| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Sunteti obligati sa traiti, sau gasirea unor motive de a aprecia propria voastra existenta sunt necesare?

13 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Categoric ca sint necesare.M-am intrebat adeseori de ce traiesc si iata raspunsul; Ca orice animal, maninc respir si beau apa sau, dupa caz...

| sabin89 a răspuns:

Intr-un fel, suntem obligati sa traim. Nu am intrat in existenta fiindca asa am vrut. Am fost introdusi fortat pe o scena, iar acum trebuie sa jucam, fie ca vrem, fie ca nu vrem. Dar eu cred ca vrem. Cat despre motivele de care zici, poti incerca sa le gasesti. Daca le gasesti, bine; daca nu, poti trai si fara ele.

| RAY a răspuns:

Dar de ce sa ma sincucid daca am doar o viata?

| dragos9234 a răspuns:

Niciuna.
Traiesc pentru ca pothappy

| Delicacy a răspuns:

Trăiesc pentru că vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem obligati. Cine se simte obligat, nu a auzit de sinucidere. Traim pentru ca ne place. Traim pentru ca ne atrage ceva la aceasta viata. Gasim mereu un motiv pentru a trai. Motivele sunt necesare. Daca nu ar exista motive, cum am putea noi exista?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul meu, gasirea unor motive de a imi aprecia propria existenta sunt necesare.
Unicul motiv real si cel mai importan este acela ca fac parte din planul lui Dumnezeu, ca nu voi ramane la stadiul de om ci voi deveni un suflet vesnic in Raiul Sau, asta este scopul meu, si daca nu ar fi asta, nu ar merita sa traiesc pe acest pamant. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un motiv pentru care traiesc e pentru ca sunt o fire curioasa, insa cateodata cand vad atata prostie si mitocanie, zau ca imi vine sa ma mut pe alta planeta.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Suntem obligati sa traim, dupa cum am fost obligati sa ne nastem! nu am hotarat noi inceputul, nu avem dreptul nici sa hotaram sfarsitul!

| lolium a răspuns:

Ambele. din moment ce ne nastem, suntem obligati sa ne ducem viata pana la capat ( excludem sinuciderea); iar pentru ca aceasta sa ni se para cat mai usoara si frumoasa trebuie sa ne apreciem pe noi insine

| NuStiuNimicNiciodata a răspuns:

Tu stii care e motivul existentei mele. Nu mai trebuie sa explic. Nu m-am nascut pentru ca am vrut. Si nici macar nu pot muri cand vreau. Exist asa in van, in vesnica mea zona gri.

| frzq1 a răspuns:

Nu v-ati plictisit de desert?

| GodHatesUsAll a răspuns:

Un singur motiv ma tine in viata, sa incurc cat mai multa lume.