| bizo95 a întrebat:

Bună seara tuturor, am fost cu mama seara in oraș la 1 Noaptea sa o conduc ca a mers in străinătate la munca și dupa aceea m-am plimbat putin pe jos, ca era frig am mers la cel mai apropiat bar sa beau o ciocolata calda dar era inchis, apoi m-am intors si venind pe strada incet a venit politia si s-a si oprit. Mi-a cerut un document de identitate, buletin, m-a luat la rost, ce faci pe stradă la ora aia si de unde sunt. Le-am spus si i-am întrebat pentru ce imi cer buletinul, nu au spus nimic apoi dupa ce le-am dat buletinul au luat datele de pe el. E posibil sa imi fi luat si CNP? A trecut datele cu pixul intr-un carnețel apoi m-a intrebat cand vine taxiul sa merg acasa si cand am sunat i-am spus cam vreo 5 minute si au plecat. In aceste condiții poate sa ma caute politia zilele următoare tinand cont ca nu am facut nimic? Si da era frig si aveam gluga pe cap, eram cu un hanorac roșu, s-a filmat pe camera de la un bar din apropiere ca m-a legitimat politia in caz ca o sa am nevoie de ceva dovezi impotriva lor. Nu înțeleg de ce au făcut asta, nu mai am voie sa ma plimb noaptea daca e frig afara si ploua pana aștepți taxiul in parcarea unui supermarket?

7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Stai linistit, decat te-au legitimat.
Politia are dreptul sa te opreasca pe strada si sa iti ceara sa te legitimezi.
Se intampla asta pentru ca noapte umbla tot felul de infractori pe strazi si poate le-ai atras atentia fiind si cu gluga pe cap in parcarea unui supermarket.

| Simpatic a răspuns:

Nu ti se va intampla nimic, doar au trecut datele in acel carnetel, fac astfel de "razii" seara cand li se pare ceva suspect in anumite zone si legea e de partea lor deci da au voie sa te identifice si pe oricine au voie sa identifice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te au identificat, nu vad care e problema... Daca nu ai facut nimic ilegal nu vine nimeni dupa tine.

| sierra1 a răspuns:

E dreptul și obligația lor să legitimeze persoane (suspecte) pe stradă. Nu e clar (de) ce te revoltă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei verifică identitatea trecătorilor noaptea, au acest drept. Au bineînțeles și ziua. O fac noaptea cu precădere, deaorece unii din cei ce se deplasează noaptea prin oraș sunt infractori. Astfel, dacă în zona unde dta te-ai plimbat noaptea aceea, la acea oră se comite o infracțiune, ei pot face o posibilă conexiune între tine și ce s-a întâmplat acolo. Acesta este motivul comportamentului lor. Nu poți face nimic împotriva lor, și nici nu este cazul. De asemenea acea notificare a datelor tale le ei în carnețel nu are nici o relevanță ulterioară în condiții normale. De asemenea erau îngrijorați datorită vârstei tale, căci considerau că ar trebui să fii acasă la acea oră.

| anonimg a răspuns:

Și în străinătate poliția legitimează cetățenii nocturni.

| Cksihja a răspuns:

De ce să te caute dacă n-ai făcut nimic. Nu ești singurul care a fost legitimat de poliție.