| anonim_4396 a întrebat:

Sunt sanse sa iasa ceva bun din extremism (de orice fel)?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Sanse sa iasa ceva sunt, dar nu cred ca ceva bunconfused

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu ar fi fost Hitler, tu nu te-ai fi nascut.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

De unde stii?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca Hitler a bulversat lumea intr-atata incat a facut posibila intalnirea dintre parintii tai. Daca Hitler n-ar fi fost, parintii tai nu s-ar fi intalnit sau nu ar fi facut sex precis in acelasi moment in care ai fost conceput tu.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Cred ca tu urmezi.

| sublime89 a răspuns:

Aproape in orice exista si un bine si un rau. Din extremism ies mult mai multe lucruri rele, dar cateodata mai ies si lucruri bune. Bineinteles ca depinde si despre ce fel de extremism vorbim.

| Veritas a răspuns (pentru sublime89):

Cred că ceilalți nu au citit bine întrebarea, altfel nu știu cum au putut da acele răspunsuri.

| Harpo a răspuns (pentru sublime89):

Sublimedani89, pe mine ma vezi la slip, sunt radicalist. Sunt foarte curios ce lucruri bune ai putut percepe din extremism si ce vrei sa spui prin "depinde de ce fel de extremism vorbim". Stai bland, in momentul de fata Rihanna urla Only girl (in the world) si am o tandrete speciala pentru Miley Cyrus, mai ales de cand am vazut-o la TV imbracata in Kenzo afirmandu-si opiniile... Din Miley va iesi ceva, iti spun sincer. Rihanna va deveni cheala, chestie de cativa ani...

| sublime89 a răspuns (pentru Harpo):

De exemplu analfabetismul a fost eliminat in aproape toate tarile comuniste. Si comunismul este o forma de extremism. Este extremism de stanga. Multe tari democratice si capitaliste nu se pot compara la capitolul asta.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Comunismul nu a eliminat analfabetismul, dovada sunt cei de varsta a doua care nu stiu sa parleasca si sa scrie. Insa nu a dat voie sa circule stirilor despre analfabetism/analfabeti.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum tu te referi la ce s-a intamplat la noi in tara. Nu uita ca noi am avut un presedinte analfabet atunci laughing Poate ca "eliminat" nu e cuvantul potrivit, dar trebuie sa recunoastem ca comunismul a imbunatatit substantial educatia in majoritatea tarilor. Alte lucruri bune cu care a venit comunismul: egalitatea intre femei si barbati, scoala obligatorie si gratuita, egalitatea intre rase, etnii, drept de vot pentru femei, etc. Sa nu crezi ca eu apar comunsimul. Am spus mai sus ca a avut mai multe parti rele decat bune. Si alea bune erau doar in teorie de multe ori. In practica era mai greu. E greu sa conduci oamenii.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Educatie e mult prea mult spus. Poate tu nu ai cum sa tii minte chestii de genul " Am cravata mea/ Sunt pionier/Si ma mandresc cu ea/Sunt pionier" sau "Partidul, Ceausescu, Romani-i-aaaaaa...". As avea mai multe exemple dar ma opresc aici. La TV singura emisiune mai ok era TELEENCICLOPEDIA. Ma uitam siderata, eram fascinata de felul de-a povesti al lui Florian Pitis.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar pentru ca nu am prins acea perioada nu inseamna ca nu pot sa invat despre ea si sa aud pererile altora. Si stiu foarte bine cum era cu propaganda. Tocmai am zis ca nu apar comunsimul si ca a fost mai mult rau decat bun. Dar nu poti sa spui ca a fost 100% rau. Nici macar in Germania lui Hitler nu a fost totul 100% rau, cel putin o perioada.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Nici nu am raspuns cu intentia de a te ataca. S-ar putea ca acea "educatie" sa fi fost tocmai pentru a se putea spala creierele mai cu spor. Normal ca au fost si lucruri bune, economia prospera (se stie ca Romania nu avea datorii), industria mergea beton etc. Dar astea se pot face si in capitalism. Nu se doreste.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca se poate. Marea Britanie a fost tot timpul capitalista si a fost in fruntea intregii lumi cand a venit vorba de industrializare sau putere economica. Trebuie doar sa te stii organiza, si oamenii sa aiba cultura libertatii. Sa stie ce sa faca cu ea.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Oh, sa nu incepem acum cu o alta discutie, despre UK. UK a ocupat tot ce a putut ocupa si s-a folosit la maxim de resursele celor ocupati. A intervenit politic peste tot pe unde a putut interveni si a facut o gramada de compromisuri (inclusiv in defavoarea Romaniei in al doilea razboi mondial - cu scuza ca ar scurta razboiul, de fapt era leftera, ar fi luat bataita la fund ca un bebelus, vezi pactul de la Yalta). Un compromis amuzant este cel al Reginei Elisabeta I cu piratii (gratiere in schimbul ajutorului pe mare impotriva Armada-ei Spaniole, plus ceva procente din captura). Asa au ajuns atat de puternici. Dar, hai sa nu deviem chiar atat de mult.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da... Din pacate in intreaga istorie a omenirii a contat doar care tara e mai puternica decat cealalta. A fost o competitie fara reguli in care a contat doar scopul, nu si mijloacele. UK a fost una din acele tari puternice, capabile, care a castigat multe batalii ale istoriei si si-a dorit sa domine cat de mult se poate din intreaga planeta. Alte popoare, cum am fost si noi, nu au fost capabile de astfel de lucruri. De aia ei sunt in fata, si noi in urma lor. De multe ori prezentam asta ca pe o scuza. "Noi suntem saraci pentru ca altii ne-au asuprit". Dar de ce n-am asuprit si noi pe altii? N-am facut-o de buni ce am fost, sau am fi facut-o dar n-am fost capabili? Asta e intrebarea.

| Harpo a răspuns (pentru sublime89):

Salutare, ce discutii serioase aveti voi pe aici… Ceausescu nu era analfabet, te uiti in dex, da? Probabil ca era incult… Coreenii din Nord si cubanezii s-ar umfla in pene daca te-ar auzi. Ma bucur pentru ei… Si ca sa ne complicam viata, adaug ca fiecare doctrina poate fi perceputa cu nuante si ca nicio doctrina nu e extremista ca atare… Ascultam Rihanna sau pitica dar teribila Miley? Pupici, fug pe Facebook…

| larisalary12 a răspuns:

Da, mari sanse

| Wulf a răspuns:

Depinde de situatie, de obicei da.

| Veritas a răspuns:

Niciodată nu a ieșit și nu va ieși nimic bun prin extremism. Nouă ne trebuie echilibru, nu oameni dereglați care exagereză.

| Harpo a răspuns:

Eu sunt radicalist, nu extremist. M-ai inteles... Fug pe Facebook sa salvez catei. Ciao!

| anonim_4396 explică (pentru Harpo):

Spor la salvat catei! Ciao!

| Harpo a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci. Dar vezi ca daca cineva, in afara de tine, pricepe diferenta, m-as bucura! Sincer!