| Ex89 a întrebat:

Sunt curios cat de mult poate memora omul in memoria de lunga durata, puteti explica in carti? Cam cate carti ar putea memora omul?

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Omul nu memoreaza, isi extinde constiinta incat sa cuprinda acea informatie - din aceasta idee nu exista limita exprimata in carti

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că diferă (mult) de la persoană la persoană.

| Liviu a răspuns:

Sunt de parere ca creierul e ca un muschi, un muschi ne lucrat nu da randament. Eu spre exemplu numai pot retine nici 4 randuri, numai pot,numai imi dau silinta,numai mi-a pasat,omu daca nu lucreaza cu creierul,se atrofiaza sunt cazuri in care oameni au putut memora carti de telefoane,in special agenti secreti spioni,invatau foarte multe adrese de telefon,mai ales cand isi schimbau indentiatea gen " Ce mancare ii place, ce strada e,cum i cheama pe cainele lui,prietenele cele mai bune etc " deci trebuia sa spuna exact si rpede fara timp de gandire,deci memorau foarte mult,pentru a isi antrena creierul,memorau carti de telefoanehappy si multe altele, deci sunt de parere ca ar fi posibil daca de mic memorezi foarte mult, te fortezi, atunci cand vei fi mare, vei putea face multewinking

| OnuOnulică a răspuns:

Depinde si de intelectu lui...
Oamneii cu un IQ de 150-200 pot memora cartii foarte usor.

| Inferno a răspuns (pentru OnuOnulică):

Fals. Memoria nu are legatura cu inteligenta, asa ca poti sa ai un IQ de 200 de puncte si sa ai memori mult mai slaba decat cine cu un IQ de 80.

| OhGodWhy a răspuns:

Cica omul ar avea o memorie atat de mare incat ar putea incapea cica un show de televiziune transmis non stop timp de 300 de ani.

| OhGodWhy a răspuns (pentru OhGodWhy):

Adica atata spatiu in creier nu ma refeream la memoria de scurta durata

| NameoftheCentury a răspuns:

Sa zicem ca o carte ar avea 100 de pagini a cate 29 de randuri, deci ar memora cam 5245(minim)-5242880(maxim). Deci maxim cam 5 milioane si ceva de carti. Nu ma intreba cum am calculat XD.

| veveritacafenie a răspuns:

Peste 100 de cartihee hee

| Ex89 explică (pentru veveritacafenie):

Eu nici o carte nu am reusit sa tin minte laughing mai am pana la 100

| Ex89 explică (pentru veveritacafenie):

Glumesc, am invatat biologia de cls a 9-a si o stiam perfect dar tim de 3 luni nu am mai repetat nimic si am uitat aproape tot, este cv normal?

| veveritacafenie a răspuns (pentru Ex89):

Da,este normal eu am uitat ce am mancat asearalaughing) glumesc laughing mai citeste odata si o sa vezi ca iti vei amintihee hee

| Ex89 explică (pentru veveritacafenie):

Bine, mersi :*

| veveritacafenie a răspuns (pentru Ex89):

Npc :* funda? big grin: ))) rolling on the floor

| indiferents a răspuns:

Buna pentru ati face o idee despre ce vrobesc eu imagineazati ca un om normal uita cam 80% din ceea ce a invatat in ziua respectiva, dar in trei luni

| Ex89 explică (pentru indiferents):

Asta nu o stiam, dar am auzit tot felul de studenti care zic ca tin minte tot ce au facut in facultate in anul 1 dupa ce au terminat facultatea.