| nukeyly a întrebat:

Timpul de reactie al omului? Caz:
Conduci o masina cu 50 km/h sau 13.8 m/s apare ceva in fata brusc in fata pe drum, care este timpul mort de raspuns in secunde[in care nu faci nimic] pana incepi sa faci ceva[in secunde] sa eviti evenimentul/impactul?
Mergi pe strada cade spre tine o statuie de pe o cladirie [viteza minima 9, 78 m/s sau 35.2 km/h] presupunem ca o vezi cu coada ochiului, apare timpul mort, apoi reactia de evitare, cu sanse minime reale.

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Timpul de reactie al omului este de 200-250 ms in medie, ar trebui sa pui frana intr-o secunda maxim, luand in calcul ca iei piciorul de pe acceleratie si il pui pe frana si exista acea marja de eroare, chiar daca tu pe moment realizezi ca este un obstacol in fata si pierzi timp, cateva secunde pot face diferenta intre un accident sau evitarea unui accident deci e bine sa fii foarte atent la drum.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă un impuls nervos circulă cu o viteză cuprinsă între 70 – 120 de m/s printr-un neuron cu o cantitate mare de mielină și cu o viteză de 0, 5 – 2 m/s în cazul unuia fără, spune-ne cum stai cu mielina, ca să-ți răspundem corect

| johnnny123 a răspuns:

Dacă timpul tău de reacție la volan în situații de urgență se măsoară în "secunde", nu prea ai ce căuta la volan...