| cornculapte a întrebat:

De ce nimeni nu este de acord cu eutanasia, avortul, sinuciderea,(nu le sustin, exemplific) dar condamnarea la moarte are libera trecere? Ba chiar eutanasia este ilegala. Presupun ca cei care nu vor sa o legalizeze sunt crestini si se iau dupa ideile Bisericii ca Dumnezeu este singurul care decide cand murim, singurul care ne judeca si ca nimeni nu are drept de viata si de moarte asupra altei persoane. Condamnarea la moarte nu inseamna judecata, pretinderea dreptului de viata si de moarte asupra prizonierului? Oare prin asta nu dovedim decat ca suntem niste criminali mai mari decat cei inchisi si condamnati?
Si nu inteleg, cu ce e avortul mai moral decat eutanasia, de avortul e legal, iar eutanasia nu?

1 răspuns:
| eugem35 a răspuns:

O sarcina ne dorita ce faci cu ea o ducu pina la capat in ipostaza in care nu doresti sa ai acel copil, doi adolescenti care fac si ei dragoste constata ca fata a ramas insarcinata si nu pot sa pastreze copilul atun este nevoie de un avort dar eutanasierea nu este timai buna pentru ca nu poti lua viata unui om