| AvalohAlyn a întrebat:

Suntem norocoși că trăim și avem viata? Dar cei in suferință ce fac?

2 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Cei "norocosi" risca sa faca mai multe pacate nescuzabile si sa rateze invierea. Cei in suferinta daca au credinta vor fi inviati si apoi vor trai atat de bine si de fericiti si de mult incat vor uita de suferintele din acest sistem.

| IgnatVictor a răspuns:

Din cate am inteles eu, viata este frumoasa, dar depinde si de persoana aici. Eu cred ca viata este oribila atunci cand iti este greu si te zvarcolesti zi de zi, abia reusind sa traiesti. In cazul asta, moartea mereu este cea mai calma si cea mai fericita solutie. Oricine moare linistit cand isi termina o viata grea. De aceea unii spun ca moartea este o eliberare.
Sau, ca sa treci peste suferintele de zi cu zi, altii spun ca cea mai mare drama ar fi cea a razboiului, unde acolo le dai naibii de orice idealuri si lucruri care ti s-au intamplat in trecut.
Acum, daca stai sa te gandesti, razboiul si moartea merg mana in mana. Pentru unii aduc pacea, iar pentru ceilalti, ii invata o lectie de viata. Anume, ca orice problema ai avea, nu se compara cu razboiul. Niciodata.