| cornelmarius a întrebat:

Teoria big bangului mai are o problema. Daca initial se presupune ca a fost doar energie, nu mai putem vorbi de spatiu. A presupune existenta spatiului fara gravitatie e cam ciudat.
Explozia de energie deci presupune ca la inceput universul nu avea masa, iar in primele fractiuni ale existentei lui am avea spatiu fara gravitatie. Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Culca-te la loc.
"Daca initial se presupune ca a fost doar energie, nu mai putem vorbi de spatiu."
Dupa fizica lu peste prajit poate.
"A presupune existenta spatiului fara gravitatie e cam ciudat."
Eu cred ca ai gresit realitate.

| RAY a răspuns:

Cate documentare ti-am dat dar tu nimic nu ai inteles nimic incredibil, cand a avut loc bg bang era destul spatiu, mai ales ca materia extinde spatiu, inainte de big bang nu exista spatiu, odata cu big bang a aparut energia sau materia
spatiu -timp
gravitatia
forta tare si slaba
intrebarea e ca a cauzat acel big bang
omule a existat materie deci exista spatiu, materia exista apare si gravitatie una se leaga pe alta e asa greu de inteles

| Rührselig a răspuns:

Spaţiul gol, vacuum, are şi el energie, fascinant, nu? Ai o analogie mult prea simplistă, ceea ce face întrebarea ta greşită din start...

| cornelmarius explică (pentru Rührselig):

Pai tocmai ca vreau sa vad unde este gresit, si nu este intrebarea mea ci este luata de undeva!

| Inferno a răspuns (pentru cornelmarius):

Cred ca ai luat intrebarea de pe 'Analfabeti.ro".

| cornelmarius explică (pentru Inferno):

Am luat-o de la cineva de pe facebook si daca stii mai bine explica unde este gresit si ce! happy

| bittersweetgirl a răspuns:

Eu cred ca gravitatia a aparut dupa ce a fost creat universul. Alte universuri nu au aceleasi legi fizice ca al nostru...zic si eu. Oricum, interesanta intrebarewinking