| AvalohAlyn a întrebat:

Voua ce va da putere si motive sa traiti?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Dragostea, imbratisarile si sustinerea afectiva a celor dragi, giumbuslucurile hazlii ale catelusei mele adorate, muzica pe care o ascult, picturile pe care le admir, cartile pe care le citesc, filmele/piesele de teatru pe care le vizionez, plimbarile in natura (acum, primavara, cand e caldut si toti pomii sunt in floare sunt, de-a dreptul superbe), conversatiile interesante pe care le port cu oamenii din cercul meu socio-profesional (elevi, colegi, colaboratori/parteneri pe anumite proiecte educationale etc) si cu cei din grupul de prieteni apropiati si familie, De aici, imi extrag in continuu puterea de a merge mai departe, aici imi gasesc refugiul in clipele grele, si tot aici descopar, clipa de clipa, frumusetea irepetabila a vietii, umplandu-mi sufletul de senin si fericire.
Motivatia mea de a trai este de a munci, de a fi foarte, foarte buna in ceea ce fac (cea mai buna, daca se poate), de a transmite elevilor mei valori si principii, informatii teoretice si deprinderi practice, contribuind, intr-o mai mica sau mai mare masura, la dezvoltarea lor cognitiva, psihoafectiva, sociala, ajutandu-i ca intr-o zi sa devina oameni puternici, buni si drepti in societate, cultivati si bine plasati profesional. De asemenea, sa jut pe cei in suferinta e un scop al vietii mele. Sa ofer un zambet acolo unde a fost o lacrima, sa ajut pe cineva sa-si gaseasca calea, sa se ridice atunci cand este la pamant, sa ofer, cat de mult pot (financiar, dar si timp, caldura, atentie, afectiune, solidaritate) copiilor fara parinti, batranilor singuri si bolnavi, animalelor fara stapan (fac doua activitati de voluntariat in acest sens, ritmic, una cu adolescenti fara parinti, alta cu caini fara stapan, adunati de pe strazi intr-un adapost privat, cu conditii excelente pentru viata lor, in care se promoveaza adoptiile, dar care insuficiente fonduri pentru a plati angajati, asa ca are o nevoie disperata de voluntari dispusi sa sacrifice din timpul lor pentru a hrani/ingriji cainii).
Cred ca scopul vietii este sa fii un om bun, cinstit, harnic si priceput, sa iti cunosti, dezvolti si atingi potentialul maxim, sa faci cat mai multe lucruri frumoase si folositoare tie, dar si celorlalti si sa aduci o schimbare pozitiva daca nu poti in lume, macar in mediul tau de viata.

20 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Ființele pe care le iubesc. Așa cum le tratez pe ele, așa mă tratez pe mine și invers.

| SufletDivin a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Draga Suflet,
Imi poti spune si mie cum vine explicatia ''și invers''?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru SufletDivin):

Primeşti exact ceea ce oferi, chiar şi sub altă formă.

| Drimmero a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Sa inteleg ca mergi pe principiul ' platii cu aceeasi unitate de masura'?
Interesant

| SufletDivin a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Draga Suflet,
Da, dar nu ai nici o garantie ca primesti ceea ce oferi.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru SufletDivin):

Nu ştiu cum stă treaba la tine, dar ceea ce am oferit eu am primit înapoi chiar şi înzecit. Nu pe moment neapărat, în schimb am primit atunci când chiar am avut mare nevoie(situații extreme). Nu rişti nimic dacă faci un bine cuiva. Chiar dacă acea persoană te tradează şi te abandonează, tot îți face un bine. Nu avem nevoie de prefăcuți în viețile noastre, aşa că tot noi ieşim în avantaj dacă ele aleg să dispară.

| SufletDivin a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Draga Suflet,
Ai oferit tu unei persoane totul si apoi te-a abandonat?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru SufletDivin):

Nu.

| Drimmero a răspuns:

Tot ceea ce iubesc ma motiveaza sa traiesc pe acest pamant!
Incepand de la familie pana la Arsenal, n-as putea trai fara ceea ce iubesc/

| T0T a răspuns:

Familia și faptul că e tot ce am viața asta.

| Sn4k3 a răspuns:

Viitorul, ce, tu nu vrei sa-ti indeplinesti un vis sau sa faci anumite lucruri, sa-ti traiesti intr-un anumit fel viata? Ca doar n-ai primit-o degeaba.

| gemeni6226 a răspuns:

Faptul ca o zi nu e ca alta si in fiecare zi descopar ceva interesant sau in viata sau pe internet si in plus ca am doi copii reusiti pe care vreau sa-i vad la casele lor si sa-mi vad nepotii.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Faptul ca as putea realiza ceva si de a face ceva lucruri marete in viata mea asta ma motiveaza pe mine sa nu renunt la ea.
Mai sunt multe alte lucruri ce trebuiesc vazute si descoperite si multe locuri de vizitat unde as vrea sa ma duc.

| Deaad a răspuns:

Frumusetea vietii pe care am redescopeit-o recent, dupa aproape 2 ani de nihilism si pesimism extremist, depresie si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara poezie si BMW viata e pustiu!

| pufipo a răspuns:

Oricât de supărată aş fi azi, mâine va fi mai bine, viaţa merită trăită indiferent cât de greu îţi este azi/mâine
Eu îmi dau singură puterea de a trece mai departe peste greutăţi şi fericirea/dragostea mi-o dă al meu şi familia.

| Sexyfoxy2003 a răspuns:

Persoanele care mă susțin mai mult:mama și tata.Ei îmi dau motive să trăiesc. Tata-brea să mă vadă la casa mea, iar mama, nu vrea sa moara până nu își va cunoaște viitorii nepoți.Iar motivul meu:sunt curioasă să văd ce voi ajunge în viața, vreau sa călătoresc și să-mi întâlnesc marea iubire
Sper că te-am ajutat

| hyperbeast777 a răspuns:

Toti suntem frumosi in ochii lui Dumnezeu.Chiar daca viata e grea nu inseamna ca trebuie sa lasam capul jos si un alt motiv ar fi rudele parintii toti te iubesc (is just a bad day no a bad life=este doar o zi rea nu o viata rea)