| 非有神论者 a întrebat:

Teoria evolutiei, bing bang-ul este o prostie zic credinciosi.

Ce este Dumnezeu?
Care este explicatia pentru existenta lui Dumnezeu?
Cum este posibil ca o fiinta atotputernica sa existe?

20 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Cripy intreaba:
Teoria evolutiei, bing bang-ul este o prostie zic credinciosi.
Nu spun că este o prostie, doar mă rezum la ştiinţă; prin urmare e o teorie inventată de o fiinţă creată de Dumnezeu.
Ce este Dumnezeu?
O putere omniprezentă/Creatorulhappy lumii.
Care este explicatia pentru existenta lui Dumnezeu?
Dumnezeu a vorbit/a lucrat. ...deci, "Caută şi vei găsi"! Aşadar, "Dumnezeu nu rămâne dator nimănui"!
Cum este posibil ca o fiinta atotputernica sa existe?
Dovada, e ceea ce a creat, prin inteligenţa Sa supremă.happy

| JeSa a răspuns:

Cripy-plictisitu,
...ca atare legile Sale sunt pentru întreaga planetă, iar teorii sunt multe ca şi opinii/argumente/sfaturi...prin urmare, nu stau să judec acţiunea lui Dumnezeuhappy, de care nici nu mă îndoiesc!

| syme a răspuns:

Da, asa este, unii oameni credinciosi afirma ca teoria evolutiei si Big Bangul sunt niste prostii. Asta nu inseamna ca toti afirma si sustin asa ceva. Este bine sa facem diferentieri intre unii oameni si alti oameni.
Despre Dumnezeu insa, daca facem abstractie de religii in sine, si ne referim doar la pozitia teista, este o entitate care reprezinta cauza universului. Si daca a adus universul in existenta, atunci este o fiinta extrem de puternica si extrem de inteligenta.
Referitor la explicatia pentru existenta lui Dumnezeu, cred ca ar fi bine sa iti rafinezi putin intrebarea. La ce fel de explicatie te referi? La cea pe care Dawkins o pretinde in God Delusion?
O fiinta atotputernica este posibil sa exista la fel cum poate sa existe una puternica.

| syme a răspuns:

Cripy,
Tu spui asa:
"Oamenii din diferite colturi ale pamantului cred in dumnezeu TOCMAI pentru ca exista o legatura intre ei. De abia in momentul in care europenii au ajuns in america si au omorat aproape toata populatia nativa din america de nord, a existat conceptul de crestinism acolo."
Insa demersul tau era acela sa demonstrezi ceva in legatura cu credinta in Dumnezeu, nu cu existena stricta a Dumnezeului crestin. Una este conceptul de crestinism si cu totul alta este credinta in Dumnezeu. Credinta in Dumnezeu a existat si inainte de crestinism.
Asa ca nu poti argumenta explicand aparitia conceptului de crestinism intr-o cultura ca de fapt aparitia acestui concept a are de-a face cu faptul ca oamenii au inceput sa creada in Dumnezeu.
Termenul "crestinism" nu epuizeaza universul de discurs pentru termenul "Dumnezeu".

| syme a răspuns:

Nccmn,
Savantii astia de care vorbesti ce au fost, sceptici sau crestini?
Sau ai preluat ideea din Dawkins si atat?

| syme a răspuns:

Nccmn,
Inca o chestiune interesanta. Spui ca exista mii de savanti si invatati arsi pe rug pentru ca au contrazis dogmele. Imi poti da o macar o singura data bibliografica pentru aceste mii de savanti si invatati arsi pe rug?

| syme a răspuns:

Cripy,
In raspunsul tau nu ai specificat pentru cine este raspunsul. Nu stiam ca te referi la ceea ce a scris vasilegheorghe09.

Si daca la el te refereai, atunci ai raspuns impecabil.
Te-am si votatwinking

P. S. Totusi cu mentiunea ca ultima parte a respectivului raspuns este nefondata. Adica nu ai un argument decat pentru jumatate din ceea ce ai afirmat referitor la "minunile lui Dumnezeu".

regis
| regis a răspuns:

Eu sunt credincios, dar nu le consider niste tampenii, ci niste teorii stiintifice nedemonstrate inca. Ceea ce nu inseamna nici ca sunt corecte, nici ca sunt gresite, ci doar ca sunt teorii.

| ania a răspuns:

Poate te ajuta un citat care mie mi-a placut:
"(datorita) perspicacitatii lui, Kant. a inteles ca toate argumentele in favoarea existentei lui Dumnezeu se reduc la argumentul ontologic. Existenta este creatia lui Dunemnezeu-continua, neincetata, permanenta. Existenta este modul in care Dumnezeu ne mentine, prin actiunea sa continua in fiinta. Faptul de a fi este faptul de a fi mentinut in fiinta de Dumnezeu.Nu pot spune nimic fara a implica prezenta, de fapt co-prezenta divina...Nu pot afirma ori nega ceva fara ca' existenta' sa fie implicata in acest act, ca un suport ori ca o atribuire. Existenta este prezenta lui Dumnezeu. Daca el nu ar fi prezent nimic nu ar exista iar de indata ce este de fata, faptul de a fi incepe sa fie cu putinta.In 'a exista' toate fapturile isi dau intalnire cu prezenta lui Dumnezeu.Nici o faptura nu ar putea exista fara ca Dunezeu sa fie de fata, prezent in ea sub forma existentei acesteia.In noi 'exista ' omniprezenta lui Dumnezeu. Faptul ca existam este o dovada absoluta a faptului ca Dumnezeu 'exista' si ca este oriunde prezent.' substanta existentei este faptul de a fi continuu creata de Dumnezeu.Imediat ce Dumnezeu inceteaza sa o mai creeze, substanta existentei se dizolva:ea dispare asa cum dispare si cuvantul, dupa ce gura care l-a rostit s-a inchis. Existenta este modul in care Dumnezeu este vizibil, prezent.Acest act al lui Dumnezeu este este-le din orice predicatie." H R Patapievici, Omul Recent

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Întotdeauna religia a fost o piedică în calea ştiinţei. Stau mărturie miile de savanţi şi învăţaţi arşi pe rug pentru că au cutezat să contrazică dogmele religioase.

Şi când savanţii au susţinut că pământul nu e plat, religioşii i-au luat în derâdere şi multe alte exemple se pot da.
Încetul cu încetul, biserica este nevoită să recunoască adevărurile ştiinţei, adevăruri verificate experimental şi nu iluzii sau păreri subiective.

Electricitatea, automobilul, telefonia, internetul sunt datorate ştiinţei şi nu religiei care, în ura ei faţă de ştiinţă şi progres, de multe ori le-a considerat ''uneltele diavolului''.

| daddy a răspuns:

@cripy
nu ai cu cine oh go on
tu vrei sa dezbati teoria evolutiei cu persoane care intreba " de ce maimutele nu mai evolueaza si astazi? "

caz inchis

| 非有神论者 explică:

Dumnezeu exista si este posibil pentru ca il simtim.
Dumnezeu exista pentru ca Oameni intre care nu exista nici o legatura cred in Dumnezeu.
Dumnezeu exista pentru ca pur si simplu exista.
Dumnezeu, o fiinta atotputernica exista deoarece exista fiinte puternice.
Dumnezeu exista pentru ca este o explicatie pentru ceea ce nu pot intelege.

Extraordinar, m-ati convins: Am devenit un credincios. Aleluia. Slava domnului

sau NU! Nu m-ati convins.

Oamenii din diferite colturi ale pamantului cred in dumnezeu TOCMAI pentru ca exista o legatura intre ei.De abia in momentul in care europenii au ajuns in america si au omorat aproape toata populatia nativa din america de nord, a existat conceptul de crestinism acolo.

Ma minunez in fiecare zi dar nu pentru ca este vreo minune a lui dumnezeu. Ma minunez cum omul poate sa zboare, cum eu pot sa ma uit la un ecran si sa scriu aceste texte, cum pot sa vorbesc la telefon, cum oamenii au reusit sa creeze dintr-o celula prin clonare o oita pe nume Dolly, ma minunez cand aud ca Vasile a
fost operat pe inima si continua sa traiasca.

Cum il simititi voi pe Dumnezeu? Va mangaie pe crestet cand va simtiti rau? Ce inseama ca il simtiti voi pe Dumnezeu? Aveti un al saselea simt?

| 非有神论者 explică:

@syme: "Insa demersul tau era acela sa demonstrezi ceva in legatura cu credinta in Dumnezeu, nu cu existena stricta a Dumnezeului crestin. Una este conceptul de crestinism si cu totul alta este credinta in Dumnezeu. Credinta in Dumnezeu a existat si inainte de crestinism."
Raspunsul meu era o explicatie pentru vasilegheorghe09 care zicea "Cum iti explici faptul ca oameni din diferite colturi ale Pamantului cred in Dumnezeu(care au credinta adevarata ortodoxa), oameni intre care nu exista nici o legatura. Raspunsul e pentru ca ei simt pe Dumnezeu ca exista"
El nu se referea la divinitate la modul general ci precizeaza foarte clar ca oamenii din diferite colturi au credinta adevarata ortodoxa. daca ai cumva informatii referitoare la existenta crestinimisului inainte de venirea europenilor as vrea sa le cunosc si eu. Cat despre aparitia crestinismului in diverse culturi istoria are destule exemple prin care crestinismul fost fortat in societate!

| 非有神论者 explică:

De unde stii tu ce a creat si cat a creat dumnezeu? din biblie reiese ca a creat pamantul/soarele/luna. restul universului le-o fi creat sefu lui?

| veronyka a răspuns:

Exisă, şi este posibil, omul încă nu a evoluat atît de mult încît să poată explica. Nu-l simţi uneori?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant cum pui intrebarile. E ca si cum uitandu-de la o casa te-ai intreba: este posibil oare ca cineva sa o fi construit; sau pur si simplu crescut singura in acea forma?

Explicatia pe care trebuie sa o cauti nu este despre existenta lui Dumnezeu ci despre existenta ta. Uita-te in oglinda, priveste-ti mainile, studiaza-ti pielea, corpul, incearca sa te gandesti cum merg lucrurile pe interior. Uita-te cu atentie la o frunza, gandeste-te la modul minunat in care toate lucrurile se leaga intre ele in natura.

Si vei incepe sa te minunezi si sa te intrebi cum e cu putinta.

Intrebarea pe care poate ai vrut sa o pui este: daca Dumnezeu exista, eu de ce nu il pot vedea/percepe? Raspunsul la asta este simplu: liberul arbitru! Crezi ca am mai fi fost liberi daca l-am fi perceput pe Dumnezeu "by default"? Dar El ne-a lasat liberi sa alegem.

Pe Dumnezeu il vei gasi peste tot si niciunde. Pt. ca desi El este atotprezent, este in acelasi timp si un Tip discret, un adevarat gentlemen, care nu va da buzna peste tine fara sa fie chemat.

Iata ce zice Sf. Ioan Teologul in cartea apocalipsei: "Iata, stau la usa si bat; de va auzi cineva glasul Meu si va deschide usa, voi intra la el si voi cina cu el si el cu Mine"

Nu cauta sa ajungi la Dumnezeu prin stiinta. Pt. ca aceasta e ca si cum te-ai uita la o casa si ai incerca in mintea ta sa-ti faci un portret al mesterului - e echivalentul ridicarii unui zgarie-nori numai cu o roaba si o lopata. Cauta mai degraba sa cunosti direct cine e Mesterul mai intai si apoi casa t-i se va revela in intreaga ei splendoare.

Nu trebuie decat sa ciulesti urechile... Si mai apoi sa deschizi usa!

Sunt multe locuri de unde poti incepe. Important e sa pornesti la drum, iar mai apoi sa urmezi indicatoarele care iti vor aparea in cele mai minunat de neasteptate locuri.

Eu sunt ortodox si marturiesc ca Ortodoxia este cu adevarat singura pastratoare a Adevarului intreg asa cum ne-a fost el transmis de catre Apostoli. Profita de faptul ca te afli intr-o tara (inca) ortodoxa si cauta sa afli ce spune Biserica noastra.

Iata cativa autori care pot pune un bun inceput: Savatie Bastovoi, Danion Vasile, Pr. Gh. Calciu, Pr. Teofil Paraianu, Nicolae Steinhardt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva,, spunea''aici sa nu-l aflam pe D-ZEU prin stiinta. fals, aceste conceptii au infranat evolutia umana cu 15 secole (obscurantisti).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar care este explicatia pentru existenta lui Dumnezeu?
Pai dragule daca exista nu era asa o brambureala pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema voastra este ca nu credeti in inimaginabil

| vasilegheorghe09 a răspuns:

Cum iti explici faptul ca oameni din diferite colturi ale Pamantului cred in Dumnezeu(care au credinta adevarata ortodoxa), oameni intre care nu exista nici o legatura. Raspunsul e pentru ca ei simt pe Dumnezeu ca exista, asa cum intre gemeni, dupa ce au stat noua luni impreuna in aceeasi burta, in timpul vietii chiar daca sunt departe ei simt cand unul dintre ei e in pericol, tot asa si noi oameni, si al nostru suflet care e de la Dumnezeu venit il simtim chiar daca nu il vedem. Si inca ceva si animalele simt pe Dumnezeu: http://www.youtube.com/watch?v=F5Za9-uX4b8&feature=related si asta e doar un exemplu din multele. E bine ca vrei sa afli adevarul, cu privire la existenta lui Dumnezeu insa daca vrei sa iei decizia corecta trebuie mai intai sa fi impartial adica sa nu tii cu nici o parte si sa fi pregatit sa accepti adevarul. Apoi daca vrei sa iei decizia corecta trebuie sa cunosti bine ambele versiuni, si la sfarsitul acestei judecati care trebuie sa fie serioasa daca vrei sa aflii raspunsul corect atunci sunt convins ca il vei gasi pe Dumnezeu pentru scrie in Biblie ca Dumnezeu nu paraseste pe cel ce il cauta.