| Gabonne1982 a întrebat:

Suntem ceea ce gandim, sau produsul societatii in care traim?!

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Suntem undeva intre cele doua lucruri pe care tu le-ai spus. Da, asa cum au spus si ceilalti, suntem ceea ce gandim, insa felul nostru de a gandi este extraordinar de mult influentat de societate. In mod inconstient, fara ca noi sa ne dam seama. Sa-ti dau un exemplu: ni se pare ceva normal sa iesim pe strada imbracati, sa aratam bine, sa fim aranjati. Te-ai gandit oare de ce? Pentru ca la majoritatea din jurul nostru vedem acest lucru. Daca majoritatea oamenilor ar incepe sa umble dezbracati si nimeni nu si-ar mai cumpara haine, am ajunge sa ni se para normal si sa facem acelasi lucru.
A fost un exemplu aiurea, insa voiam sa iti arat cam care ar fi ideea. Modul nostru de a gandi este influentat intr-o mare masura de societate.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Suntem ceea ce gândim.
Gândurile noastre se transformă în cuvinte, cuvintele în fapte, faptele în obiceiuri, obiceiurile în caracter, iar caracterul este cel, ce ne va deveni destin, ce ne defineşte ca oameni, ca indivizi.

| EmaS a răspuns:

Sunt ceea ce gandesc, ce doresc sa fiu, indiferent de evenimente si imprejurari.

| DorelSudoru a răspuns:

Daca esti ceea ce gandesdti esti considerat nebun doar pentru simplu fapt ca esti diferit...

| Skylar a răspuns:

Gandirea umana e plina de erori si paradoxuri, deci nici una nici alta

| Dean1996 a răspuns:

Normal,suntem ceea ce gandim,intrebarea ta, sa zic asa, se sparge in propozitia: Oamenii sunt de 2 categorii: cei care fac ce gandesc, sau produsul societatii in care traim, cred eu.Eu una,personal,fac ce cred eu ca e bine, nu ce imi zice altul, eu sunt ceea ce gandesc.

| gigel68 a răspuns:

Sunteti niste sclavi... ai statului, ai democratiei...

| gigel68 a răspuns:

Toti sunteti "ceea ce ganditi" dar nici unul dintre voi nu e liber.

| hummer24 a răspuns:

Eu cred ca suntem produsul societatii plus ca minea omului de secol 21 nu prea mai fata pui decat rar si daca i fata mor repede din lipsa de capital happy

| Lucrian a răspuns:

Suntem ceea ce gandim. daca ne impunem, putem sa ne gandim la cu totul altceva fata de societatea in care traim. eu de vreo 4 ani nici nu mai ma uit la tv, decat atunci cand ma duc in vizita la cineva si are tv deschis, asa ca nu ma mai influenteaza tv-ul negativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ce treaba am eu cu lumea frate? daca te iei dupa lume ajungi nicaieri, fac ce ma duce capul, bune rele aia e