Apache
| Apache a întrebat:

Va deranjeaza superficialitatea societatii in care traim? si mai ales... faceti parte din ea?

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

BigBang, tot ce nu este privit prin ochii creştinismului este neclar pentru georgesur, aşa că nu te obosi. Uzezi pixeli de pomană.

Apache
| Apache explică:

@georgesur
ma refeream daca sunteti una dintre persoanele care formeaza aceasta societate ciudata.cu toate ca sunteti de acord cu superficialitatea sau nu!
Adica.cu toate ca nu sunteti de acord sau nu cu superficialitatea...sunteti impinsi spre superficialitate de societatea de langa voi?

Apache
| Apache explică:

Fratilor nu va certati ...procedati ca niste persoane civilizate...

bateti-va...

Apache
| Apache explică:

@bogdan
am sarit gardu...

| georgesur a răspuns:

Sint momente in care ma deranjeaza rau! Un"pixel"al acestei superficialitati este si
formularea neclara, inexacta,
interpretabila pe care o
folositi voi tinerii (exemplu:"si mai ales... faceti parte din ea?"-din cine thinking din superficialitate? din societate? )

| georgesur a răspuns:

@Apache, de ce-mi servesti, fara sa-ti cer, un alt "pixel": "cu toate ca nu sunteti de acord sau nu cu superficialitatea"?

| georgesur a răspuns:

Mai Big Bangule, cunosc acea vorba:
« Nu te certa niciodata cu un prost!
Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta! »
dar incerc sa iti dau sansa sa-ti vezi birna din ochi.
Dai definitia din DEX a cuvintului « logic,-a », logica=stiinta a demonstratiei,
apoi dai verdictul : "Singura eroare e data de logica ta, logica defectuoasa."
Unde-i demonstratia ta?
„Pixelul" de care ma legam eu in exprimarea lui Apache era:
„cu toate ca nu sunteti de acord sau nu cu superficialitatea...sunteti impinsi catre."
si care logic, corect gramatical trebuia sa fie:
„cu toate ca nu sunteti de acord cu superficialitatea...sunteti impinsi catre." sau
„cu toate ca sunteti de acord sau nu cu superficialitatea...sunteti impinsi catre."
Viciul era la "nu" si la "sau nu" care nu pot fi folosite simultan.
Ce-i trist la tine BigBangule,este ca nici nu sesizezi cind spui prostii.
Mirtanului fanatic antireligios ii inteleg frustrarile,dar se insala, pozitia lui fanatica materialist dialectica nu-i asigura o „diploma" de inteligenta, ca sa faca cariera la Secu
Acum puteti da drumul la porcarii, ca nu mai cobor la nivelul vostru!

| DianaScorpio a răspuns:

Asa acum s-a mai spus, fiecare are dreptul sa fie cum vrea, insa da, este de multe ori deranjanta. Cred ca superficialitatea si ignoranta sunt lucrurile care ne impiedica sa evoluam ca si oameni, ca si tara.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Măi, orice om, chiar dacă pretinde că nu este superficial, are unele momente în care dă dovadă de asta(superficialitate). Deci, cei care spun că nu fac parte din această societate superficială, mint amarnic.

Logic că mă deranjează superficialitate societăţii în care trăiesc. Cum ar putea să nu mă deranjeze când văd atâta... nici nu ştiu vreun mod frumos în care să denumesc tot ceea ce reprezintă societatea României.
->depravare, prostie, prejudecată, ignoraţă... am spus prostie?
Mi-e silă, şi vorbesc foarte serios. Mi-e silă de ceea ce a ajuns ţara în care trăiesc şi sunt mult prea puţini oameni care chiar doresc să facă ceva în privinţa acesta, a îndobitocirii de către preşedinţi, conducători, religie, mass-media, ziare/reviste de scandal şi tot aşa.
Eh, mă rog acu'... că altceva nu mai am ce face.

| MagicSmile7 a răspuns:

" Fig. (Despre oameni) Care tratează problemele fără să le adâncească, care trece ușor peste lucruri; lipsit de adâncime. ♦ Fig. (Adverbial) Fără a aprofunda; pe deasupra." Da ma deranjeaza, mai ales la mine.

| BigBang a răspuns:

Nu ma deranjeaza, fiecare are dreptul sa fie cum vrea. Daca unii se multumesc cu experienta unei vieti traita in minciuna si alimentata de falsitate, e problema lor.Nu,nu fac parte din aceasta categorie.Cand am ceva de spus, spun.Cand vreau sa fac ceva,fac.
Minciuna si falsitatea imi este indiferenta, deoarece in primul rand eu apreciez curajul, curajul sa fi om rational.salut

| BigBang a răspuns:

Georgesur
http://dexonline.ro/definitie/logic
Exprimarea lui Apache este corecta.Singura eroare e data de logica ta,logica defectuoasa.
Probabil ai chiulit mult de la orele de gramatica.
Ce ma"amuza"pe mine,in sensul rau al cuvantului,e ca:tu gandesti logic, pornind de la o logica defectuoasa, bazata pe lipsa ta de cunoastere a gramaticii.Parerea mea e ca"daca taceai filosof ramaneai". salut

| BigBang a răspuns:

Off topic:
Georgesur,cu siguranta ai dreptul la libera exprimare, insa si eu am dreptul sa iti cer o justificare, atunci cand actiunile tale se reflecta asupra persoanei mele.Sunt foarte curios in privinta motivului pentru care ai considerat ca raspunsul meu merita sa fie judecat ca fiind stupid.Lipsa replicii din partea ta, o voi lua ca pe imposibilitatea de a-ti sustine afirmatiile.salut

| BigBang a răspuns:

Georgesur
Pe mine nu ma intimideaza"spiritul de turma".
Al doilea meu mesaj postat era referitor la faptul ca Apache a formulat corect intrebarea.
Eu nu m-am referit la ceea ce a declarat Apache in primul lui mesaj explicativ si nici la ceea ce ai declarat tu in al doilea mesaj. Ceea ce am criticat eu a fost continutul primului tau mesaj postat.Mesajul tau pe privat in care imi explici banalitati nu isi are rostul.Plus ca nu imi plac oamenii care se ascund.Referitor la faptul ca exprimarea lui Apache este incorecta,in ultima afirmatie continuta de postarea respectiva, da, aici ai dreptate.salut

| BigBang a răspuns:

Georgesur
Daca tu crezi ca revenind cu inca un stupid adresat mie, imi inchizi gura, atunci te inseli.Eu sunt pornit spre aflarea adevarului si rabdare am, timp la fel.
Tu ai ponit de la acel"pixel" cum ca Apache a formulat gresit intrebarea.
Si te inseli!
Ti-am pus link-ul cuvantului logic acolo tocmai pentru a-ti da de inteles ca logica e atunci cand te exprimi corect si respecti anumite reguli(in cazul tau referitor la gramatica).Iar logica defectuoasa are loc atunci cand tu doar crezi ca te exprimi logic si de fapt nu o faci=logica defectuoasa.Pe dos,intelegi?
Si ca sa iti dau un exemplu:"Ce-i trist la tine BigBangule,este ca nici nu sesizezi cind spui prostii".Ori e asta logica defectuoasa,ori e ironie.

"Va deranjeaza superficialitatea societatii in care traim? si mai ales...faceti parte din ea?"
Va deranjeaza superficialitatea totalitatii oamenilor care ne inconjoara? Si mai ales... faceti parte din aceea totalitate superficiala? Din nou stiu ce o sa spui:"vezi ca te exprimi gresit".
Da,poate fi interpretat ca si:din moment ce faci parte din societate,din aceea totalitate,automat faci parte din societatea superficiala,totalitate.Dar Apache a spus"va deranjeaza?"-"faceti parte?".
Cand citesti un text,ia-l ca pe un intreg si"nu pe propozitii".
Caz in care textul isi pierde logica.Dar,banuiesc ca tu esti"undeva acolo sus"si pe parcurs ce citesti nu reusesti sa iei textul ca pe un intreg, doar nu te cobori la nivelul nostru.
Daca e sa percep afirmatia ta ca pe o aluzie, deduc ca:"tu te crezi inteligent printre prosti". Singurul lucru pe care l-ai demonstrat e ca ai nevoie de 19randuri pentru a exprima ce poate fi exprimat printr-un cuvant:contradictie.Primul tau post m-a facut sa cred ca esti un semianalfabet.Eu sper ca o sa-ti dai seama de eroarea pe care ai facut-o si o sa fi mai prudent in viitor cu afirmatiile gratuite.Replica din partea ta constand in contrazicerea ca Apache a formulat corect intrebarea,sau revenirea ta cu inca un stupid la adresa mea,o voi lua ca pe un semn ca nu ai inteles nimic din ceea ce am spus,caz in care te voi considera un analfabet complet si nu numai ca iti voi ignora total spusele, dar iti voi si raporta raspunsurile, deoarece informatia are rolul de a informa si nu de a dezinforma.salut

| Plague a răspuns:

Ma enerveaza la culme cand vad cat de superficiali, de prosti, de egoisti, de rai si necredinciosi pot fi oamenii. Cand vezi adulti care se comporta ca niste adolescenti drogati poti sa nu te enervezi? Si pe deasupra mai au si tupeul sa se inmulteasca laughing. E incredibil cum oamenii au ajuns sa fie mandri de prostia lor...si e trist. Traim vremuri foarte triste...

| bogdan_5596 a răspuns:

Ma intreb cat ai stat la poarta inteligentei sa pui aceasta intrebare?

| sabilopod a răspuns:

1.da.
2.nu, nu fac parte din societate, ci acum 300 de ani m-am mutat in varf de munte, intr-o pestera all-inclusive.

| No0oName a răspuns:

Scuze suna aiurea dar nu are legatura cu intrebarea scuze as avea o mare rugaminte am pus eu o intrebare despre sims 3 si u mi-ai dat un link si eu ti-am dat o funda sper sa stii despre ce e vorba ei bine uite am o problema l-am descarcat dar nu stiu sa-l instalez te-as ruga sa ma ajuti daca ai dori sa ma contactezi pe id-ul de messenger gabi_b12@yahoo.com te rogg as dori sa ma pot juca.