| EmaS a întrebat:

Care sunt pentru voi adevaratele valori de folos societatii in care traim?

Răspuns Câştigător
| luana1 a răspuns:

@Infernia
Esti atat de agitata incat nu esti in stare sa pastrezi o oarecare decenta in limbaj.Respecta daca doresti sa fi respectata.Si nu cred ca nu ti-ar face placere sa ai parte de respect. Iata o garantie(respectul) pentru o turma mai putin agitata.

15 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Respectul, si cu asta am spus tot!, scuze., cel putin asa cred/parerea mea!

| EmaS explică:

Woodenpints
Da-mi exemple.Care sunt pentru tine personal?

| EmaS explică:

PetreConstanta
Doar gandesc, de unde sa le copiez? Ma gandeam asa la lumea asta care tot mai mult se indeparteaza de principiile lui Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Sunt si valori fara de folos?

| Vizitiul a răspuns:

Stai ca uitasem ce era mai important. O valoare indubitabila o reprezinta absolut tot ceea ce vine de la d-zeu, prin intermediul omului, direct prin creier. Pret de cateva secunde am fost sub sechestrul inspiratiei divine. Deci, practic, am simtit ceva neobisnuit, ceva care m-a complesit instantaneu. Brb, merg sa ma spal la bideu.

| Dmesss a răspuns:

Coruptia si prostia.

| Dmesss a răspuns:

Ipocrizia si infantilitatea.

| Ovilacul a răspuns:

Eu personal am cateva persoane pe care le admir dar cu siguranta nu sunt cele care apar la Tv sau in tabloide. Nu pot sa zic ca am niste modele pe care le admir trup si suflet dar au diferite trasaturi pe care eu le plac. Uite, de exemplu, un model bun de urmat ar fi doctorul Alexandru Pesamosca care tocmai a murit.
Adevarul e ca noi suntem si un popor in care se promoveaza la greu prostia. Aceasta e peste tot, si in ziare si la TV.
Trebuie sa fim constienti ca noi suntem rezultatul gandurilor, credintelor, gesturilor si faptelor noastre. Ma ingrijorez cand citesc intrebari pe acest site si gasesc numai greseli de ortografie peste tot. Societatea de astazi o ia grav in jos.

| PetreConstanta a răspuns:

Draga Ema de unde copiezi tu intrebarile? Sigur nu esti din domeniu - nu spun ca nu sunt interesante dar... sunt curioasa

| ShowTim3 a răspuns:

winkingValorile societatii sunt cei ce fac ceva pentru societate si o fac bine. Nu ca toti tiganii care fura si distrug, si nu muncesc nici daca ii bagi in holocaust! (nu toti tiganii sunt asa, respect pentru cei care muncesc si castiga bani cinstit, pentru restul. mui3) sau ca inaptii din politica, care fura fara sa se gandesca la altii... "Sa tariti bine "

| tsevaoth a răspuns:

Poti sa ai o gramada de valori bune, in societatea Romaneasca sunt nule, salutari de peste hotare!

| InnocentSmile a răspuns:

Cea mai de pret valoare as zice ca este corectitudinea, cu toate ca nu mereu este indicat sa o folosesti. apoi respectul fata de ceilalti si de la ceilalti.ar mai fii indrazneala, dar nu in exces si credinta in Dumnezeu [care e cea mai inportanta].cam atatthinking

| Infernia a răspuns:

Daca iar ne spui povesti cu dumnezeul tau, mai bine ma duc sa fumez o tigara sau sa ma arunc in cap.Deci tot ce zici e numai de DUMNEZEU. Chiar nu ai si alte idei, sfaturi sau alte intrebari pe care ai putea ajuta pe cineva doamna? sau vrei sa ajungem la balamuc cu totii, deoarece tu exagerezi grav, grav.

| Foxie2 a răspuns:

In societatea in care traim, pentru ati fi bine, trebuie sa niste valori nu prea corecte.Trebuie sa existe minciuna, indrazneala, obraznicia, un comportament urat si dur. Altfel ceilalti te iau de"fraier" si te calca in picioare.
desi ar trebui sa avem valori bune ca adevarul, credinta, rabdarea, sacrificiul pentru aproapele tau...si toate valorile morale bune. Daca nu le-ai dobandit atunci parinti tai sau cine te-a crescut nu a facut o treba prea buna. Si uneori chiar cresti in valori, dar cand devi mare te schimbi ca sa te adaptezi in lumea asta si sa supravietuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi; cinstea, harnicia, toleranta si nu in ultimul rand dragostea.dar ma tem ca deja sant utopii.