| Mariela_1621 a întrebat:

Stiu ca va tot disper cu intrebarile mele legate de religie si ateism dar va rog am mare nevoie de ajutorul vostru pentru o dilema serioasa pe care o am

azi noapte eu si cu mama mea am stat si ne-am uitat la o emisiune pe un post strain, era despre oameni cu dizabilitati sau care au avut totfelu de accidente ori care erau grav bolnavi
era si povestea unui om in scaun cu rotile care a spus ca a ramas asa cand de fapt a incercat sa o urmareasca pe nevasta lui cu care se certase pentru ca el era un om foarte violent si alcoolic, ea a luat un taxi si el a luat masina sa urmareasca taxiul si intr-o clipa de neatentie a facut un accident care l-a marcat pe viata. mama mea a spus ceva de genul " dumnezeu nu doarme " adica referindu-se la faptul ca asta ar merita din moment ce isi batea sotia, apoi eu am intrebat-o de ce ar crede ca dumnezeu ar face asa ceva si tot am discutat apoi am intrebat-o " ce dovezi ai ca exista? " reactia ei nu a intarziat sa apara " ce ai spus? " eu am repetat, ea a replicat " ai grija ce vorbesti "
nu i-am mai spus nimic dar sunt nelamurita
majoritatea tot imi spuneti aici ca suntem liberi sa alegem daca sa credem sau nu dar chestia e ca aseara nici nu am putut sa imi exprim indoielile parca m-am simtit ca mi se restrictioneaza libertatea dea-mi da cu parerea
deci pana la urma putem sa facem aceste afirmatii?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Asa spun toti religiosi cand nu au alta explicatie. Pentru ei toata existentialitatea si intamlarile universale sunt ale lui Dumnezeu. Folosesc doar rima univoca nesuportand contrariul. Lberii cugetatori nu recunosc creationismul biblic dar "savureaza" din biblie partea de "pilda". Evita discutiile contradictorii cu mama ta pe aceasta tema pentru ca vor aduce nemultumiri.Sunt destui cei cu care o poti face aici pe TPU.

| Parintele a răspuns:

Daca ai pareri diferite de ale ei e bine sa vorbesti cu ea despre asta, riscul este evident, se va supara. Va incerca sa-ti inchida gura. In timp se va obisnui cu tine asa cum esti. Aparati punctul de vedere. Crestinii nu pot discuta deschis despre acest subiect pentru ca ei insisi au indoieli despre existenta lui d-zeu si nu isi doresc ca aceste indoieli sa se accentueze. Dar deja ar fi o povara pentru tine sa te prefaci ca esti altfel si in plus nu-ti poti ingradi libertatea de exprimare doar de dragul unui zeu nemilos si razbunator in care cred unii. d-zeu nu doarme, lool. d-zeu nu exista. Cel mai simplu rezolvi problema spunandu-i din start totul. Spune-i daca crezi sau spune-i daca nu crezi si mai spune-i ca ai dreptul la opinie chiar daca aceasta nu este aceeasi cu a ei.

| siwel a răspuns:

Din pacate ce zicea Voltaire e adevarat: adica faptul ca l-am creat pe Dumnezeu dupa chipul nostru.
Si daca noi credem ca Dumnezeu e un tiran iritat si instabil psihic la asta ne asteptam sa dea cu parul pentru orice gafa.
Propune-i mamei tale un experiment. Cititi cele 4 Evanghelii si vedeti viata lui Iisus. Iisus spune: 'Cine m-a vazut pe mine, l-a vazut pe Tatal'. Altfel spus: daca vrea sa stie cineva cum simte, gandeste si actioneaza Dumnezeu sa se uite cum arata El in trup uman.
Dar nu iti garantez faptul ca citind Evangheliile mama ta nu se va supara si pe cum este Iisus. O persoana dezinhibata, prieten al curvelor si al celor de joasa speta. Religiosii din vremea lui l-au pus pe cruce. Un om iubitor, echilibrat, nedominat de orgoliu, de faima, de impresionisme.
Doamne ajuta. Daca faci asta, spune-mi si mie cum a iesit sunt curios de concluziile voastre.

| siwel a răspuns:

Si inca ceva: SIGUR ca e bine si chiar indicat sa te indoiesti, sa cercetezi, sa te informezi!
Spune-i si mamei tale ca Sf. Ap. Pavel spune in Scriptura in 1 Tesaloniceni 5:21 "cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun", deci inclusiv Scriptura crestina te indeamna sa verifici si sa cauti.
Hristos nu il face imbecil pe Toma ca s-a indoit de El, ci cu dragoste vine la El si ii arata semnele cuielor in palme. Nici nu iti dai seama ce pretioasa e aceasta atitudine de curiozitate sincera in ochii lui Dumnezeu! Tine-o tot asa si vei gasi ceea ce cauti!

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu ced in dumezeu, pe tine te sfatuiesc sa nu vb cu mama ta despre teme religioase daca stii ca se supara. mama este la fel si cand imi zice ceva de genul asta eu o aprob si fac cum cred eu de cuviinta.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Singura scuză a lui Dumnezeu este că nu există.
Toate religiile sunt produsul imaginaţiei oamenilor.

| BeT a răspuns:

Si eu gindeam in tinerete exact cum gindesti tu azi, dar cu trecerea timpului am observat ca cineva imi controleaza toate miscarile.Multe intimplari iesite din comun mi-au marcat viata iar intr-o zi am inceput sa ma intreb:-De ce mi se intimpla tocmai mie aceste lucruri? Cine sint eu? De ce am fost ales sa traiesc far de tata? si multe alte intrebari. Voi incerca sa ma fac inteles printr-o mica poveste(foarte important de specificat cind se intimplau aceste lucruri eu nu credeam in nimic). Am fost casatorit de 2 ori, din prima mea casnicie sau nascut 2 copii si din a doua inca 2 copii.La virsta de 24 de ani m-am casatorit pentru.prima data si pot sa zic ca am gresit foarte mult intr-un cuvint"am fost un netrebnic". La 31 de ani ma casatoresc pentru. a doua oara dar nu in tara si incerc sa devin un "sot"adevarat dar din pacate mi se plateste cu aceias moneda cu care am fost platit eu primei mele sotii.Amindoua sotiile nascute in acelasi an si aceias luna doar zilele difera 3 si 9.Prima imi naste baiat si fata, iar a doua fata si baiat, Baieti sint nascuti in aceiasi luna diferenta de 4 zile intre ei, iar fetele nascute in aceias luna si in aceias zi(24. 09). Eu sint nascut in 09. 03. 67. Daca i-au toate datele si le leg intre ele pot observa ca totul este scris in numele si ziua in care m-am nascut eu.Cine sa fi aranjat asa lucrurile? Sint multe de spus dar ma opresc aci. Ce pot sa iti spun este ca am descoperit"Misterul"exista un Tata Creator pe care noi il numim Dumnezeu, ne iubeste foarte mult si pentru.asta ne-a dat sansa sa venim aici pe pamint.Cauta-l si vorbestei in cuvintele tale, cere-i orice doresti si vei vedea ca ti se va descoperi. Iubeste-ti parinti ca fara Eii tu nu ai fi existat!

| zorialbi a răspuns:

Chiar daca tu il ignori si ii negi existenta, Dumnezeu este cel care te-a creat si are grija de tine. Poate intr-o zi te vei afla intr-o situatie foarte grea (desi nu-ti doresc asta) si iti vei da seama ca numai El te va putea ajuta, deoarece de multe ori oamenii te parasesc la nevoie. Mama ta a reactionat asa deoarece nu i-a venit sa creada ca dupa ce te-a crescut si te-a educat tu gandesti asa. Nu spune nimeni ca nu esti libera sa gandesti cum vrei, dar ea se ingrijoreaza probabil pentru ca este responsabila pentru educatia pe care ti-a dat-o si stie ca va da socoteala pentru asta.

| remus a răspuns:

Ai libertatea sa-ti dai cu parerea in tot ce vrei, totul este sa ai in vedere ca la randul tau vei fi si tu parinte, vei avea copii, cum te vei simti cand propriul copil va demonta toate convingerile tale, fii intelegatoare...

| 16.laura.16 a răspuns:

Pai mamele vor sa aiba dreptate si nu accepta nimic in contradictoriu.
Eu cred ca tu iti doresti sa ai puterea sa te contrazici cu ea. Dar incearca sa o faci altfel... Nu asa.
Puteai pur si simplu sa ii spui ca parerea ei despre Dumnezeu e gresita : Dumnezeu nu pedepsete, nu e rau si razbunator.

| Betty a răspuns:

Sigur ca putem, doar ca mama ta s-a suparat pentru ca este sigura ca Dumnezeu exista si nu-si doreste ca tu sa ai indoieli.Nu cred ca avem nevoie de dovezi ca sa stim ca El exista si ne ajuta zi de zi.

| RainDrop a răspuns:

El a creat lumea.cum adica ce doavada ai? icoanele sunt facute din imaginatie?

Răspuns utilizator avertizat
| sy46 a răspuns:

In fata mamei tale nu poti avea alta oipinie deoarece aceasta se simte jignita cand tu vi cu astfel de afirmatii pe care ea a incercat sa ti le implante in cap de cand erai mica. O priveste ca o tradare din partea ta; i se pare nefiresc sa nu ai credinta.
Nu e vorba ca nu poti face astfel de afirmatii, insa mamei tale nu ii cade bine; ea a fost crescuta altfel decat esti tu, au fost alte vremuri atunci.Partea cu credinta si necredinta este considerat inca un subiect tabu, adica mai ascuns, particular.

| bettasplendens a răspuns:

1. un sfat: abtine-te de la parinti cu afirmatii de genu ca o iau razna. Mai ales daca sunt credinciosi. Taicamio ii pocait, deci inchipuie-ti cand ii bag cate o pastila ce se umfla in pene laughing
2. Poti face afirmatii de genul da incarca-te cu informatie pana peste cap, ca sa le poti inchide gura. Vei da mult de intrebarea "si acum dc nu mai evolueaza animalele?" - asta ti-o arunca in fata fiecare credincios la un moment dat. Oricum vei intalni multi care nici nu o sa te asculte cand incerci sa le explici pentru ca o sa se afle in necunostiinta de cauza si depasiti si alta metoda mai buna no sa aiba sa fuga laughing

| bettasplendens a răspuns:

Pentru ca sunt unii mai limitati in gandire care nu pot concepe ca nu gandim toti la fel si sar si te judeca daca nu gandesti ca ei. Nu-ti permit sa ai alta opinie pentru ca falsa impresie ca adevarul lor e universal.

| GreenPills a răspuns:

Da, poti sa-l intrebi pe profesorul de religie.Dovada ca exista Dumnezeu ar fi tot ce ne inconjuara:natura, animalele, plantele, oamenii, cerul, pamantul pentru ca Dumnezeu a creat lumea. El se arata si prin fenomene supranaturale:de exemplu in 2008(parca)s-a aprins lumina in biserica singura(de pasti). Sper ca te-am lamurit, sa astepti si parerile altora.

| alisaaa a răspuns:

Parintii mei stiu ca eu nu mai cred in dumnezeu :d( adica le-am spus de ce si nu au reactionat) si deci nu cred ca toti stiu, doar prietenii, de ex nu pot spune asta profesoarei d religie ca cine stie, poate ma lasa repetentalaughing),+ca din prostie m-am dus si la olimpiada de religie unde m-am calificat pe judetrolling on the floor)), deci in 20 am olimpiadalaughing, si eu nu cred in el laughing). Mi se pare aiurea ca nici profesorii nu ne lasa sa ne exprimam prea bine opinia de exemplu am incercat sa ii spun profei o dilema de-a mea la care ea mi-a raspuns printr-o intrebare de genul( si tu ce crezi? trebuie sa crezi ca dumnezeu a fost primul)laughing, deci oricum nu m-a lamurit ba din contra m-a facut sa cred ca noi suntem niste marionete a crestinismului:d

| alisaaa a răspuns:

Aa da si biserica e o afacereoh go on, ca si slujbele se platesc in unele cazurioh go on

| alisaaa a răspuns:

Si un reply la @bettasplendens : da, crestinii spun ca de ce acum animalele nu mai evolueaza. Mi-a mai spus cineva asa incercand sa ma faca sa cred, dar raspunusul meu a fost: Dar de unde sti tu ca nu mai evolueaza? Ele evolueaza sub ochii nostri, atat ca au nevoie de muuuult mult timp sa ne dam seama de schimbare(evolutie). Asa i-am inchis gura respectivului care s-a contrazis cu mine despre evolutia animalelorlaughing), si asa cred ca ar trebui sa le spunem celor ce se indoiesc de evlolutie

| s62sony a răspuns:

Maica-ta n-are rabdare sa-ti explice, dar nu o judeca prea tare... Asteapta pina o vei prinde mai calma, si repeta-i intrebarile tale. Nimeni nu te poate intelege mai bine ca o mama. Imprieteneste-te cu ea si ai sa-l cunosti astfel si pe Dumnezeu. Crede-ma. Asta e o incercare pentru tine.

| ruxandra_6631 a răspuns:

Este o intrebare destul de interesanta, dar daca stai sa aprofundezi putin vei observa ca mama ta il acuza pe Dumnezeu.Biblia spune ca Dumnezeu este iubire.Ai putea cu mult respect si tact sa cauti versetul si sa ii deschizi mamei tale Biblia iar mai apoi sa ii spui ca Dumnezeu nu este capabil sa faca rau persoanelor pe care le-a creat.Satan se transforma intr-un inger de lumina si el poate sa ii faca pe oamenii sa creada, de fapt chiar asta doreste, cum ca Dumnezeu este vinovat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa spun de regula credinciosi neavand alta explicatie. Toate existentele si intamlarile universale sunt ale lui Dumnezeu.Refuza alternativa si sunt posesorii rimei univoce si atat. Liber cugetatori nu recunosc creationismul biblic insa "savureaza" partea de "pilda". Evita contradictoriul pe aceasta tema cu mama ta pentru ca vor fi nemultumiri.Sunt destui cu care poti sa o faci aici pe TPU.