| Boo a întrebat:

Stiti qmva daca servetelele umede de ochelari sterg antireflexul?

7 răspunsuri:
| Fredie a răspuns:

Buna. Nu ar trebui sa faca asta, daca sunt servetele speciale pentru ochelari. Bye.

| nuku a răspuns:

Absurd! e ca si cum ai zice ca stersul geamurilor fumurii cand se da cu carpa uda nu gluma si detergent ar decolora...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand am ridicat ochelarii de la centru, mi s-a spus ca servetelele umede sterg antireflexul, ca e recomandat sa sterg cu servetelul acela special!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai servetele umede dar si orice alta cirpa. Cu timpul " se duce ". Tu nu sesizezi dar ceilalti care se uita la tine, da.
Asa ca trebuie stersi cu atentie fara a insista mult.
Ai mei au lentile de calitate, 2 ani si deja se vede pe ei ca s-a dus. Solutia, altii!
Pt cei ce spun ca " antireflexul " nu se curata...
" Tratamentul " antireflex, se face pe sticla sau plastic, nu este folie sau alte timpenii.
Ia cititi aici : http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-reflective_coating
Tentele de culoare sint mov sau verde!
Si aici http://www.allaboutvision.com/lenses/coatings.htm dovada ca se zgiriie!

| Angiutssa a răspuns:

Huh? Daca sunt speciale normal ca nu se sterge antireflexul.doar sunt.stii tu.speciale.Cat despre cele umede simple, eu una nu-mi sterg ochelarii cu toate prostiile. Ori cu microfibra, ori cu servetele speciale.Si nu ar trebui sa se intample nimic.

| Boo explică:

Cei de unde am luat ochelarii au zis ca sa nu sterg cu servetele umede...si ma enerveaza ca cu carpa d`aia nu se sterge...si nu stiu daca are ceva daca sterg cu servetele

| iiioanaiii a răspuns:

Da, servetelele umede care sunt speciale pentru ochelari nu sunt recomandate pentru lentilele din material organic (plastic) deoarece deterioreaza antireflexul. aceste sunt speciale pentru lentilele din sticla (mat. mineral). iar aceste servetele nu se gasesc in toate opticile tocmai din acest motiv.