si ar mai fi o chestie mai putin spectaculoasa... inainte sa adormi gandeste-te ca vrei sa stai constient si o sa visez mult mai intens plus ca o sa iti amintesti visurile a 2a zi, daca nu reusesti tine un caiet langa pat si defiecare data cand visezi scrieti visul acolo inainte sa il uiti, iar cu timpul o sa visezi altfel, dar ai grije poate devine obositor la un moment dat.

6 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Desi nu prea tine de Ezoterism, poti incerca sa te documentezi despre Meditatia Budista, sau Yoga, vezi ce sunt intai, in ce constau, ce urmaresc si apoi intreaba-te daca sunt ceea ce cauti, daca nu sunt, inseamna ca ceea ce cauti tu are un domeniu foarte restrans si/sau nu exista.

| Borgir a răspuns:

Nene se scrie cu s nu cu z asta in prmul rand si stim ceva daca te pasioneaza vb

| WR104 a răspuns:

Cat de 0 esti, daca scriai "esoterism" pe Google iti gasea multe mii de rezultate printre altele si filmulete, carti sau sfaturi.da tu nu intri si pui aici intrebare de rahat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Budha s-a prezentat cineva agitat si a spus;-Maestre spiritul meu e nelinistit si mi-e greu sa-l linistesc pentru ca nu reusesc. Budha s-a uitat in ochii lui lung citeva minute dupa care i-a spus;-Gata l-am linistit.Vezi ce simplu a fost? Adevarata problema e la tine pentru ca ceri sa simti aceleasi chestii pe care le-au simtit altii prin exact aceleasi metode uitind ca omul are propriile trairi din ce in ce mai reduse ca intensitate la orice repetitie.Cauta-ti metodele dupa trairile tale. Ma duc, ma asteapta padurea.

| tudy77 a răspuns:

Pai meditatia depinde de civilizatia in care esti in acel moment deci va trebui sa te consulti cu animatorul prin comunicare(daca ai). comunicarea poate fi pe intuitiv telepatic senzati emotive reveri premonitii etc. foloseste te de comunicare. nu lua o meditatie yoga sau de alt fel de buna pentru ca poate nu esti in civilizatia respectiva in acel moment si este posibil ca acea meditatie sa-ti faca chiar rau. yoga e pentru reptilieni. oricum daca esti vocationat in momentul de fata nu o sa faci mare branza pentru ca vocationatii in momentul de fata is chinuiti si batjocoriti.