| anonim_4396 a întrebat:

Teoretizand, daca un om s-ar micsora la marimea unei molecule de oxigen, acesta ar mai fi capabil sa respire? Avand in vedere faptul ca si organele lui au fost micsorate.

7 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

Dacă tu ești cât o moleculă de oxigen, să zicem (fapt imposibil în practică), iar organele tale ți s-au micșorat la scară, firește că nu mai poți respira (ți se micșorează și plămânii deci respirația nu mai poate avea loc). Dacă totuși ar fi ca aceea moleculă să fie și ea micșorată la rândul ei sau ca oamenii să poată respira oxigen în stare atomică, da, cred că ar fi posibil.

| L1feDRAIN a răspuns:

Nu, pentru ca organele tale tot sunt minuscule, dar au nevoie de aceeasi cantitate de oxigen, logic: celulele tale sunt micsorate, iar cu o celula de oxigen (nu depinde cit de mare e) nu ajunge pentru intregul organism.

Bye...

| Bøøgey a răspuns (pentru L1feDRAIN):

Celula de oxigen, zici, huh?

| L1feDRAIN a răspuns (pentru Bøøgey):

Ai dreptate.

| ubox7007 a răspuns:

Nu, raspunsul este mai mult decat logic, daca esti cat o molecula de oxigen nu poti respira oxigen, pentru ca nu ar intra in tine o molecula de oxigen, daca ai descompune molecula de oxigen ramai cu atomi (Molecula e cea mai mică parte dintr-o substanță care păstrează compoziția procentuală și toate proprietățile chimice ale acelei substanțe.) Deci raspunsul final este Nu!

| ThePuffy a răspuns:

Nu

| AdrianPanaintescu a răspuns:

Dar intr-un alt mod!