| RAY a întrebat:

Tehnologia a evoluat dar nu si omul ce parere aveti?

49 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Tehnologia reflecta evolutia omului altfel spus o tehnologie apare doar atungi cand omul este (evoluat) pregatit pentru ea; "de ce nu a aparut internetul acum 100 de ani?"

| venusdoom a răspuns:

Oamenii au involuat. E adevarat... tehnologia ne face viata mai usoara, dar in loc sa fim determinati sa descoperim mai multe, si de ce nu chiar si in folosul planetei, noi in schimb ce facem? Folosim masinarii doar pentru a ne usura munca si pentru a putea petrece mai mult timp in fata TV ului sau calculatorului.
Planul unora da roade, If you know what I mean...

| anonim_4396 a răspuns (pentru venusdoom):

Adica suntem manipulati?

| venusdoom a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap.

| anonim_4396 a răspuns (pentru venusdoom):

Si in ce sens suntem manipulati?

| venusdoom a răspuns (pentru anonim_4396):

O privire in jur e de ajuns ca sa-ti dai seama si sa intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru venusdoom):

Adica se investesc tot mai multi bani in tehnologia computerelor, cu un alt scop in afara celui de a scoate bani? Nu prea intelg ce vrei sa spui, esti prea subtil.

| venusdoom a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu incercam sa raspund la intrebarea pusa de raymusic22tm intr-un mod cat mai coerent. Pare-se ca nu a tinutthinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru venusdoom):

Scuze pentru insistenta..numa' bine

| venusdoom a răspuns (pentru anonim_4396):

oh go on. Seara faina sa aibig grin

| RAY explică (pentru venusdoom):

Citatul asta l-am vazut intr-un film fain in care oamenii cumparau timp ca sa traiasca

| venusdoom a răspuns (pentru RAY):

Citat? Care citat?
Filmu se numea "In time" big grin.

| RAY explică (pentru venusdoom):

Intrebarea

| venusdoom a răspuns (pentru RAY):

thinking aham

| 0PopaPorno a răspuns:

Gresit. Omul a evoluat. Din rau in mai rau.

| Konata a răspuns:

Buna!
Sincera sa fiu, sunt de acord doar partial cu aceasta afirmatie.Nu crezi ca omul din trecut a evoluat? Adica gandeste-te ca oamenii traiau in triburi, vanau, nici nu aveau haine. parerea mea este mai compelxa. Deci daca omenirea a evoluat din punct de vedere tehnologic asta se datoreaza evoluarii oamenilor adica daca oamenii nu s-ar fi schimbat, nu ar mai fi astazi atatea masinarii, electronice, etc ..Compara omul Australopitecus cu omul de astazi. Cred ca omul a evoluat enorm. Nu stiu daca m-am facut inteleasa insa daca vrei sa vorbesti despre acest subiect mai aprofunndat ma poti contacta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Konata):

laughingomul a evoluat? Prin perioadele amintite de tine se murea de cancer si virusi, sida si alte prostii? Tu nu vezi ca razboaiele devin din ce in ce mai sangeroase si soldate cu tot mai multi morti? omul a involuat, a devenit tot mai rau si egoist.Si nu crede toate prostile ce le vezi pe Discovery, daca pamantul ar avea cat spun ei, nu ar mai exista.Tu nu vezi ca un sfert din populatia USA e obeza? ti se pare normal? Nu o mai ducem mult, o sa crapam pana la urma din cauza experimentelor pe care ei le fac si dau vina pe efectul SERA.

| RAY explică (pentru Konata):

Lipsa cititului a gandiri, lipsa efortului fizic, lipsa unei hrane sanatoase nu vad cum a evoluat omul spre bine

| Konata a răspuns (pentru RAY):

Oricum eu tot cred ca omul a evoluat si fizic si psihic.

| Azµre a răspuns:

Tehnologia nu ar fi evoluat fără ajutorul intelectual al omului...

| RAY explică (pentru Azµre):

Nu uita ca genile speciei au creat inventile, tu ai putea crea un tv, pc acum? personal cred ca omul nu a evolua deloc e la fel ca acum o mie, zece mii de ani ne deosebeste doar prezentul, uitate la piramide, la civilizatia greaca, mayasi suntem noi mai destepti ca ei?

| Konata a răspuns (pentru Azµre):

Exact. Asta am sous si eu happy.

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Suntem, doar că nu ne mai interesează, sau pur și simplu uităm lucrurile banale.
Oricum ar fi, trebuie să existe și o oare care evoluție a intelectului uman, chiar dacă avem mașini, roboți care fac majoritatea lucrurilor posibile pentru noi, trebuie să ne ducă capul să le și folosim.
Sfera intelectului uman este largă doar că ne i-a din ce în ce mai mult timp să ne gândim la trecut, să accesăm infirmații învâțate în trecut.

| Azµre a răspuns (pentru Konata):

Așa este, doar că omul uită de unde a plecat, informațiile din trecut se uită sau nu li se dau importanță. Unii zic că n-am evoluat. Dar dacă ar fi să arunci un om în sălbăticie, crede-mă s-ar descurca, s-ar întoarce la instinctele primare, adică, vânează sau fi vânat.
Oricum intelectul uman evoluează odată cu tehnolgia asta e clar.

| RAY explică (pentru Azµre):

Pune tu acum cativa oamenii sa faca o piramida sa vad daca poate

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Poate, stai liniștit, doar că le trebuie un impuls și acela ar fi să le tai absolut toate crăcile de sub picioare. Să îi intorci la cum erau acum 6000 de ani și ar face-o. Ar găsi metode.
Ceea ce evidențiezi tu nu este decât o teorie, nimic mai mult. Poate fi plauzibilă sau nu.

| RAY explică (pentru Azµre):

Omul se naste cu o minina ineligenta, eu nu spun ca nu ar putea sa faca o piramida ca tu nu ai putea sa faci un pc, eu spun ca in ziua de azi lipsa efortului fizic, hrana proasta, lipsa cititului lucruruile astea nu sunt bune

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Asta da, de aceea am și spus să îi intorci înapoi în timp acum 6000 de ani, atunci nu ar mai fi avut condițiile de acum, ar fi existat o altfel de alimentație și efort fizic. E logic.

| RAY explică (pentru Azµre):

E pacat ca numai vedem copii cu carti in mana, copii care se joaca pe afara si doar pe pc e pacat

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Ahaaaa au fost cândva vremurile alea!
Acum niciun copil nu a citit o carte! Excludem tâmpenii gen jurnalul unei fete de oraș sau alte tâmpenii. Ci să citească un Ion Creangă, Eminescu, Sadoveanu, Preda, și mulți alții.
Așa dacă îi întrebi toți au citit și au făcut. Dar dacă îi întrebi ce îți vor da numai denumiri de cârți scrise de scriitori contemporani, și majoritate numa idioțenii.
De jucat, păi eu mă jucam cu colegii de liceu atinsea în clasa a 12 a și ascunsea la orele de sport. Ăștia acum se dau bolnavi și stau și se joacă pe facebook de pe mobil sau vorbesc pe mess.

| RAY explică (pentru Azµre):

Da si eu cand eram la scola ma jucam seara ce vremuri frumoase, tu mai citesti carti?

| Azµre a răspuns (pentru RAY):

Din când în când eu citesc pe WC. Ultima care citită a fost acum 2 săptămâni, The Shining de Stephen King, care a fost mult mai captivantă decât filmul! Acum am alta la tron și anume Edgar Allan Poe o carte care cuprinde toate povestirile lui.

| Konata a răspuns (pentru Azµre):

Corect.

| Seby90 a răspuns:

Gresit, omul experimenteaza la persoana intai evolutia. Datorita fluxului de informatii care este mai mare de n ori decat cel de acum 100 de ani sa zicem, "creierul" este fortat sa evolueze. De aceea in ultimii 10 ani s-au dublat cazurile de autism in care diferite persoane isi aduceau aminte fiecare detaliu al fiecarei zile pe care a experimentato si multe alte anomalii legate de creierul uman.

Daca este sa vorbim despre moralitatea omului? Aceasta involueaza, intr-adevar, modul de gandire este delasator, suntem ultimele gunoaie ale acestei planete. Mi-e scarba de rasa noastra, la tot pasul prostia (individuala) te ineaca subit. Dar pe plana biologic, omul evolueaza, si daca stai sa te gandesti, doar 0.5% la nivel de adn ne separa de neanderthalieniwinking.

| RAY explică (pentru Seby90):

Dar seby eu vad generati de persoane care numai citesc sa numi spui ca statul pe facebok creaza inteligenta

| Seby90 a răspuns (pentru RAY):

Nu vorbesc de individ in parte, e clar ca tata floarea din comuna isi pune status ca mulge vaca pe facebook si mai ales ca in timpul liber joaca farmville in loc sa planteze 2 rosii, eu vorbesc de oameni ca specie... Evoluam, dar nu la modul ca ne inaltam ni se alungesc degetele si devenim mai slabi si ne facem alieni, evoluam subtil, fiind capabili sa inglobam toate diferentele care ni le ofera tehnologia. Asta nu tine de inteligenta asta tine de darwin.

Mi se pare si normal ca atunci cand un pc / o masina etc face totul pentru tine ca tu sa devii mai stupid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de ce se considera rautatea o treapta descrescatoare in evolutia umana... avansam cu tehnologia. Tot animale suntem pana la urma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Animal esti tu ma asta pentru ca nu stii sa faci diferenta intr-un om cu chipul si asemanarea lui Dumnezeu si un dobitoc care nu s-a nascut decat cu instincte.Tu crezi ca omul e animal doar pentru ca are unele carcateristici asemanatoare cu alte animale, te inseli toti semanam putin pentru ca suntem parte din natura si din ecosistem pe care am reusit sa-l distrugem la ce superiori suntem cu experimentele lu' peste.

| stpu a răspuns:

Cand vad intrebarea asta nici nu stiu ce sa cred: esti beat sau ai rumegus in loc de creier?
Toate persoanele, absolut toate(fara nicio exceptie) evolueaza, numai ca nu este posibil ca toti s-o facem in aceeasi masura; astfel unii sunt mai prosti, altii mai destepti, dar toti au evoluat.

| xanderblackx a răspuns:

Nu serios. si atunci cum a evoluat tehnologia daca este 100% creata si imbunatatita de om? orice evolutie a creierului uman, implicit a omului, are efecte asupra tuturor lucrurilor ce ne inconjoara. acum depinde cum definesti tu evolutie... doar nu te astepti sa ne mai creasca vreo mana sau vreun picior ca sa putem spune ca am evoluat si noi. numai bine, think about it

| TroolGheoerghe a răspuns:

Evolutia omului e grea, abia in 700000 de ani vezi schimbari in rasa umana dar, adevarat tehnologia evolueaza repede ca si avioanele sonice rolling on the floor

| TheBlackEmo a răspuns:

Ba au evoluat, daca omul nu ar fi evoluat atunci tehnologia ar fi stat pe loc, omul a evoluat!

| CarlaHecox a răspuns:

Omul a involuat.Grav.Este prost, egoist si ipocrit, cu multe prejudecati si insulte bine stocate in creierasul ala.
Macar in epoca de piatra exista respect si intrajutorare.

| 1123152525 a răspuns:

Este foarte adevarat, dar oamenii au evoluatat daca te gandesti mai bine thinking
Funda

| MyToXicRoMaNcE a răspuns:

Oamenii au facut ca tehnologia sa evolueze, omul evolueaza poate, dar o tine in el, si nu o arata! cred ca daca am fi mai deschisi am schimba cu totul lumea, nu va mirati de ce toate chestiile si porcarioarele sunt facute in china? deoarece ei comunica! nu tin in ei, nu sunt gelosi, si nici hoti de genul : a uite mi-a spus ca vrea sa faca asta si ca e tare, e las ca o sa fac eu inaintea lui si a mea o sa fie mai tare"

| vikisim333 a răspuns:

Omul a evoluat odata cu tehnologia!

| diskjocket a răspuns:

Omul a evoluat psihic, daca nu isi foloseste inteligenta in scopuri bine intentionate nu inseamna ca a involuat.

| Azµre a răspuns (pentru diskjocket):

Treaba e alta, el vrea să construim o piramidă. Păi se poate dacă am fii 100000 de oameni, se poate, se numește forță de muncă. Pe când acum la ce ne mai trebuiesc piramide + că totul se bazează pe bani, pe economie. Atunci erau alte vremuri.

| nibiru901 a răspuns:

Ca masinariile intr-o zi o sa ne depaseasca