| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ce este efectul fluturelui(un lucru mic facut acum, poate avea mari consecinte mai tarziu), dar n-am prea inteles niciodata ceva: cum poate un fluture care da din aripi undeva sa provoace un uragan pe cealalta parte a pamantului?
Si mi-ati putea da exemple din istorie cand efectul fluturelui chiar a avut efecte devastatoare(a schimbat cursul istoriei)?

4 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Un barbat nu prea cunoscut pe vremea lui numit Charles Darwin a scris o lucrare despre selectia naturala pe care unii mai apoi au folosit-o ca baza pentru teoria evolutionista.

Insa cu toate acestea "efectul fluturelui" este o falsitate. O unda de amplitudine mica nu se amplifica decat sub actiunea altor factori care amplifica acea unda. Toata materia este ceva coordonat pe cand efectul fluturelui prezinta o cauza si un efect aleatoriu si necoordonat precum intr-un mediu haotic ce in realitate nu exista si este doar un haos aparent. Daca mediul ar fi haotic atunci undele electromagnetice propagate in spatiu ar fi incapabile sa transporte informatie care sa poata fi preluata de un receptor si decodificata de catre un decodificator inteligent.

Răspuns utilizator avertizat
| artemidak a răspuns:

1.Una a rămas însărcinată.
2.Dorea sa facă avort.
3.Medicul a convins-o sa nu avorteze.
4.A născut un copil obișnuit, pe nume Adolf Hitler.

Uite un video care pe mine m-a ajutat:
https://youtu.be/7_06RXolZJo
Te-am ajutat?
Imi dai funda?

| seularts a răspuns:

E o metafora sau mai degraba o teorie, adica teoria haosului. Este explicata matematic daca ai rabdare sa parcurgi teoria. Specifica faptul ca un lucru insemnificativ ca si actiune va produce o cascada de evenimente ce se desfasoara ca un bulgare de zapada si creste usor si sigur pana devine o avalansa devastatoare. Iti dau cel mai simplu exemplu: ideea comunismului a plecat de actiunile unor oameni simpli (Karl Marx si Friedrich Engels) care nu le-au placut conceptul de inegalitatea dintre oameni si au ajuns sa fie citate si amplificate de catre persoane de rang inalt care au manipulat subiectul si au darmat imperii intregi. Ideia principala a plecat de la un concept cu o intentie probabil pozitiva insa in mainile gresite a fost transformata intr-o arma. La fel putem vorbi si despre Uraniu. Un element care nimeni nu ii dadea importanta la inceput insa odata inteles a fost un genocid dar si o sursa de energie foarte folositoare. Exemple sunt mii!