| biabluey a întrebat:

Sunteti de acord cu condamnarea la moarte? De ce?

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

As vrea sa vad dac ati fi la fel de vehementi atunci cand v-ati trezi pe scaunul electric sau legati asteptand injectia sau glontele stiind ca nu ati facut nimic.
Solutiile radicale le adopta oamenii cu gandire obtuza, cu instincte criminale si dorinta de a vedea suferinta la fel de dezvoltate ca si ale criminalilor pe care ii condamna. Ei insa se ascund in spatele "dreptatii", sunt tot criminali dar sunt mai lasi si nu au curaj sa o faca si sa suporte consecintele, asa ca "pedepsesc".
Un popor care accepta pedeapsa cu moartea e un popor pierdut. E primul pas spre dictatura si abuzuri. Daca ati uitat(sau nu ati trait) in Romania de pana'n '89 atunci uitati-va la China, foarte multe tari arabe si SUA. Da SUA e tara cu cea mai mare dictatura si control din lume ascunsa in spatele democratiei.Tot ei sunt cei care provoaca toate razboaiele in interese enorme economice, luptand pentru "democratie".
Sa reflectati nu are rost poate si nici nu prea conteaza setea voastra de moarte pentru ca fiind in UE e foarte greu sa reavem asa ceva prea curand. Sper...

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Impotriva condamnari la moarte a criminalilor venim in intampinare cu drepturile omului, dreptul la viata, etc. dar ma intreb de drepturile mortului cine se ocupa?

| Vizitiul a răspuns:

Fiecare are dreptul la viata! Nu sunt de acord cu aceasta masura, cel putin in randul oamenilor.

April
| April a răspuns:

Daca este gresit sa ucizi, atunci nu este nicio diferenta daca omorul este comis de un individ sau de o societate, prin tribunalul sau.Asa incat nu sunt de acord.

| Razvan a răspuns:

Ar fi prea usorwinking
Merita sa-si traiasca propriu Iad aici pe pamant

| Silvia a răspuns:

Nu.Pentru ca pentru unii idioti condamnarea la moarte este o pedeapsa prea blanda.Ar trebuii sa sufere.

| DeeDee28 a răspuns:

Nu. Moartea e cea mai usoara pedeapsa... daca cineva sta in inchisoare mai mult timp e o pedeapsa mai mare decat sa moara si sa scape

identitate
| identitate a răspuns:

Nu, in schimb sunt de acord cu inchisoarea pe viata (dar chiar pe viata, pana la moarte) nu 10-20 de ani sau mai putin pentru o crima(voluntara nu din culpa). Crima e tot crima indiferent de motiv.Sa ucizi pentru a apara drepturile cetatenilor nu are logica.In plus daca e condamnat pe viata o sa sufere mai mult, asa doar cateva clipe si oricum toti murim o data.Singura crima scuzabila e pentru autoaparare, desi multi abuzeaza de dreptul acesta si ucid desi ar putea foarte bine sa se apere doar ranind.
Sa nu mai vorbim de desele cazuri de oameni executati fara vina din cauza unor erori judiciare si a unor abuzuri."Tapul ispasitor" e la moda peste tot.

| campanario a răspuns:

Nu! Orice om are dreptul la viata.Insa inchisoarea pe viata da happy Cum ar fi violatorii, ucigasii. Nu vad corect ca ei sa scape cu cativa ani de inchisoare, si cand ies de acolo sa faca din nou ce faceau inainte.

| 334499 a răspuns:

Pedeapsa cu moartea e prea putin pentru unii criminaliwinking

| Lilik a răspuns:

DA. Pentru ca unii o merita cu varf si indesat.

| Lilik a răspuns:

Care mi-a dat stupid?laughing stupidule! daca eu asta cred si tu esti de alta parere asta e viata. ca fiecare e diferit. revenind la pedeapsa cu moartea.cum ar fi corect sa procedezi cu un asa zis om care a ucis in serie "n" persoane, le-a mutilat, le-a torturat pana si-au dat duhul? ti se pare normal sa il tii intr-o camera la racoare si sa-i dai paine si apa? dupa ce a facut ce a facut? cand omori iei dreptul la viata altui om, devenind criminal in serie devii o bestie. ceea ce nu se mai numeste a fi uman. in concluzie, nu mai esti in masura sa beneficiezi de drepturile omului. si aici mi-am incheiat pledoaria.

| florin_7920 a răspuns:

Nu findcă indiferent ce ar face cinefa nu ai dreptu să iei viaţa nimănui, esti de acord.

| SufletDeCopil a răspuns:

Nuh. nu sunt de acord cu asa ceva.hai sa fim seriosi nimeni in lumea asta nu merita sa moara. orice ar fi facut:yawn

| nestlebaby a răspuns:

Ca om, nu doresc moartea nimanui, dar de exemplu, unui criminal in serie ce nu-si recunoaste vina si daca si-a recunoscut-o e mandru de ceea ce a facut si ameninta ca daca va fi eliberat, o va lua de la capat, eu sunt de acord pentru ca un astfel de om e insetat dupa sange omenesc si ori e nebun ori criminal din facere. un astfel de om, numai prin moarte il opresti de a mai comite alte crime.

| cosm1n_9149 a răspuns:

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Ucigand nu condamni crima in niciun fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a mai intrebat si au raspuns citeva sute de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sub nicio forma. Este inadmisibil cum un om condamna la moarte un om...
Inca nu s-a descoperit provenienta vietii: daca ne-a fost daruita sau a evoluta; deci n-avem de ce sa ne batem joc de ea. Chiar daca era a noastra, insemna la fel de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
c2rmen zici ca e inadmisibil ca un om sa condamne pe altul la moarte dar acela care ucide nu a condamnat la moarte pe celalalt.
pentru toti cei care ucid, violeaza sau in special pentru cei care isi bat joc de copii nevinovati spun da, de ce nu? dupa cativa ani de racoare se intorc si ce fac omoara sau violeaza din nou.sa va spun ceva unu care oamoara sta un an doi ca se scoate daca are ceva malai iasa afara si ce face acelasi lucru si daca stai sa te gandesti ca altu fura o gaina si sta 20 de ani...nu are rost spun un simplu DA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@anonim : cei care ucid n-o fac din proprie initiativa. Sunt obligati de circumstantewinking. Daca ar fi fost in masura sa decida, peste 80% nu ar faca asa ceva. Bun, aici intervin banii, rodul noii esentii a vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Lilik
Esti diabolica, honey...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord imi aduc aminte de tilharul rastignit pe cruce linga isus a avut iertare va fi in rai nedumerit

| manna a răspuns:

Am citi atent toate raspunsurile, sa stiti ca aici vrind sa dau eu un raspuns ma balansez intre 2 situatii.la care VA ROG sa reflectati!
---- din ipostaza unei mame, sotie, sot care si-a gasit copila
(sotul, oricine foarte drag)---mutilata, violata, omorita cu bestialitate, sau distrusa de nerecunoscut, avind dovezi clare si sigure de vina criminalului, oare cu ce dorinta vine fiecare atunci? IN MOMENTUL CIND IL VEZI IN OKI? mai gindesti la drepturile omului? mai iti pasa de ce vrea el? lui de ce si cine i-a pasat? sunt sigura ca acea mama cu sufletul sfisiat il vrea mort, in chinuri la fel ca odrasla ei, si sincer! II DAU DREPTATE!, nu exista inkisoare pe viata (sentinta care nu a primit modificari in 15-20 ani), voi nu va dati seama cei ce numiti ca e ok doar inkisoare pe viata ca asta e fffffff mult! in acest timp se schimba conducerea inkisorii, mediul juridic, pina si conducerea tarii, iar in inkisorile noastre stiti ca e un " cumatrism" vicios, criminalii acolo isi fac relatii, ies mai periculosi, si foarte des ies inainte de termen daca se straduie bine, cai am mai spus in " O VIATA" se schimba multe! nu mai faceci iluzii din filme! in inkisori doar violatorii invata chinul si durerea pe propria piele. iar ceilalti sunt ok... deci pentru un mizerabil din asta... l-as distruge in kinuri!
---------in perspectiva omului de rind care vad doar in filme si la stiri durerea altora, si nu ma atinge personal...pai aici mai pot sa gindesc pe rece, sa zic ceva de drepturi si pareri... dar totusi tot la scaunul electric as trimite " FENOMENELE" CRIMINALE, da! fenomene caci nici animalice nu le pot numi, in lumea animalelor si ele sunt mai blinde, in rest, bafta si aveti grija de voi!

| mihu a răspuns:

Nu. In cazul unei erori judiciare nu se mai poate face nimic.