| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru crestini:
1)De ce asociatii Teoria Evolutiei cu Teoria Big-Bang? Care e legatura dintre cele doua?
2)De ce credeti ca prin simpla lor existenta aceste doua teorii infirma existenta lui D-zeu?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Va rog eu mult, nu confundati oamenii normali cu cei anormali. Nici-un om cu o cultura cat de cat acceptabila nu confunda Big Bangul cu evolutia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am intalnit foarte multe persoane care confunda evolutia cu big bang-ul. Eu as zice ca ignoranta este de vina. Nu e vorba ca nu pot sa se documenteze. Informatia se afla la "un click distanta".

Cat despre ele (teoriile) vs d-zeu, crestinismul e incompatibil cu Evolutia.

Daca accepti evolutia tu fiind crestin, atunci nu mai poti sa bagi in discutie partea cu adam si eva iar daca adam si eva nu au existat iar povestea este falsa, isus nu a avut motiv sa vina iar "sacrificiul" lui a fost inutil si illogic.

Am tot pus intrebari legate de evolutie si crestinism, intrebari la care nu am primit raspunsuri.

Daca esti crestin si accepti evolutia, unde tragi linie? De unde incepi sa zici "uite, acestia 2 sunt adam si eva, de la ei a pornit totul"? Dupa ce criteria alegi "omul"?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt ateu, dar incercam sa vad de ce crestini contesta cele 2 teorii.
"aca esti crestin si accepti evolutia, unde tragi linie? De unde incepi sa zici "uite, acestia 2 sunt adam si eva, de la ei a pornit totul"? Dupa ce criteria alegi "omul?"
Pai teoretic de la homo sapiens ca de acolo incepe in sine rasa umana, ca istoria contrazice crestinismul, asta e alta mancare de peste.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"rasa umana"... prin ce anume definesti "rasa umana"? Stramosul omului modern nu era "om"? De ce nu? Si esti sigur ca poti sa zici "uite, de la astia a inceput rasa umana" avand in vedere ca evolutia nu este brusca ci este treptata?

Cum ramane cu astia http://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal? Ei nu sunt "oameni"? De ce nu (sau de ce da)?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am zis teoretic, sigur ca toti sunt oamenii, dar homo sapiens are o caracteristica
mult mai mare ca restul hominoidelor care erau mai apropriate de primate.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru SaveOurSouls):

"Sebasu, acum esti iarasi ateu? "
Deci daca nu ai inteles din prima am sa iti repet din nou, nu sunt Sebasu sau cum s-o numi.
"Acum 100 de ani nu exista tv, acum 25 de ani aveam tv alb negru, acum lcd, plasma, asa este si cu stiinta si cu teoriile ei, se schimba, se infirma, se inlatura. Acum este moda "monkey", cine stie ce moda va fi maine, cu big-bang la fel."
Sunt bucuros sa-ti spun ca sunt de-acord cu tine in acest sens si anume spre deosebire de religie, stiinta nu stagneaza ci e in continua evolutie.
" cuvantul crestin vine de la Hristos nu de la zeul satanist Yahve"
flgranta contradictie caci asa se numea Domnul zeu acum 2 mileni
" vechiul testament este anulat de legislatia crestina"
Cea ce afirmi este irelevant, caci daca religia mozaica nu exista nici crestinismul nu exista

| robroy a răspuns:

Dupa mine aman2 teorii sunt de la Dumnezeu, sa stii ca sunt multi care vor sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista, si ma tot intreb de ce? daca se lauda ca din punctul lor de vedere toti suntem liberi la gandire, la credinta indiferent in ce crede fiecare.

| anonim_4396 explică (pentru robroy):

Corect fiecare crede ce vrea