| inflicted a întrebat:

Stiti idei de dezbateri (subiecte)?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Despre ORICE (subiecte) din lume se pot face dezbateri.

| Simpatic a răspuns:

Propun si eu cateva:
1. Există extraterestri? teza de doctorat I Want to Believe
2. Cine este Creatorul Universului
3. Cand se desfiinteaza Uniunea EUropeana?
4. Terorismul si cauzele existentei acestuia
5. Posibil de creat rasa ariana in Romania? Cu trimiteri catre Maresalul Antonescu
6. Cand vom face o revolutie in Romania?

Cam astea mi-au venit acum in cap

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

1. Da
2. Materia
3. Nu in viitorul apropiat
4. Cum altcumva vrei sa te confrunti cu cineva care e de +1000 ori mai tare ca tine, insa interesele voastre sau mai degraba interesele statului puternic se intersecteaza cu teritoriile tale si vor sa-ti ia resursele.
5. Absolut ridicol din toate punctele de vedere. Incepand de la termenul Arian - care genetic, istoric nu exista. Mai toate etniile sunt inrudite intre ele. Iar cam 3/4 din europeni provin din acelasi grup delimitat acu 3000-2500 ani.
6. Revolutie pentru ce?, impotriva cui? Cine i-a pus pe aia acolo?, cine i-a votat? -poporul. E democratie majoritatea poate alege Orice pe cale democratica, pasnica nu e necesara o revolutie.

| Adry05 a răspuns:

Politică, istorie, scopu omului, cum am ajuns aici, unde o să ajungem, cazuri șocante de crimă, răpiri, furt, întâmplări paranormale, fantome, Dumnezeu, religie, iubire

| LPCTSTR a răspuns:

Ce este dincolo de Universul observabil?
Asta ar fi trebuit sa aflam deja, cu telescopul Webb care sr fi trebuit sa se lanseze pe 16 octombrie 2018 dar a carui data de lansare s-a prelungit in 2020 si dupa pe 30 martie 2021.
Tristuț, ce să zic, telescopul ala e capabil sa ne deschida orizontul inca neobservat. Inteleg totusi ca este nevoia testelor, planificarilor si pregatirilor, dar hai sa fim seriosi, din 2012 au spus c-o sa-l lanseze si inca n-am primit nimic. Ma refer mai exact la faptul ca se invecheste tehnologia pana este pus telescopul in functiune.

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ce este acela Univers observabil, tot Universul ar fi observabil daca am avea sculele necesare, dar asta o sa se intample peste vreo 1000 de ani nu?
Este gresita abordarea dar am inteles mesajul, eu nu as numi Univers observabil ci o mica parte din Univers care se poate vedea de pe Terra cu tehnologia actuala.
Se spune ca Universul este infinit, eu nu ma raliez acestei opinii, dar nu suntem in masura in care putem sa il parcurgem pe tot ca sa-i vedem limitele, si nici cand vom inventa vehicule capabile sa se deplaseze cu viteza luminii nu vom fi nici atunci pe aproape, deoarece multe planete, stele, constelatii se afla la milioane e ani lumina fata de noi! Deci atat de mare este Universul, incat momentan putem spune ca este INFINIT, si cred ca si in urmatorii 200 de ani tot INFINIT va fi pentru noi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Simpatic):

Esti confuz... destul de foarte confuz.
Man, Universul observabil are limita stabilita de telescopul Hibble si punct. Pana nu putem vedea mai departe, nu avem cum sa ne extindem "observatia".
Abordarea ta este confuza pentru tine, dar altminteri pentru mine?
Apropo, exact la asta se refera termenul "Univers observabil": ce putem vedea de pe planeta asta, nu eu dau denumirile, mai-marile Comisii.

| Bizon95 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dincolo de universul observabil este geamul acvariului in care se afla universul si in spatele geamului e D-zeu care se uita la animalutele lui din acvariu

NU E CLAR?!? big grin

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bizon95):

Ah. apeoape am râs. rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ai ras totusi aiurea, un alt neavenit care crede in teoria Big bang
chiar daca cel de sus a scris cu ironie, un Creator Universal exista si iti spun si de ce, tot ce inconjoara Universul de la crearea sa este matematica, asezarea planetelor pe orbita, distanta dintre ele si viteza de totatie, distanta dintre Terra si Soare, mareele create de Luna si cate si mai cate, acestea nu puteau lua fiinta ca urmare a unui Haos primordial asa cum enunta teoria Big bang a pseudo oameniilor de stiinta, aia cu telescopale!
Tu ramai la modul de observare a telescoapelor performante.
Si eu am vazut zeci de documentare despre Univers, daca esti asa de priceput ai fi stiu ca noi pamantenii din punct de vedere tehnologic suntem jos de tot.
Se apoximeaza ca Pamantul are o vechime de +4 miliarde ani, iar Universul de peste 14 miliarde de ani, ca sa intelegem tainele lui avem nevoie de cateva miliarde de ani bune, noi inca nu stim ce reprezinta gaurile negre, gaurile de vierme si multe altele, si tu ma certi pe mine ca nu stiu ce telescop ce face, sa faca dar si cand vom inventa o masinarie care sa se deplaseze cu viteza luminii tot vom fi slabi din punct de vedere tehnologic daca cumva exista vrei civilizatie intr-o alta galaxie care este mai veche cu 1 milion, 1 miliard 10 miliarde de ani!
In stiinta nu ar trebui sa exista NU VAD nu exista de ce pana acum zeci de ani nici atomul nu se stia ce face si cum exista, la acea vreme era o taina ascunsa!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Simpatic):

Voi ramâne, keep calm, cel puțin telescoapele EXISTĂ laughing rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

Sorry, raspunsul meu este mai complex, din pacate tehnologia TPU care este destul de in urma nu publica in timp real atunci cand modifici un raspuns, eu am venit cu argmente poate nu solide dar logice.
Pe de alta parte mecanica cuantica are foarte multi adepti, pai nici aceasta nu este usor de vazut, o exista nu o exista acea lupta a electronilor in atomi si mai ales de cine este ea data nu stiu, dar faptul ca ea nu se vede nu inseamna ca nu exista, cam asa este si cu modul matematic din Univers.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Simpatic):

1. Esti un fanatic cu minimul de logica necesar intelegerii prostiilor tale derizorii.
2. Eu nici macar nu am vorbit cu tine, de unde "atomul" meu sa te cert?!
3. Sa-nteleg ca ai o conceptie corcita dintre stiinta si credinta dar mai mult bazata pe idei nefondate si vagi pana si pentru tine?
Mult noroc, poate candva vei afla raspunsurile dorite, cele care-ți stau fix sub nas.

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

Toti oamenii inteligenti chiar si cei de stiinta cred in existenta Divinitatii, printre ei se enumera si geniul Einstein. AM zis toti oamenii inteligenti mai putin tu, tu nu ai avut niciun argument pri sau contra doar ai vorbit despre un telescop despre care ai citit pe google, daca era un battle intre noi in cunostinte afla ca te-am batut la scor mare!
Normal ca Universul este un comul de stiinta si religie, dar nu asa cum o credem noi. Este si matematica si asta au demonstrat-o ramasitele civilizatiilor vechi maya, azteci si nu in ultimul rand cea mai veche civilizatie : Mesopotamia.
Data viitoare sa te prezinti cu CV-ul in mana, ca de alde cunoscatori de astia care citesc pe net eu unul sunt satul.
Daca erai inteligent arata-i cu punct si virgula ce aberatii am scris cand am spus ca Universul este MATEMATICA!
cand va mai dati mari eu va calc pe cap geniilor pustii!
hai sictir!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Simpatic):

Pe bune? straight face rolling on the floor
Hai sictir sa-i zici lu mamica, cretinule laughing
Te dai mare si destept ca ai un dumnezi si "oameni de stiinta" in spate... ce sa-ti povestesc, chiar amuzant.

De notoat, idiotule, de notat: posesorul intrebarii a vrut subiect pentru dezbatere, nu eu am inceput sa zic ca Universul observabil este Univers observat dar inca neobservat de pe Pamant. Ba esti prost? Adica pe bune? Pe bune? confused WTF?

Fenomen ipocrit, nu ma sperii si nici nu ma impresionezi.
Am vazut la viata mea fanatici cu tot arendalul lor de idei cretine, dar csf, acum te-am vazut si pe tine.
Si zici ca esti mare intelectual religios, invatat si etc. chestii irelevante dar la finalul discutiei spui "hai sictir"? raised eyebrows

Scuza-ma, este vreun joc de care nu stiu sau ceva de genul? straight face

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Simpatic):

Einstein era panteist, ceea ce inseamna ca pentru el Dumnezeu este Universul.
Cei mai multi oameni de stiinta nici nu isi bat capul cu vreo divinitate idioata.