| Suntopisica a întrebat:

Efectul fluturelui si teoria haosului se refera la acelasi lucru?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Teoria haosului cuprinde acel efect https://drive.google.com/file/d/0B7tpo0364FpzNkxkZlN5Y3k4QTA/view

4 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Nu este chiar același lucru. Efectul Fluturelui este doar un principiu ce stă la baza Teoriei Haosului. În cadrul teoriei ar fi mai multe de spus decât Efectul Fluturelui.

| Suntopisica explică (pentru Anddreee):

Imi poti explica si mie diferenta?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da pentru că : în teoria haosului, efectul fluturelui este sensibilitatea dependenței față de condițiile inițiale, în care o mică schimbare într-un loc dintr-un sistem neliniar determinist poate duce la diferențe mari într-o stare târzie. Numele efectului, inventat de Edward Lorenz, este derivat din exemplul teoretic de formare a unui uragan care este condiționat de faptul dacă un fluture îndepărtat a bătut sau nu din aripi în urmă cu mai multe săptămâni

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Teoria lui Edward Lorenz se poate regasi in filozofia orientala, ale carei concepte sunt cu cateva mii de ani mai vechi.winking ghinion