| socipath63092 a întrebat:

Sunt singurul care crede ca viitorul omenirii o sa fie oribil?

Răspuns Câştigător
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, nu esti singurul liderii mondiali stiu treaba asta, de fapt cei care controleaza banciile si cursul monetar la fel stiu treaba asta. Lumea in care traim este intr-o continua schimbare si da Apocalipsa vine incetul cu incetul pentru ca generatiile devin din ce in ce mai proaste si pe langa asta foametea, bolile, razboaiele, crimele, violuriile, orfelinatele, abandonul scolar, lipsa de interes de a invata ceva nou si util duc la scaderea IQ-ului, singuratatea, depresia si in ultimul rand GLOBALIZAREA.

| socipath63092 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Ce bine ca exista oameni ca tine care gandesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, de aceea globalizarea ca soluție, că vrem, nu vrem.

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Troll?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu spui asta pentru ca eu am dat un raspuns mai bun si logic decat al tau si pentru ca am primit funda i-ar tu nu HA.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Get a room, use condom... or not

| doctorandus a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu-mi dau seama daca trollezi sau nu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu trollez pe nimeni ti se pare OK.

70 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa fie mai bun cand vor aparea androizii sa faca parte din vietiile noastre, pana atunci jumate rahat jumate misto e viata.

| socipath63092 explică (pentru mgtow):

Dap ai dreptate

| sabin89 a răspuns:

Dar, a fost vreodată glorios? Întotdeauna au existat tensiuni, conflicte, ameninţări cu invazii, războaie... Ce teribilă trebuie să fi fost teroarea impusă de Asiria asupra popoarelor vecine, cu secole Î.Hr! Cum o fi fost pe vremea lui Alexandru Macedon? Ce încleştare de forţe trebuie să fi avut loc acolo, cu marele imperiu persan! Câtă mizerie or fi îndurat oamenii pe vremea încleştării dintre forţele cartagineze si cele romane! Sau ale celor dntre forţele lui Cezar si cele ale lui Pompei? Sau ale lui Traian cu ale lui Decebal? Cum o fi fost pe vremea hunilor? În fine, nu le mai înşir pe toate. E de ajuns să lasi imaginaţia să urmărească puţin firul istoriei să înţelegi că niciodată nu a fost linişte sau armonie între oameni. Ba chiar am putea spune că, prin comparaţie, perioada aceasta a ultimelor trei sferturi de secol este printre cele mai bune. Şi să sperăm că vom mai avea cel puţin încă un sfert de secol, nu de alta, dar ca să se facă suta, deci încă cel puţin un sfert de secol de echilibru şi stabilitate.

| socipath63092 explică (pentru sabin89):

Nu am citit tot dar oricum am ajuns la concluzia ca oamenii sunt rai

| DenisIonut01 a răspuns:

Nu va fi oribil, fiecare generatie are un mod diferit de a privii situatia. la fel si parerea e diferita. Odata ce se minimalizeaza natura va fi mai urat.

| RAY a răspuns:

Omul in prezent traieste cel mai bine de cand existam ca specie,in viitor va fi mult mai bine, medicina, tehnologia, educatia toate astea avanseaza, dar, desigur exista indivizi care nu se pot adapta si asteapta viata de apoi

| RAY a răspuns:

Steregoi o lume atee asa cum i spui tu a insemnat abolirea sclaviei, drepturile omului, libertate de gandire

| doctorandus a răspuns:

A, da, d-aia nu mai poti, ca peste milioane de ani se gateaza cu omenirea.

| socipath63092 explică (pentru doctorandus):

Da sa stii ca fix la asta ma gandeam..NU ma geandeam ca omenirea se duce pe apa sambetei

| sadrian46 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, peste 5 miliarde de ani, când se stinge soarele, dar au am o soluție pentru asta, că mie îmi pasă. Lucrez zilnic la soluție, că timpul trece repede. Pământul are deja vreo 4 miliarde de ani vechime, și uite ce repede au trecut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu esti singurul. Nu ca prezentul ar fi asa de minunat. Imi place ce motivationale de doi bani baga Lioana.
@Steregoi: Ti-ar place sa arzi pe rug niste eretici, asa-i? Lumea IDIOATA se indreapta spre dezastru. Ca sunt atei, musulmani, evrei, homo, metalisti, rapperi, etc. e fix zero. Important e sa fii OM.

| socipath63092 explică (pentru GabiDumitrescu):

Un singur om poate schimba totul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru socipath63092):

Sa nu o dam in sf-uri.

| socipath63092 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dap

| RAY a răspuns (pentru socipath63092):

Asta nu e un contraargument, va lipseste logica mult =vorbesc despre romanii in general acum

| socipath63092 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu o dam in sf-uri
e realitatea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru socipath63092):

Ce poate schimba o singura persoana, lumineaza-ne!

| socipath63092 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai daca intr-un joc schimbi un singur cod schimbi totul, daca la matematica gresesti ceva schimbi totul gandeste te la asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru socipath63092):

Lasa principiile filozofice, uita-te in jur.

| Frank51 a răspuns:

Foarte gresit ce au spus majoritatea. Este clar ca global, progresul este in crestere masiva, atat tehnologic cat si spiritual. Daca niste oameni sunt prosti degeaba ii bagi pe toti in aceeasi oala, este decizia fiecaruia ce face cu viata lui, are totul la picioarele lui in ziua de azi, poate sa faca ce vrea, daca alege gresit e problema lui.

| Lioana a răspuns:

Iti recomand sa traiesti in prezent si sa te bucuri de tot ceea ofera el bun. Ce va aduce viitorul omenirii nu se stie. Nici nu merita sa te gandesti la asta daca nu ai nici o putere sa-l schimbi in vreun fel. Prin ceea ce faci iti influentezi viitorul tau propriu. La asta sa lucrezi. Daca vrei sa ai un viitor frumos proiecteaza-l frumos.

| Steregoi a răspuns (pentru Lioana):

Lumea atee se indreapta spre dezastru.

| socipath63092 explică (pentru Lioana):

Destinul nu exista, o singura persoana poate schimba totul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Nu te grăbi să dai sfaturi dacă nu cunoști omul. El crede că pământul e plat ca o farfurie, că stă pe loc, nu se învârte, că gravitația nu există ci că pe el presiunea aerului îl turtește la sol, și alte chestii din astea drăguțe, așa că sfaturi ca ale tale nu îl ating.

| sadrian46 a răspuns (pentru socipath63092):

Da, așa este, dacă persoana respectivă nu este nebună, că dacă o prinde, o bagă unde trebuie înainte de totul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Steregoi):

Lasa ca le aprinzi tu o lumanare happy

| Lioana a răspuns:

Eu nu ti-am spus nimic despre destin. Dimpotriva, spuneam ca de tine depinde ce viitor vei avea.
In legatura cu faptul ca o singura persoana poate schimba totul, eu cred ca ai vazut prea multe filme cu supereroi. Omul e limitat si doar un mare om poate schimba ceva, numai o mica parte din lumea asta, dar nu TOTUL.
Daca tu crezi ca generatia noastra o duce de 1000 ori mai rau fata de cei din trecut, cum crezi ca o duceau cei care purtau razboaie pentru cucerire de teritorii, care plecau la razboi si mureau pe campul de lupta lasandu-si sotiile vaduve si copiii orfani de tata? Cum o duceau cei care se imbolnaveau in lant de ciuma si holera murind pe capete pentru ca nu existau tratamente pentru acele boli? Cum o duceau cei care se deplasau doar cu caruta, pentru ca nu existau alte mijloace de transport? Cum o duceau cei care citeau la lumina lumanarii si nu aveau apa calda in casa?
Problema ta e ca vezi prea multe filme? ca te joci prea multe jocuri? ca ai acces la prea multa informatie? sau poate esti haituit la scoala si asta te face sa vezi lumea rea? Crezi ca in trecut nu se intamplau astfel de lucruri? Se intamplau poate chiar mai mult. Da, lumea este rea, dar a fost intotdeauna. Pe de alta parte lumea are si o parte buna care mereu va lupta cu partea cea rea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Am uitat sa iti mai spun ca vaccinul, medicamentele contra facute, droguriile si prostia omeneasca duc la scaderea sperantei de viata.

| socipath63092 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

De astea stiam

| sadrian46 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da. din cauza asta speranța de viață a crescut peste tot, în ciuda a tot ce spui dta. Doar la prostia omenească nu avem încă remediu. Se vede din răspunsurile postate aici.

| AC4S4 a răspuns:

Am vazut recent un video in care un barbat costumat in femeie ameninta ca reclama un magazin pentru ca a fost numit "domnule" de catre casier.
In comentarii, cei care foloseau pronumele "el" erau corectati de multi altii in mod agresiv ca e corect sa foloseasca "ea".

Nu prea vad un viitor stralucit. Stam bine poate la medicina, stiinte si tehnologie, dar, in gandire, oamenii o duc tot mai rau.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AC4S4):

Asa e generatiile devin din ce in ce mai proaste si stinta a demonstrat ca barbatul e mai slab in gandire si la judecata decat femeia cu vreo 3-4 ani cam asa pentru ca si la noi la romani daca ai obesrvat femeia duce mai mult casa si familia se ocupa de cresterea copiilor, se sacrifica pentru familie etc.

| socipath63092 explică (pentru AC4S4):

Lol

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar de ce uitati voi crestini ca timp de 1000 de ani biserica a avut control absolut, umanismul exista abia de doua sute de ani, de la revolutia franceza

| supadeceapa a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tu cu ce esti mai bun decat generatiile care vin? laughing

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru supadeceapa):

Cu nimic, dar nici generatia ta nu e cine stie ca sa stii, asa ca e valabil pentru toata lumea.

| Superior a răspuns (pentru AC4S4):

Bun exemplu.

| socipath63092 explică (pentru supadeceapa):

Nu cred asta, cred ca sunt si mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste 50th law de Robert Greene cu 50 cent.
Desi o ducem cel mai bine ca oricand, evolutia si progresul care a avut lor prea dintr-o datã a bagat panica in oameni.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Sigur, o sa pun mana pe putere si o sa va vand pe toti ca sclavi la primii extraterestrii care ii vad big grin

| CarcotasulVesel a răspuns:

Saracutul de tine, oropsit si amarat, e prea mult pentru tine sa faci fata la o caterinca mica si EVIDENTA, asa ca ai luat-o drept buna si injuri de parca ai fi la tine acasa, unde injuraturile sunt un lucru normal

imi pare rau de tine, SINCER

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Te rog frumos sa ma ierti, pe moment chiar am crezut ca esti serios asa ca am luat-o ca atare deci scuza-ma. https://www.youtube.com/watch?v=3WfcWGygPvM

| socipath63092 explică:

Https://youtu.be/lInxgva8wls

1. uita te la tine 2. uita te la video apoi vorbim 3. ma privesc, eu locuiesc pe pamant 4. m**e

| socipath63092 explică:

Damn dispari te rog.

| Kătă098 a răspuns:

Nu esti singurul. In lumea de azi, oamenii sunt foarte rai, au doua fete, sunt falsi, le pasa de frumusetea exterioara, sunt tradatori.
Cu timpul, lumea devine din ce in ce mai rea, deci nu m-ar mira daca in viitor oameni vor fi si mai rai.

| supadeceapa a răspuns (pentru Kătă098):

De ce in ziua de azi? Ai trait in alte vremuri si stii cum era?
Daca acum oamenii sunt rai, cand exista atatea actiuni caritabile, acum 100 de ani cand te marita maica-ta cu cine voia ea pentru avere sau onoare cum mai era? laughing

| socipath63092 explică (pentru supadeceapa):

Zic ca acum este de 1000 de ori mai rau deschide ochii.

| RAY a răspuns (pentru Kătă098):

Si tu nu esti asa? tu esti bun,sfant,corect,nu iti pasa de fizicul cuiva, pe bune, exista starea bestiei, omul este intre rau si bine situat, vezi balanta mea, intre ratiune si sentimente

| supadeceapa a răspuns (pentru socipath63092):

Citeste tu niste istorie si deschide ochii. Mai bine de atat nu am dus-o niciodata.

| supadeceapa a răspuns (pentru socipath63092):

Imagineaza-ti ca acum 100 de ani> nu existau strazi luminate, nu aveai lumina nici in casa, nu aveai apa potabila, wc, puteai sa mori de la o raceala, daca nu aveai o familie instarita, nu aveai nici cine stie ce animale sa cresti si sa mananci, nu aveai NIMIC din ce ai acum. Acum nu te paste nicio boala sau razboi la coltul strazii si daca muncesti, poti trai decent.
Dar normal ca nu poti vedea astea din fotoliul tau pufos laughing

| socipath63092 explică (pentru Kătă098):

Naspa

| socipath63092 explică (pentru supadeceapa):

Gresesti.

| socipath63092 explică (pentru RAY):

Toti oamenii sunt

| socipath63092 explică (pentru supadeceapa):

Dar acum e diferit este ceva si mai rau

| supadeceapa a răspuns (pentru socipath63092):

Toti credeam ca stim pe toate cand aveam 13 ani laughing nu esti special.
O sa te destepti.

| supadeceapa a răspuns (pentru socipath63092):

Ce e diferit? Argumenteaza laughing.

| Kătă098 a răspuns (pentru RAY):

Am zis eu ca ma cred vreo sfanta? Nimeni nu e sfant, dar sunt si oameni bun. Nu chiar toata lumea e rea, dar ma refer la majoritatea.
Doamne... Comentezi fara rost. Nu mai au oamenii voie sa isi spuna parerea ca trebuie sa le sara cineva in cap.

| socipath63092 explică (pentru supadeceapa):

Nu este nevoie, daca nu ti ai dat seama pana acum nu vei intelege niciodata

| socipath63092 explică (pentru supadeceapa):

1. nu am zis ca stiu tot sau ca eu cred ca stiu totul 2. nu am nevoie sa ma desteptez
3. esti in varsta nu poti intelege chiar totul dar poti incerca

| RAY a răspuns (pentru Kătă098):

Am spus eu omule ca toti sunt la fel de rai