| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am dat de blogul unui... speaker motivational, vegan, cliseu din asta plimbator, si spune intr-un articol ca unul dintre obiectivele lui pe 2018 este sa ii schimbe dieta cainelui intr-una VEGANA.

Ce parere aveti? Eu sunt socata ca intr-adevar exista asemenea oameni.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu stiu! Poate ca are dreptate! Uite un caine care a trait peste 29 de ani cu dieta fara carne: http://bit.ly/2FUQh6U

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui acuzat de rele tratamente aplicate animalelor

| PersonajFictiv a răspuns:

" Câinele (Canis lupus familiaris) este una dintre subspeciile lupului cenușiu, fiind un mamifer carnivor din familia canidelor. "
Bolnav psihic omu, extremist, doamne fereste.
La dracu, se inmnulesc prostii pe zi ce trece, in orice domeniu si nu e nimeni sa-i opreasca.

| NGheorghe a răspuns:

Tu nu ai cum sa fi șocata că nu atentează nimeni la viața ta, ce mult poți sa te prefaci in șocată.
Câine + carne = moarte de cancer
Câine + cereale si legume = viața lungă
www.youtube.com/watch?v=1sE96vd8W40

Nu mai pune "botu" la reclame.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clar va apărea la TV făcut bucăți de chiar câinele lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au fost si cazuri de parinti care si-au omorat copiii fortandu-i sa devina vegani la cateva saptamani, daca nu chiar imediat dupa nastere.
Oricum, dupa multe discutii cu persoane vegane (in special cu persoane necunoscute de pe internet, dar si cu persoane pe care le stiu mai mult sau mai putin) am ajuns la concluzia ca nu trebuie generalizat. Cei mai multi vegani sunt oameni normali, chiar daca faptul ca ies mai mult in evidenta cei care nu prea sunt (in principal pentru ca asa simt ei nevoia) ar putea crea o alta impresie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

„Plantele de exemplu nu conțin vitamina B12. Lipsa acestei vitamine afectează în cele din urmă creierul, mai ales la copii; asta s-a întâmplat în anii '70 când Adelbert Nelissen, liderul unei secte, a convins părinții unor copii să-i alimenteze exclusiv macrobiotic-veganistic. Copiii au fost malnutriți și nu s-au mai recuperat; ca adolescenți ei aveau creiere care funcționau prost."
—Martijn B. Katan, 6 mei 2017: Eetfabels uit de oorlog

| DoctorWh0 a răspuns:

" Câinele (Canis lupus familiaris) este una dintre subspeciile lupului cenușiu, fiind un mamifer carnivor din familia canidelor. "
deci, de aici, deducem ca un caine este un animal carnivor. E ca si cum ai pune o girafa sa manance carne. Nu

| Krax256 a răspuns:

"Universul si prostia omeneasca sunt infinite dar despre univers inca am dubii"

| homosapiens a răspuns:

Poate ii vine mintea la cap dupa ce isi omoara cainele.

| DomnulMacaroana a răspuns:

Un caine poate supravietui cu o dieta foarte atent echilibrata pe baza de plante, dar treaba asta nu e foarte studiata, e o chestie noua. Chestiile astea se practica si la pisici, si pentru ele e si mai riscanta treaba. Curentul asta este relativ nou si nu a fost prea mult studiat si desi dieta asta e posibila pentru un caine, e destul de periculoasa.